Ustavni zakon o Ustavnom sudu u poglavlju o nadzoru državnog referenduma propisuje: "Na zahtjev Hrvatskoga sabora Ustavni sud će, u slučaju kad deset posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj zatraži raspisivanje referenduma, utvrditi je li sadržaj referendumskog pitanja u skladu s Ustavom i jesu li ispunjene pretpostavke iz članka 86. stavka 1. do 3. Ustava RH za njegovo raspisivanje".
Predsjednik Sabora i predsjednik države kažu kako bi bilo dobro da Ustavni sud ocjeni ustavnost referendumskog pitanja. Ali, Ustavni sud ne može sam to učiniti jer je prije raspisivanja referenduma inicijativa dana isključivo Saboru. Zato su pučka pravobraniteljica i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, nakon nekih ministara, jučer samo konstatirale da je referendumsko pitanjeprotuustavno. I na saborskom Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav rečeno je da postoje ozbiljne sumnje u ustavnost pitanja ali je zaključeno da "u ovoj fazi postupka nema smisla niti ikakvog pravnog učinka da
Hrvatski sabor zatraži od Ustavnog suda RH da utvrdi da li je referendumsko pitanje postavljeno u skladu s Ustavom".
Čak i ako Sabor ne napravi taj mali korak za LGBT zajednicu, a sve veći za vladajuće, kad se raspiše referendum Ustavni sud mora nadzirati njegovu ustavnost i zakonitost.
>> Referendum nemoguć za ljudska prava, ali o braku će ga ipak biti