ekskluzivan intervju

Josipović: Izbori odmah ako u lipnju ne završe pregovori s EU

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Josipović: Izbori odmah ako u lipnju ne završe pregovori s EU
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Jurica Galoić/PIXSELL/ilustracija
Autor
Ivanka Toma
03.04.2011.
u 22:30
Predsjednik Republike govori o prekrajanju izbornih jedinica, izmjenama izbornih zakona, završetku pregovora s EU....
Pogledaj originalni članak

Ne završe li se u lipnju pregovori s EU, ponovno se, kaže predsjednik Republike dr. Ivo Josipović, otvara pitanje datuma izbora. U tom slučaju, na izbore se ne bi smjelo čekati do početka zime, već bi ih trebalo raspisati odmah i prepustiti novoj vladi dovršetak pregovora i raspisivanje referenduma za EU. Josipović kritizira Vladu zbog nevjerodostojnih biračkih popisa i nereda u izbornom zakonodavstvu. Hrvatima u BiH pak savjetuje pregovore i razgovore kao efikasniji oblik borbe od bojkota, dok onima koji ga kritiziraju zbog dijaloga s Miloradom Dodikom poručuje da se miješaju u unutarnje stvari BiH.

Što kažete na prekrajanje izbornih jedinica u Hrvatskoj? Nužan potez ili predizborni inženjering?

Dva su problema. Jedan se odnosi na to je li istekao rok u kojemu je moguće mijenjati izborno zakonodavstvo i spadaju li odredbe o izbornim jedinicama u korpus izbornog zakonodavstva koje se ne može mijenjati zbog Ustava i dobrih demokratskih običaja. Nisam siguran da je, nakon toliko vremena od proteklih izbora, nakon što se nisu korigirali izborni propisi, politički mudro mijenjati zakonodavstvo.

Posebno će teško biti prihvatljivo ako promjene budu prepoznate kao izborni inženjering. Činjenica da imamo nevjerodostojne popise birača sigurno govori protiv promjena izbornih jedinica. Naime, legitimno je upitati se može li se duh odluke Ustavnog suda o potrebi usklađivanja veličina izbornih jedinica uopće ostvariti ako temelj usklađivanja, popis birača, nije vjerodostojan. Pitam se zašto se ove gotovo četiri godine od prošlih izbora čekalo s promjenama u izbornom zakonodavstvu. Prošli su izbori pokazali mnoge slabosti izbornog sustava te je usklađivanje veličine izbornih jedinica tek jedno od poboljšanja koje treba učiniti. Ali, sada je prerano ocjenjivati promjene koje se tek navješćuju i koje ni ja, a ni drugi još nismo ni vidjeli..

Dr. Branko Smerdel kaže da smo u istoj situaciji kao i 1990., kada su bili raspisani izbori, a nije postojalo izborno zakonodavstvo. Pretjeruje li?

Upozorenja i analize prof. Smerdela, vrhunskog stručnjaka za ustavno pravo, uvijek treba vrlo ozbiljno uzimati u obzir.

Što će se dogoditi ako Ustavni sud ukine izmjene Ustavnog zakona o nacionalnim manjinama?

Ne želim nagađati što će odlučiti Ustavni sud. Pretpostavljam da bi Ustavni sud, ako zaista donese odluku koju na neki način nagovještavate, dao neke upute o načinu provođenja izbora, vjerojatno takve da se izbori provedu po dosadašnjem sustavu izbora zastupnika nacionalnih manjina. Ali, možda su moguća i druga rješenja. Ne bih detaljnije, pustimo Ustavni sud da odluči.

>>Što kaže predsjednik o sukobu s književnicom I. Simić Bodrožić, te o drugim aktualnostima pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od ponedjeljka

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 359

DK
dkatica2
05:00 04.04.2011.

Zajednička im je crvena obrazina!

MB
mr_brown
10:34 04.04.2011.

vidim hdzove sluge marljivo pišu \"komentare\" iz dana u dan, a rezultati sve porazniji :-)

OB
-obrisani-
23:25 03.04.2011.

lignja se drzi titinog ustava