HDZ je jučer zaokružio 30. rođendan, u tri desetljeća od osnivanja te stranke nastala je hrvatska država i postali smo članica Europske unije i NATO-a. Gdje je danas HDZ u odnosu na Tuđmanovo vrijeme, djeluje li HDZ i dalje na Tuđmanovim temeljima, je li stranka usidrena u desnom centru ili je pod vodstvom Andreja Plenkovića otklizala ulijevo kako kritičari i unutar samog HDZ-a prigovaraju predsjedniku te stranke.
Vladimir Šeks, doajen te stranke, jedan od utemeljitelja i nekadašnji blizak Tuđmanov suradnik, premda je bilo uspona i padova u njihovim odnosima, otklanja bilo kakvu kritiku o HDZ-u koji se nagnuo ulijevo.
HDZ mora zadržati širinu
– Andrej Plenković HDZ čvrsto drži u središtu, na tragu osuvremenjene Tuđmanove doktrine u novim političkim okolnostima. Oni koji Plenkoviću zamjeraju da je HDZ gurnuo previše ulijevo žele da se HDZ vrati na desnicu, što nijedan predsjednik HDZ-a od Tuđmana nadalje, osim Tomislava Karamarka, nije radio – rekao nam je Šeks.
Na našu primjedbu da je Plenković u stranci marginalizirao desne i konzervativno orijentirane članove, a Tuđman okupljao i one s desnog i one s lijevog krila, Šeks odgovara da je Plenković pasivizirao ekstremnu desnicu, što je činio i Tuđman. Šeks je Tuđmana nazvao državničkim genijalcem zahvaljujući čijoj je karizmi i znanstvenom te povijesnom znanju i pristupu ostvarena hrvatska država.
– HDZ-u sada preostaje da ostvari drugi dio programa koji je, također, zacrtan od osnivanja stranke, a to da Hrvatska postane socijalna i pravedna država, Vlada mora razviti strategiju kojom će se omogućiti demografski i gospodarski oporavak i uzlet Hrvatske – zaključio je Šeks.
Za razliku od njega, Luka Bebić, bivši predsjednik Sabora i jedan od utemeljitelja HDZ-a, smatra da HDZ danas nije na poziciji desnog centra.
– HDZ je u 30 godina ostvario epohalne uspjehe, stvorena je država i sve njezine institucije. Temelji HDZ moraju uvijek biti na Tuđmanovim vrijednostima, HDZ mora biti u desnom centru, dakle mora okupljati i s lijeve i s desne strane, bez ekstrema. Međutim, HDZ danas verbalno i teoretski jest desni centar, ali u konkretnim potezima stranka se udaljila od te pozicije. Došlo je do određenih poremećaja što se jasno vidjelo na rezultatima europskih izbora na kojima je HDZ osvojio 22,7 posto glasova – upozorio je Bebić.
Navodi kako je došlo do raskoraka i disharmonije između onoga što se verbalizira i što bi nominalno trebalo biti i onoga što se politički čini.
HDZ-ov zastupnik i sin prvog predsjednika HDZ-a i Hrvatske Miroslav Tuđman naglašava, pak, kako je Franjo Tuđman uvijek isticao HDZ kao središnju stranku u odnosu na osamostaljenje i obranu države te brigu o nacionalnim interesima.
– Po mojem mišljenju, treba držati tu poziciju, na kojoj je HDZ bio formiran dijelom kao nacionalni pokret i koju je zadržao i svih ovih godina, bez obzira na određene oscilacije – kaže Tuđman.
Uvjeren je kako se HDZ tih kategorija treba držati i danas, bez obzira na izmijenjene okolnosti, iako priznaje da je, za razliku od vremena borbe za osamostaljenje i međunarodnog priznanja Hrvatske, nacionalne interese danas teže prepoznati. Kad je riječ o tvrdnjama stranačkog vrha da je HDZ čvrsto na poziciji desnog centra, Tuđman kaže kako je to istina u okviru uvriježene terminologije kakva se danas koristi u Europi i svijetu, no uvjeren je da HDZ uz to mora zadržati širinu, budući da stranka “ima i desno i lijevo krilo”.
– Te silnice uvijek postoje i u HDZ-ovu biračkom tijelu. O toj širini ovisi i to koliko je biračko tijelo zadovoljno i tom je pitanju potrebno posvetiti veću pažnju – smatra Tuđman.
Milan Kovač, jedan od utemeljitelja HDZ-a, smatra, međutim, da je današnji, Plenkovićev HDZ, unatoč naporima da dokaže kako se radi o desnom centru, otklizao prema ljevici te da nije na tragu onoga što je zagovarao Franjo Tuđman.
Još ima vremena za popravak
– Potpuno mi je nezamislivo da bi Tuđman tako važno ministarstvo kao što je Ministarstvo obrazovanja dao u ruke lijevoliberalnoj stranci kakva je HNS. Radije bi joj dao tri druga ministarstva – uvjeren je Kovač.
Taj HDZ-ov veteran kaže kako je obrazovanje jedan od najvažnijih resora u kojima se kroz obrazovni sustav odgaja 30 posto članova HDZ-a koji su rođeni poslije Tuđmana, što je šef Kluba utemeljitelja stranke Mario Kapulica u intervjuu za Jutarnji list naveo kao razlog zbog kojega HDZ “više ne može razmišljati u kategorijama Tuđmana i Šuška”.
– Tuđmanov program počivao je na državotvornosti Ante Starčevića, mirotvorstvu i republikanizmu Stjepana Radića i domoljubnoj ljevici koju je predstavljao Andrija Hebrang. Danas se čini da su prve dvije sastavnice ostale u zapećku, u odnosu na ovu treću i zato nam je rezultat na euroizborima slabiji nego što se očekivalo – tumači Kovač.
Dodaje, međutim, kako se sve to da ispraviti u idućem razdoblju te da stranka, bude li mudrosti, još uvijek ima vremena popraviti ono što je dovelo do njezina slabljenja.
A di im je crni labud....