Majke su mi rekle da su žrtve sustava, da su žrtve silovanja, imaju djecu sa silovateljima i da ih se prisiljava da to dijete mora viđati oca, kazala je večeras novinarka Jelena Jindra koja je gostovala u HRT-ovoj emisiji Otvoreno.
Tema emisije je bila funkcioniranje sustava glede zaštite djece, a gosti su bili Lana Petö Kujundžić, sutkinja Visokog kaznenog suda i predsjednica Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež, Sena Puhovski, klinička psihologinja i psihoterapeutkinja, Valerija Kanđera, psihologinja Centra za socijalnu skrb Zagreb, Jelena Jindra, novinarka i Senka Sekulić Rebić, psihologinja.
- Ja sam novinarka koja se razgovarala s desecima majki koje su tvrdile da im se unutra sustava za zaštitu djece i obitelji događaj strašne stvari na temelju mišljenja Poliklinike i centara za socijalnu skrb da su otuđeni roditelji i roditelji koji emocionalno zlostavljaju djecu te im se djeca oduzimaju. Znači, oduzimaju se majkama i daju očevima koje godinama nisu vidjeli. Na temelju 95 posto javno dostupnih izvora, o čemu je govorila i Dubravka Šimonović, sustav otuđenja su uvele Peto Kujundžić, Buljan Flander i Marina Ajduković, kazala je.
Petö Kujundžić brzo je odgovorila na ove tvrdnje novinarke.
- Prije 30 godina imali smo kazneno djelo nepoštivanja sudske odluke, da roditelj ne može vidjeti svoje dijete, da jedan roditelj može onemogućavati. Ni u jednom svjetskom udžbeniku ne možete vidjeti da će netko dozvoliti nasilnom roditelju da njemu dođe dijete, a da drugi, nenasilni, ne može doći do djeteta. Ako imate takav primjer, zašto to niste prijavili, upitala je Jidru sutkinja.
- Prestanimo razmišljati o tome da su nam važni odnosi roditelja i prava roditelja i zapitajmo se što je pravo djeteta, kazala je.
Novinarka Jindra kazala je kako su majke s kojima je razgovarala podnijele kaznene prijave DORH-u, ali da su sve odbačene.
- Hoćete reći da cijeli DORH ima nešto protiv žena? - upitala je sutkinja.
- Nemojte generalizirati, odgovara novinarka.
- Nisam čula za takve informacije. Ja sam sudac za mladež Visokog kaznenog suda, odlučujem po žalbama. Ne znam je li u vašoj edukaciji imate edukaciju za zlostavljanje žene i djecu, odgovorila je Kujundžić.
Valerija Kanđera kazala je kako se u startu zna da jedan roditelj nekim prijedlogom neće biti zadovoljan, ali da se roditelje potiče na sporazum.
- Da bismo dali mišljenje sudu, provedemo cijeli postupak - razgovori s roditeljima, pojedinačno ili zajedno, razgovaramo s djecom, sukladno s njihovom dobi, tražimo mišljenje o spoznajno-emocionalnom statusu djeteta, o suradnji s roditeljima iz vrića i škole... To nisu ishiteni i napamet sročeni postupci, kazala je.
Senka Sekulić Rebić smatra da taj koncept nije dobar, a to je pokazano i kroz više reakcija krovnih svjetskih institucija i istraživanja. Ipak, smatra kako bi tekstovi novinarke trebali biti objektivni.
- Kada je jedan roditelj kažnjen zbog nasilja u obitelji, pomno se razmatra jesu li kontakti za djetetovu dobrobit, i tu odluku ne donosi Centar za socijalnu skrb, nego na prijedlog Centra odluku donosi Općinski sud, i to su kontakti uz nadzor stručne osobe. Kontakti se održavaju u zaštićenom prostoru, sa zaštitarom. Stručna osoba svaki mjesec podnosi izvješće o kontaktima, objasnila je.
Potom je Jindra upitala je li bolje da se javno razgovara o onome što se događa djetetu ili je bolje to cenzurirati.
- Nagledala sam se tragedija i strahota u svom radnom stažu. Mislim da nemate ekskluzivno pravo reći da ste jedina koja je čula takve strahote, odgovorila je Kujundžić.
- Opet imamo situaciju u kojoj smo iskoristili djecu kako bismo plasirali neku drugu temu, rekla je Puhovski.
>> VIDEO ECDC objavio novu korona kartu: Hrvatska u crvenom, Slovenija najgora u Europi
Nevjerojatno je da jedna Severina i jedna novinarka mogu poljuljati cijeli socijalni, pa i politički sustav u Hrvatskoj. Novinarka je postigla što je željela (postala je poznata i centar događanja), a šteta koju je napravila je ogromna, jer je izazvala atmosferu linča i nepovjerenja u socijalni sustav. Naravno da pojedinačne slučajeve treba istražiti ako postoji sumnja u grešku, ali pljuvanje po cijelom socijalnom sustavu nije rješenje.