EKOLOŠKA OSVIJEŠTENOST

Jedinstveni projekt u regiji: Prvi hrvatski program nadoknade emisija CO2 započeo sadnjom stabala

Foto: Hearth
CO2MPENSATING BY PLANTING
Foto: Hearth
CO2MPENSATING BY PLANTING
Foto: Hearth
CO2MPENSATING BY PLANTING
Foto: Hearth
CO2MPENSATING BY PLANTING
Foto: Hearth
CO2MPENSATING BY PLANTING
Foto: Hearth
CO2MPENSATING BY PLANTING
Foto: Hearth
CO2MPENSATING BY PLANTING
Foto: Hearth
CO2MPENSATING BY PLANTING
Foto: Hearth
CO2MPENSATING BY PLANTING
02.12.2011.
u 16:08
Tisuće novih stabala upravo se sadi u sklopu inovativnog projekta , CO2MPENSATING BY PLANTING. Evo o čemu je riječ.
Pogledaj originalni članak

O negativnim učincima emisije ugljikova dioksida već se godinama raspravlja, ali tek od nedavno možemo čuti izraze poput nadoknađivanja CO2-a ili ugljično neutralnih organizacija. Što točno znači emisija CO2, što se zapravo događa kada ga kompenziramo i ima li pozitivnog utjecaja?

Ugljični otisak ukupna je količina stakleničkih plinova proizvedenih za izravnu (ili neizravnu) podršku ljudskih aktivnosti kao što su vožnja automobila, prijevoz kamionom, let avionom ili korištenje plina kod kuće. Ukupna količina stakleničkih plinova obično se izražava kao ugljični dioksid ili CO2. Kada vozite automobil ili vam dostavljač u kombiju dostavlja narudžbu iz online trgovine, motor sagorijeva gorivo koje stvara količinu CO2. Čak i kada uključite radijator doma ili kada kuhate večeru, stvarate CO2. Ove emisije CO2 izrazito negativno utječu na okoliš i uzrokuju globalno zatopljenje. Kako bi se negativno pretvorilo u nešto pozitivno, razvijeni su alati za izračunavanje i neutralizaciju ugljičnog otiska ulaganjem u projekte koji smanjuju ili izbjegavaju emisije ugljika.

Jedan od tih projekata je i CO2MPENSATING BY PLANTING, ekološki projekt koji je nedavno predstavljen u Zagrebu, a organiziraju ga Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i tvrtka HEARTH, uz medijsko pokroviteljstvo 24Sata i Večernjeg lista, kao inovativni odgovor na posljedice klimatskih promjena. Radi se o prvi ovakvom programu u Hrvatskoj, ali i čitavoj regiji, a namijenjen je tvrtkama, institucijama i drugim organizacijama, ali i svim ostalim zainteresiranima koji sadnjom stabala žele nadoknaditi proizvedene emisije CO2 i neutralizirati vlastiti ugljični otisak te postati pozitivan primjer brige za okoliš i zajednicu.

„Shvatili smo da, kao izviđači, kreativci iz agencije HEARTH i stručnjaci iz Hrvatskih šuma, zajedno možemo više i da svijest o važnosti šuma, ali i nužnosti promjene štetnog ponašanja i djelovanja na prirodu, možemo istovremeno približiti i tvrtkama i građanima. Projekt CO2MPENSATING BY PLANTING smo osmislili kako bismo pružili mogućnost onima koji zagađuju malo, ali i onima koji zagađuju puno više, da sadnjom stabala u potpunosti ili pak djelomično neutraliziraju svoje po prirodu štetno djelovanje. Ovaj projekt u biti omogućava uvođenje ravnoteže između onoga čime prirodi štetimo i onoga čime prirodi možemo pomoći.“

Zadaća projekta je pošumljavanje šumskih područja u Hrvatskoj koja su uništena djelovanjem klimatskih promjena. U planu je posaditi više od 25.000 stabala do kraja ove godine, što je impresivna brojka sama po sebi, a akcija pošumljavanja nastavit će se i idućih godina.

