borbena eskadrila

Josipović bi HRZ razvijao s partnerima iz NATO-a, a G. Kitarović bi široku raspravu

Foto: ''
Josipović bi HRZ razvijao s partnerima iz NATO-a, a G. Kitarović bi široku raspravu
20.12.2014.
u 10:14
Hrvatske oružane snage i sustav obrane sigurno je sektor društva koji sustavno "stradava" već petnaestak godina
Pogledaj originalni članak

Hrvatske oružane snage i sustav obrane sigurno je sektor društva koji sustavno "stradava" već petnaestak godina. RH jest u međuvremenu postala članicom NATO-a, no time financiranje obrane u RH nije prestalo biti problem. Naprotiv, recentne promjene geopolitičke situacije samo stavljaju pred RH nove zadatke.

1. Jesu li naše oružane snage zapuštene i kako ispuniti preporuku NATO-a o uvećanju vojnog proračuna?

Milan Kujundžić kaže da je tako ponajprije zato što su "rastjerani najbolji kadrovi, a dovedeni i promaknuti oni po političkoj podobnosti". Nije se ulagalo ili se krivo ulagalo u tehničku opremu. "Među ostalim doznalo se da oprema koja je ugrađena u vojne zrakoplove potječe od civilnih zrakoplova, što MiG-ove čini lakim plijenom za borbene svrhe", kaže. Smatra da s NATO-om treba dogovoriti pomoć koja nam je potrebna u prvoj fazi dok Hrvatska ne iziđe iz duboke recesije.

Za Ivu Josipovića OS RH nisu zapuštene, nego odgovoran i važan dio našeg sustava, "a njihova razina spremnosti je takva da obrana Hrvatske, kad bi se za tim ukazala potreba, što je malo vjerojatno, ne bi ni u jednom trenutku bila upitna. Što se tiče preporuke NATO-a o povećanju vojnog proračuna zemalja članica, valja imati na umu da samo četiri države članice izdvajaju dva i više posto BDP-a za obranu i vojsku", upozorava Josipović i kaže da moramo voditi računa o proračunskim mogućnostima. No, uvjeren je da "hrvatski vojnici daju kvalitetan doprinos u više od 20 međunarodnih operacija NATO-a, EU i UN-a".

Jesu zapuštene, kaže pak Kolinda Grabar-Kitarović. "Imamo sjajne ljudske resurse, vrhunske profesionalce, časne i poštene ljude, vojnike i časnike, ali oni moraju imati odgovarajuću opremu. Uvećavanje vojnog proračuna teško je odobriti dok je ekonomsko stanje teško, ali i vojna industrija može biti zamašnjak ako se mudro odlučuje i posluje", ističe.

Ivan Vilibor Sinčić smatra da su izrazito zapuštene i da je to planski napravljeno "kako bi Hrvatska nestala kao bilo kakav subjekt vanjske politike. Vlade i bivši predsjednici nisu bili u stanju donijeti pravu strategiju i izdvojiti novac kako bi osigurali našim snagama da budu u stanju čuvati sigurnost zemlje". Dodaje da je potrebno odbaciti poltronski odnos prema NATO-u i povećati vojni proračun, novcem iz revizije pretvorbe.

2. Jeste li za zadržavanje borbene eskadrile zrakoplova i nabavu novih/novijih zrakoplova?

Kujundžić odgovara s "da", a Josipović da postoje dvije opcije; "zadržavanje i razvoj tih sposobnosti, a druga rješavanje nadzora zračnog prostora u suradnji s državama saveznicama. Osobno sam za zadržavanje i razvoj borbene eskadrile, i to u suradnji s članicama NATO-a, uz maksimalnu racionalnost u sagledavanju onoga što nam je i na koji način potrebno".

Grabar Kitarović je za zadržavanje eskadrile, a kako to učiniti treba odlučiti širokom raspravom "koja uključuje politički i vojni vrh, stručnu širu javnost, a mora se temeljiti na našim strateškim interesima". Sinčić želi nabavu novih zrakoplova, no "velik zamah treba dati gradnji više domaćih modela bespilotnih letjelica, pri čemu ima posla za hrvatske fakultete, poduzetnike, stručnjake i pilote, a cilj je postati vodeća zemlja u primjeni ove tehnologije", kaže.

3. Biste li odobrili slanje hrvatskih vojnika u borbenu, ne samo savjetodavnu misiju NATO-a?

"Ne, jer prema ugovoru s NATO-om RH ne participira u borbenim aktivnostima", odgovara Kujundžić. Josipović naglašava da se u NATO-u odluke donose konsenzusom članica te "želimo li biti dio tog saveza, moramo sudjelovati u zajedničkim operacijama... No, OS RH dosad nisu bile angažirane u borbenim misijama i tako će ostati", smatra.

Grabar Kitarović kaže da se "na hipotetska pitanja ne može odgovarati jer svaku situaciju treba posebno razmotriti, ali svako slanje vojnika izvan RH mora odobriti Sabor i mora biti na dragovoljnoj osnovi".

Sinčić ne bi odobrio slanje hrvatskih vojnika u borbenu misiju. "Težio bih tome da povučem postojeće vojnike iz Afganistana zbog velikih troškova i sve većih sigurnosnih rizika. Vojnici prije svega moraju sudjelovati u obnovi Hrvatske i višestruko su nam potrebniji u domovini", kaže.

>>Evo kako predsjednički kandidati stoje u anketama!

>>'Iako sam znala da u Hrvatskoj vlada čemer i jad, sad sam to i neposrednim iskustvom spoznala'

>>Grabar Kitarović: Ova je Vlada najgora u povijesti. Sinčić: Gora nije ni moguća

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

KO
Komacero
10:50 20.12.2014.

josipovic smisljano planski i temeljito sa svojim veliko srpsko jugoslaveskim savjetnicima radi protiv interesa hrvatske drzave i njenih gradana.josipovicev i mesicev ured trose vise novaca nego hrvatska vojska sto je sramota koju ce osjetit 1000 hrvatskih generacija.sta govore strani svjetski politicari o josipovicu milanovicu i pusuicki iza zatvorenih vratijuje sramota za svakog hrvatskog gradana i za hrvatsku pamet.da oni birani ko takvi je tragedija hrvatske intelegencije.kakav narod takav predsjednik vlada ministri

DU
Deleted user
10:42 20.12.2014.

On bi sada nakon 5 godina počeo surađivati sa NATO? I siguran sam da bi njega "bolje" dočekali i poslušali od Kolinde koja jedna od ključinh osoba u toj oragnizaciji,3 dana je sjedio pred Obaminim uredom i nije uspio popit kavu snjieme.

EN
enigma898
10:51 20.12.2014.

Naravno da nema za HRZ, kad se mora pokrit gubitak Croatia Airlinesa u iznosu 500milijuna kuna i kad treba upumpat par stotina milijuna "nevladinim" kukuriku udrugama. RH=jedna jako neozbiljna država.