protiv takvog zakona

Josipović protiv donošenja zakona o ništetnosti srbijanskih optužnica

Foto: Boris Šćitar/PIXSELL
Josipović protiv donošenja zakona o ništetnosti srbijanskih optužnica
05.10.2011.
u 18:05
Europska komisija pozvala je Hrvatsku na "oprez" pri razmatranju prijedloga zakona o ništetnosti optužnica.
Pogledaj originalni članak

Ivo Josipović nije znao za optužnice u vrijeme kada su poslane, nego je, nakon što je u javnosti objavljeno da optužnice postoje, o tome zatražio informaciju od nadležnih institucija, priopćeno je iz njegova Ureda nakon izjave premijerke Kosor, koja je danas u Osijeku predsjednika prozvala da je znao za srbijanske optužnice.

Osvrnuo se i na zakon o ništetnosti, apelirajući Vladu i Sabor da se ne donosi takav zakon, nego da se odmah krene u "zaključivanje ozbiljnog međunarodnog ugovora koji će onemogućiti zloporabu progona za ratne zločine, ali i osigurati da ni jedan zločin ne ostane nekažnjen".

– Zakon o ništetnosti neće donijeti pravu zaštitu našim građanima, nego možda upravo suprotno. Kažu da ne postoje pravni učinci takvog zakona, no djelovat će nepovoljno na sigurnost hrvatskih građana u inozemstvu – navedeno je u priopćenju.

Zaključak je da Republika Hrvatska može i mora puno bolje i efikasnije reagirati na optužnice iz Srbije.

Jadranki Kosor ipak su priznali da je bila u pravu kazujući da predsjednik nema u nadležnosti postupanje po optužnicama.

– Takvu nadležnost nema ni predsjednica Vlade. Međutim, pitanje optužnica važno je političko pitanje o kojemu ovisi ostvarenje načela pravne države, zaštita branitelja od zloporaba pravosuđa i politizacije odgovornosti za ratne zločine, odnosi u regiji te mnoga druga važna pitanja. A to jest i u nadležnosti Vlade i u nadležnosti predsjednika Republike. Iznimno je važno da Republika Hrvatska djeluje na način da zaštiti svakog svog građanina koji je neosnovano optužen za ratni zločin. Isto tako, važno je da Hrvatska jasno ostane privržena načelu da svaki zločin mora biti kažnjen, bez obzira tko ga je počinio. Važno je i djelovati na način da se pozitivni procesi u regiji nastave – priopćili su iz predsjednikova Ureda.

MLADI ODLAZE

Nepalci, Filipinci, Egipćani... Strani radnici pohrlili u hrvatski grad. Domaće stanovništvo bježi: 'Zatvorili smo šest škola'

Stanovništvo Vrgorske krajine većinom čine stariji i nemoćni ljudi, dok se mladi, u potrazi za boljim životnim uvjetima, sve češće sele u zapadnoeuropske zemlje ili na obližnju Makarsku rivijeru. Prema popisu stanovništva, grad Vrgorac s 27 mjesnih odbora broji 5.911 stanovnika, no stvarni broj stanovnika na terenu procjenjuje se između 3.500 i 4.000

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 371

OB
-obrisani-
19:20 05.10.2011.

Da li nam je sve ovo trebalo?

OB
-obrisani-
19:16 05.10.2011.

Hrvatska budi se!!!

Avatar delminium
delminium
09:16 06.10.2011.

liburnik Zar se sa jura gura može razgovarat?