PROMO

Je li vruće ljeto "podgrijava ili hladi" potragu za stanovima?

Foto: white press
Je li vruće ljeto "podgrijava ili hladi" potragu za stanovima?
15.07.2024.
u 13:30
Tržište nekretnina je dinamično, posebno u pogledu cijena. Brojni su čimbenici koji utječu na cijene, a jedan od najvažnijih je, dakako, sezona. Kako funkcionira zakon ponude i potražnje u Hrvatskoj te stagnira li tržište nekretnina nakon ljeta?
Pogledaj originalni članak

Nekretnine su, baš kao i ostale vrste imovine podložne utjecaju ponude i potražnje. Osim toga, kada govorimo o Hrvatskoj koja je tijekom ljetnih mjeseci pravi raj za turiste, a izvan sezone mirno mjesto za život, na cijene nekretnina neminovno utječu i sezonalnost. Veća potražnja, cijene imaju tendenciju rasta; manja potražnja, cijene padaju.

Ali kakva je situacija u Hrvatskoj? Je li potražnja za stanovima i dalje velika kao i proteklih godina? Ili je očiti pad zanimanja za kupovinu nekretnina?

Trendovi i promjene u potražnji za stanovima

U Hrvatskoj je prisutna stalna potražnja za stanovima; još uvijek je na jako visokoj razini. Bez obzira na to o kojoj je regiji riječ, Hrvatska je iznimno popularna destinacija za život. I to ne samo tijekom vrućih ljetnih mjeseci.

Iako se sve više pojedinaca okreće kupovini stanova u glavnom gradu Zagrebu i na moru, veliki je broj i onih koji bi svoje utočište rado pronašli i u kontinentalnoj Hrvatskoj. Bitno je napomenuti da to nisu samo „domaći” ljudi koji ovdje žive nego i stranci koji bi se željeli umiroviti u ovoj prekrasnoj zemlji.

S obzirom na činjenicu da je porasla cijena građevinskih sirovina i uzimajući u obzir aktualne ekonomske situacije, cijena stanova u Hrvatskoj sve više raste, što nije nikakvo iznenađenje. Na cijenu neminovno utječe doba godine, ali i regija. Pretražite dostupne stanove u Zagrebu na portalu Nadjidom.com za potpunu sliku o tržištu nekretnina u glavnom gradu.

Kako sezonalnost funkcionira za kupce stanova?

Vrijeme sezone itekako utječe na tržište nekretnina, osobito po pitanju cijene. Dakle, u regijama u kojima dominira sezona cijene stanova se povećavaju, što je logično od strane investitora nastojeći dobiti najviše novca. No, s druge strane kad se sezona „smiri”, tržište nekretnina se polako stabilizira, a cijene se snižavaju. Razlog tome je manji broj zainteresiranih potencijalnih kupaca odnosno manja potražnja. Što je manja potražnja, i cijene su niže, a prodavači češće pristaju na pregovore i spuštaju cijene.

Utječu li sezonske fluktuacije na cijene?

Sezonske fluktuacije neminovno utječu na tržište nekretnina. Kako bi dobili važne uvide u cijene, potražnju i razumijevanje tih sezonskih „uzoraka”, prodavači, kupci i investitori moraju shvatiti

načine na koji isti funkcioniraju. Nemojte ih uzeti sa zadrškom niti ih olako shvatiti, budući da neminovno ostavljaju traga na tržištu nekretnina. Razumijevanje tog utjecaja kao i utjecaja ostalih ekonomskih čimbenika može vam pomoći da donesete racionalnu odluku temeljenu na strateškom promišljanju o tome kada je najbolje investirati u nepokretnu imovinu.

Što nas čeka poslije ljeta?

Završetak sezone ne označava kraj tržišta s nekretninama. Ona može označavati nešto slabije izraženu potražnju, premda i to nije svake godine tako. Kraj sezone otvara nova vrata, nove mogućnosti mnogim strancima koji bi se željeli nastaniti u Hrvatskoj.

Mnogi stranci, privučeni ljepotama Hrvatske i njenim prijateljskim zakonima o nekretninama, sada imaju priliku istražiti tržište izvan vreline turističke sezone. Njihov interes često održava tu dinamičnost tržišta, pružajući kontinuiranu potražnju i aktivnost čak i kad većina lokalnih turista napusti obalu. Stoga, iako se broj posjeta smanjuje, tržište nekretnina ostaje vitalno i otvoreno za nove mogućnosti tijekom cijele godine. Stranicu su neminovno jedni od potencijalnih kupaca zbog kojih je tržište nekretnina još uvijek dinamično čak i izvan sezone.

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr