Je li ministra financija ovlastila Vlada da potpiše ugovor o cesiji, na kojem naše banke temelje svoju legitimaciju za tužbu protiv slovenskih banaka za račun Hrvatske?
Nije neuobičajena situacija da različiti suci ili sudska vijeća o istom pravnom problemu donesu različite presude. I to je posljedica pa i dokaz neovisnosti sudaca. Nerijetko, o složenim pravnim problemima, osobito u slučajevima kad se vodi više desetaka identičnih sporova, pusti se nekoliko “pilot-presuda” kojima se ispituje stajalište višeg suda. Slučaj tzv. stare devizne štednje iznimno je složen, i ne samo zbog bilateralne i europske usredotočenosti na svaki detalj koji poput kakvog grabežljivca motre sve financijsko-političke strane kako bi ugrabile priliku za sebe.
Riječ je i o iznimnom pravnom problemu u kojem je temeljno pitanje je li ministra financija ovlastila Vlada da potpiše ugovor o cesiji, na kojem naše banke temelje svoju legitimaciju za tužbu protiv slovenskih banaka za račun Hrvatske. Zar je to bilo tako teško učiniti nespornim!? Kako god, očito je riječ o još jednom slučaju za antologiju vladanja u Hrvatskoj. I taj nam primjer govori da bi dužnosnici trebali prije stupanja na dužnost, kakvi god (ne)stručnjaci bili, proći školu vladanja u kojoj bi bili podučeni što, kad, zašto i kako (ne)smiju potpisati.
Nedvojbeno je da će Vrhovni sud ponovno o istim slučajevima, i to tko zna za koliko godina, opet morati dati svoj sud, a onda je očekivati i da će i Ustavni sud, pa Europski sud za ljudska prava. I to bi trebalo dati jak poticaj politici da probleme riješi dogovorom na zadovoljstvu svih.