posjet predsjednika

Josipović posjetio mađarsku nacionalnu manjinu u Korođu

Foto: 'Anto Magzan/PIXSELL'
Josipović posjetio mađarsku nacionalnu manjinu u Korođu
02.12.2012.
u 10:39
Govoreći o položaju nacionalnih manjina u Hrvatskoj Josipović je rekao da one, kao i vjerske zajednice, uživaju i financijsku potporu države ali i da u odnosima države i vjerskih zajednica u Hrvatskoj ima još mjesta za napredak
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je zemlja u kojoj vjerske slobode i slobode nacionalnih manjina moraju biti na najvišoj razini, a primjer mađarske manjine to najbolje svjedoči. Ovdje se sačuvala tradicija reformacije, i to afirmira Hrvatsku kao zemlju vjerskih sloboda, rekao je predsjednik RH Ivo Josipović tijekom posjete Korođu, mjestu u Vukovarsko – srijemskoj županiji u kojem živi mađarska nacionalna manjina.

>>Crkva u Korođu obnovljena je uz financijsku pomoć mađarske Vlade

Govoreći o položaju nacionalnih manjina u Hrvatskoj Josipović je rekao da one, kao i vjerske zajednice, uživaju i financijsku potporu države ali i da u odnosima države i vjerskih zajednica u Hrvatskoj ima još mjesta za napredak i to prije svega kada je riječ o manjim zajednicima.

- Problemi kojih još ima u odnosima države i vjerskih zajednica odnose se na priznanja pojedinih prava i zaključenje ugovora s manjinama, rekao je Josipović koji je nazočio i na misu u reformiranoj kršćanskoj kalvinskoj crkvi u Korođu koja je uništena u Domovinskom ratu a onda 2001. godine obnovljena sredstvima iz hrvatskog državnog proračuna.

Josipović se obratio i vjernicima tijekom mise rekavši im da je Hrvatska ponosna na njihovu vjeru u bolju budućnost kao i da je vrlo važno da sv zajedno možemo živjeti u slozim miru i ljubavi. U Hrvatskoj trenutno živi oko 16.500 Mađara od kojih je 4000 kalvina. Na području Vukovarsko-srijemske županije živi nešto više od 2000 Mađara, što je jedan posto stanovništva te županije.

>>Predsjednik Ivo Josipović u posjetu baranjskim Mađarima

 

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

SA
saentisch
18:14 02.12.2012.

Vidi, vidi u Hrvatskoj postoje i druge manjine osim srpske!!!