spašavanje

Ježić bi 25% plus 1 dionicu Diokija. Popijač: Ne može!

Foto: Antonio Bronić/Pixsell
Ježić bi 25% plus 1 dionicu Diokija. Popijač: Ne može!
29.07.2011.
u 14:00
Ježić traži, prenose nam naši izvori, da u slučaju prodaje Diokija dobije pet milijuna eura. Međutim, njegov prijedlog nije prihvatljiv, poručuje ministar gospodarstva Đuro Popijač.
Pogledaj originalni članak

Vlasnik prezaduženog Diokija Robert Ježić predložio je vjerovnicima te petrokemijske tvrtke da se restrukturiranje njegove kompanije provede tako da njemu ostane 25 posto plus jedna dionica.

Vladi neprihvatljivo

Također, Ježić traži, prenose nam naši izvori, da u slučaju prodaje Diokija dobije pet milijuna eura. Međutim, njegov prijedlog nije prihvatljiv, poručuje ministar gospodarstva Đuro Popijač. Ministarstvo gospodarstva, inače, moderira između Diokijevih vjerovnika, točnije, između Ine, HEP-a i banaka i Diokija te, prema Popijačevim tvrdnjama, čini sve da spasi radna mjesta i proizvodnju u toj tvrtki. Vjerovnici, kaže Popijač, ne vide prostor za takav predloženi Ježićev model restrukturiranja Diokija. Iako se nagađa kako Ježić zapravo priželjkuje da slučaj Diokija riješi nova Vlada nakon parlamentarnih izbora, koji su za svega četiri mjeseca, Popijač kaže da svako odugovlačenje može dovesti do propasti te tvrtke.

– Ulažemo iznimne napore da nagovorimo vjerovnike da odustanu od blokiranja Diokija ili pak isporuke energenata nužnih za njegovu proizvodnju, kao što je to nedavno htjela učiniti Ina, i prostora za bilo kakvo otezanje nema – poručio je Popijač.

Vjerovnici i dalje zagovaraju model prema kojem bi Ina, kojoj HEP duguje 65 milijuna kuna, banke u kojima je Dioki ukupno zadužen za više od milijardu kuna te HEP kojem ta petrokemijska tvrtka duguje oko 160 milijuna kuna, sukladno svojim potraživanjima, ali ne za cijele iznose, preuzeli vlasništvo u Diokiju.

Uvjet: Ježić van

Uvjet je, pak, da Ježić izađe iz tvrtke. Na taj bi se način nastavila proizvodnja i očuvalo 1200 radnih mjesta. Ina i dalje prisilnom naplatom s Diokijeva računa skida novac koji joj duguje, a na nagovor Ministarstva gospodarstva nedavno je odustala od obustave isporuke etana Diokiju. Stečaj Diokija, do kojeg bi došlo ako bi se toj tvrtki ukinula isporuka plina i etana, zapravo ne odgovara nikome jer u tom slučaju nitko neće ni moći naplatiti svoja potraživanja. Iako smo zatražili i Ježićev komentar na to da vjerovnici odbijaju njegov model “spašavanja” Diokija, nije ga bio voljan dati.

Dioki već dvije godine kuburi s dugovima Ini i HEP-u. Ina mu je još lani zaprijetila prestankom isporuke plina i etana, ali je od toga odustala. Sada se smatralo da Diokiju prijeti stečajem jer je navodno Ježić prokazao šefa MOL-a Hernadija da je bivšem premijeru Sanaderu navodno dao mito za Inu, ali naši izvori kažu da osim prisilne naplate Ina nema drugog načina da naplati svoja potraživanja.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

RO
RULER OF FOOLS
14:28 29.07.2011.

ježiću kako došlo, tako ošlo

KR
kreont
14:31 29.07.2011.

Najbolje ljude i ježića baciti na cestu. Nešto diokijevih stvari rasprodat i to je divan kraj na hrvatsko lopovski način. Tko je kriv i tko će odgovarati za loše poslovanje ?

TO
tomokaro
15:16 29.07.2011.

Popijaču, ako hoćeš da 1500 ljudi radi, da DIOKI opstane kao najveći državni izvoznik prodaj sve MOL-u ionako je Ina njegova i radi te će tako i Dioki. U protivnom sve će propasti i mojih 3500 dionica koje su u zlatno doba vrijedile 700 kn po dionici a sada 50 kn.