Zanimljivo je i da će posađena područja će biti GIS mapirana od strane tvrtke GIS Cloud, a tvrtke koje sudjeluju u projektu će moći pristupiti relevantnim podacima putem aplikacije. Tvrtke će dobiti fotografije određene količine sadnica na lokalitetu, kao potvrdu uspješne sadnje i napredovanja sadnica. Šuma s imenom tvrtke će biti vidljiva na interaktivnoj mapi na web stranici compensatingbyplanting.com

Foto: Hearth
Igor Fazekaš, član Uprave Hrvatske šume

„Ideja je uključiti što više građana i građanki Hrvatske, pogotovo mlade ljude, i posaditi čim više onoga što je iza nas ostalo opustošeno požarima, bolestima i ostalim nepogodama. Hrvatske šume godišnje posade preko 9 milijuna novih sadnica i možemo se pohvaliti da smo po apsorpciji ugljika četvrti u Europi. U Hrvatskoj je godišnji prirast šumske mase mnogo veći od onoga što se eksploatira jer se šumama upravlja održivo pa sam uvjeren da će i ovaj projekt u tome dodatno doprinijeti. „

U sklopu kampanje, provode se i interaktivne edukativne radionice po osnovnim i srednjim školama širom Hrvatske kroz edukativni program nazvan ŠUMOBORCI. Program Šumoborci edukativni je dio kampanje CO2MPENSATING BY PLANTING, a svi Šumoborci, osim sudjelovanja u zanimljivim radionicama, moći će kroz akcije pošumljavanja posaditi svoje sadnice i time nadoknaditi dio emisija CO2 iz vlastitog ugljičnog otiska.

Foto: Hearth
Caitlin S. Piper, vršiteljica dužnosti zamjenice šefa misije u Američkom veleposlanstvu u Hrvatskoj

„Baš kao što je Predsjednik SAD-a Joe Biden rekao, međunarodna partnerstva uistinu jesu ključna u borbi protiv klimatskih promjena. Stoga je naš tim u Veleposlanstvu SAD-a u Hrvatskoj oduševljen ovim novim partnerstvom sa Savezom izviđača Hrvatske u zajedničkoj akciji za klimu. Izuzetno nam je drago što ovaj projekt podržavaju Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatski sabor, Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Hrvatske šume, ali i toliki broj kompanija i institucija kako bi zajednički odgovorili na rastuće globalne klimatske izazove. Svjetski lideri koji su se nedavno sastali u Glasgowu na klimatskoj konferenciji COP26 dodatno su se založili za ostvarenje ciljeva Pariškog sporazuma u ograničavanju globalnog zatopljenja na temperature do 1.5 stupnjeva Celzijusa. Upravo COP26 treba biti prekretnica u našem globalnom opredjeljenju u postizanju ugljične neutralnosti. Kao što je Posebni izaslanik Predsjednika SAD-a za klimu John Kerry, izjavio na konferenciji COP26 – „Mi ovo moramo učiniti.““

Foto: Hearth
Violeta Simeonova Staničić, voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj

„Europa do 2050. želi postati prvi ugljično neutralni kontinent, a projekti poput ovog pomažu u ostvarenju toga cilja. Uklanjanjem štetnih posljedica zagađenja radimo u korist lokalne zajednice, društva u cjelini, a u konačnici i čitavog planeta. Pomažemo ujedno ostvarenju održivijeg i inovativnijeg gospodarstva te omogućujemo Europi da ostane predvodnica u borbi protiv klimatskih promjena.“

Foto: Hearth
Bruno Jelić, direktor korporativnih poslova i održivosti Coca-Cole HBC Adria

“Coca-Cola HBC nedavno je objavila svoju predanost postizanju nulte stope emisije stakleničkih plinova u cijelom lancu vrijednosti do 2040. godine (NETZEROBY40). Ova je obveza konačno odredište putovanja koje smo započeli prije mnogo godina. U potpunosti je usklađena s našom filozofijom da podržimo društveno-gospodarski razvoj zajednica u kojima djelujemo i ostvarimo pozitivniji utjecaj na okoliš. Kao predvodnik održivog i društveno odgovornog poslovanja u Hrvatskoj i ovim projektom želimo doprinijeti i pokazati našu ustrajnost u zaštiti okoliša i klime.”

Foto: Hearth
Sven Petrak, Održivost i komunikacije Raiffeisenbank Hrvatska

„Kao banka, trudimo se i želimo smanjiti naš karbonski otisak i biti predvodnik inicijativa koje pozitivno utječu na okoliš. Izračunali smo da je naš CO2 otisak u 2019. iznosio 303 tone direktnog poslovanja. Čvrsto smo odlučili da moramo djelovati, pa ćemo volontiranjem posaditi 2 000 stabala ove godine. Do 2030. ciljamo biti potpuno CO2 neutralni i kao banka postati lider održivog razvoja i inicijativa. Odlučili smo financirati investicije koje ujedinjuju ekonomski i ekološki razvoj. Održivost je ključan dio našeg poslovanja i najvažniji filter kroz koji ćemo provući svaku našu poslovnu odluku.“

Foto: Hearth
John Gašparac, Predsjednik Uprave PwC Hrvatska i Hrvoje Jelić, član Uprave PwC Hrvatska

„Ponosni smo i zahvalni što se među prvima imamo priliku priključiti ovom hvale vrijednom projektu. CO2MPENSATING BY PLANTING jednostavno i učinkovito kompenzira štetne emisije koje su rezultat poslovanja svih nas poslovnih subjekata. Ovaj projekt je potpuno u skladu s našom globalnom strategijom, s obzirom na to da se PwC u 2020. godini obvezao na postizanje neto nulte stope svih štetnih emisija do 2030. godine. Stoga će u sljedećih deset godina sva društva članovi PwC-ove mreže u svijetu raditi na postizanju tog cilja, a on uključuje potpuni prelazak na električnu energiju iz obnovljivih izvora i smanjenje svih štetnih emisija za 50 % (s posebnim naglaskom na smanjenje štetnih emisija vezanih uz putovanja). Također smo se obvezali na tom putu raditi s našim klijentima i lancem dobavljača i učiniti sve što možemo kako bismo im pomogli ostvariti taj cilj. Uvjereni smo da će i druge kompanije prepoznati značaj ovog projekta i da će nam se u njemu uskoro pridružiti.“

Foto: Hearth
Ashkan Hosseini, član Uprave i izvršni direktor financija E.ON Hrvatska

"U E.ON-u smo predani cilju smanjenja ugljičnog otiska našim energetskim rješenjima i uslugama kako bismo i našim kupcima omogućili da poduzmu održivije korake. Naše su energetske mreže ključ dekarbonizacije jer se energetska tranzicija događa ovdje, gdje se većina proizvodnje iz obnovljivih izvora energije povezuje u mrežu. Održivost nije samo moralni imperativ za E.ON, ona je i prioritet unutar naše poslovne strategije. U svjetlu trenutne klimatske krize, tvrtke imaju veću odgovornost preuzeti na sebe da učine sve što mogu da pomognu u ostvarenju klimatskih ciljeva. Dakle, danas smo napravili mali korak zasadivši sadnicu i podržavši ovu inicijativu, ali barem je to korak naprijed i namjeravamo nastaviti dok se naši ciljevi ne ostvare"

Foto: Hearth
Kristian Horvat, član Uprave i Direktor operativnih poslova LOreal Adria Balkan

„L'Oréal želi stvarati ljepotu koja pokreće svijet održivošću i inovacijama, s ciljem pozitivnog utjecaja na društvo i maksimalnog doprinosa očuvanju okoliša. Zadovoljstvo je biti među prvim tvrtkama koje su prepoznale važnost ovog značajnog projekta u Hrvatskoj jer smatramo da tvrtke mogu i moraju biti snaga koja pokreće izgradnju svakog održivog i uključivog društva.“

Projekt CO2MPENSATING BY PLANTING provodi se u suradnji s Hrvatskim šumarskim institutom, Energetskim institutom Hrvoje Požar, Centrom za klimatološka istraživanja pri PMF-u i Hrvatskom gorskom službom spašavanja (HGSS). Pokrovitelji projekta su Veleposlanstvo SAD-a u Hrvatskoj, Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj i Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Prvi partneri projekta i nositelji oznake CO2MPENSATING BY PLANTING su tvrtke Coca-Cola HBC Adria, Raiffeisenbank Hrvatska, E.ON Hrvatska, PwC Hrvatska, L'Oreal Adria i Porsche Hrvatska. Tehnološki pokrovitelj projekta je tvrtka GIS Cloud.

Sadržaj nastao u suradnji s Hearth.

Pogledajte na vecernji.hr