Danas u Večernjem

Josip Aladrović: Rad do 67 godina ne može se izbjeći

Foto: Josip Regovic/PIXSELL
Josip Aladrović ispred Banskih dvora
29.07.2019.
u 00:07
Mirovinska reforma je dobro pripremljena i paket mirovinskih zakona koji su na snazi od početka godine pogađa srž problema, kaže novi ministar
Pogledaj originalni članak

Novi ministar rada Josip Aladrović bio je kao ravnatelj Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje od početka uključen u pripremu mirovinske reforme koju je predstavljao sa svojim prethodnikom Markom Pavićem. No činio je to s pozicije ravnatelja javne ustanove pozicionirane tako da bude servis Vlade. Sad prvi put u intervjuu u dnevnim novinama o svemu progovara kao političar i perspektivni kadar HDZ-a.

Broj prikupljenih glasova na referendumu ne ostavlja vam puno manevarskog prostora kad je riječ o radu do 67 godina. Sindikati čekaju datum i nisu spremni na drugu opciju. Što vi mislite o produljenju radnog vijeka? Je li se s vladine strane mogao izbjeći spor?
Nastavljamo započetu mirovinsku reformu, a istodobno smo posvećeni pronalasku mogućnosti za nastavak dijaloga s predstavnicima sindikata i rješavanje otvorenih pitanja koja su i rezultirala prikupljanjem potpisa za provedbu referenduma o poništavanju nekih odredbi Zakona o mirovinskom osiguranju. Mirovinska reforma je dobro pripremljena i paket mirovinskih zakona koji su na snazi od početka godine pogađa srž problema. Kada, s jedne strane, imate neumoljive negativne demografske pokazatelje koji potencijalno mogu narušiti održivost mirovinskog sustava, kao odgovorna Vlada morate posegnuti i za ponekad nepopularnim mjerama. To je i učinjeno, na korist održivosti sustava, ali i na korist umirovljenika. Kada te mjere kompenzirate drugim pozitivnim mjerama, tada dobivate izbalansiranu reformu, što ova zasigurno jest. Primjerice, poznato je da je uvođenje dobne granice od 67 godina za starosnu mirovinu mjera naslijeđena od SDP-ove Vlade koja se nije usudila šire baviti temom mirovinske reforme i nije počela rješavati pitanje demografskog problema i održivosti mirovinskog sustava kada je bilo i više vremena za reakciju. Budući da tada to nije učinjeno, izgubili smo dragocjeno vrijeme i ovoj Vladi nije preostalo drugo nego granicu za primjenu odlaska u mirovinu sa 67 godina dodatno pomaknuti, ali je za razliku od reforme iz 2014. uveden i čitav niz pozitivnih mjera.

Cijeli intervju pročitajte u sutrašnjem izdanju Večernjeg lista ili u našem e-izdanju.

Od ostalih tema izdvajamo:

>> Dok se drugi iseljavaju, oni su za život odabrali Hrvatsku: Svaka zemlja ima dobre i loše strane

>> Kazne od 500 i 700 eura samo za plašenje turista

>> Više je žena na položajima, ali funkcioniraju poput muškaraca

>> Za zakup vile daje 76 eura, a iznajmljuje je za 380 € na dan

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 58

PR
propalismoFranjoskroz
21:16 28.07.2019.

Interesantno kako likovi koji nikada ništa nisu radili u životu i kojima je životni uspijeh učlaniti se u neku partiju misle da mogu druge tjerati da rade do smrti

Avatar Ispratitelj95
Ispratitelj95
22:04 28.07.2019.

Balonja, tebi je sustav omogućio dužnosničku mirovinu bez dana radnog staža, zato,,, NE SERI

Avatar Ante-Portas
Ante-Portas
22:35 28.07.2019.

Kanada smanjila sa 67 na 65. Sve se moze ako imas sposobne politicare.

Još iz rubrike Vijesti