U tijeku su planovi za izgradnju jednog od najdužih cjevovoda na svijetu koji bi se protezao na oko 2000 kilometara od Omana do Kuvajta, a cijeli projekt stajat će 10,5 milijardi dolara.
No, umjesto transporta fosilnih goriva koja se proizvode u tom naftom bogatom dijelu Srednjeg istoka, cijevi će teći nešto još dragocjenije – voda, javlja Al Jazeera. Uz malo podzemnih voda i, u nekim slučajevima, samo nekoliko dana svježe vode u rezervi, zemlje u regiji Perzijskog zaljeva strahuju zbog nedovoljnih zaliha vode.
Prošlog tjedna sastali su se članovi Gulf Cooperation Councila da bi razgovarali o velikom projektu dostave vode, u kojem bi se voda dopremala iz zemalja koje imaju zalihe u one kojima je ta dragocjena tekućina potrebna. GCC čini šest zemalja, inače jakih na području izvoza nafte, a to su Katar, Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija, Kuvajt i Oman.
Prema nekim stručnjacima, prijetnje zalihama vode zemalja članica GCC-a povećava činjenica da se tamošnji stanovnici pouzdaju na desalinizaciju iz jednog jedinog izvora – Perzijskog zaljeva.
– Voda je uvijek bila najveći izazov, ne samo za Ujedinjene Arapske Emirate nego za cijeli svijet – rekao je za Al Jazeeru ministar okoliša i vode u UAE-u Rashid Bin Fahad.
– Ovo je važan projekt da bismo osigurali održivost vode jer se nalazimo u regiji koja je siromašna vodom", dodao je.
>> Vode je sve manje, a njezina potrošnja na Zapadu raste
Zbog vode je pao Gadafi, a ne zbog nafte. Proguglajte "rijeka života"