Hrvatska i nakon ulaska u Europsku uniju želi razvijati dobrosusjedske odnose, ali i nastaviti zagovarati nastavak procesa proširenja EU, poručio je predsjednik RH Ivo Josipović nakon prvog neformalnog sastanka predsjednika zemalja jugoistočne Europe održanog u formi radnog doručka. Čelnici osam država namjeravaju se redovito sastajati na Josipovićevu i inicijativu slovenskog predsjednika Boruta Pahora, s ciljem da se okupljanje pretvori u neformalnu inicijativu suradnje u regiji koja bi bila svojevrstan nastavak “procesa Brdo” koji su 20. ožujka 2010. u Kranju pokrenuli bivša premijerka Jadranka Kosor i Pahor.
Tako je Josipović u ponedjeljak na Pantovčaku ugostio Pahora, srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića, kosovsku predsjednicu Atifete Jahjagu, crnogorskog predsjednika Filipa Vujanovića, albanskog Bujara Nishanija, makedonskog Gjorgea Ivanova i svu trojicu članova predsjedništva BiH Nebojšu Radmanovića, Bakira Izetbegovića i Željka Komšića. Na radnom doručku iskristalizirala su se tri ključna područja kojima će se na budućim sastancima baviti – proširenje i podrška Slovenije i Hrvatske nastavku proširenja Europske unije, zatim mogućnosti koje nude regionalni projekti, posebice u infrastrukturi te rješavanje otvorenih pitanja koja tište regiju, objasnio je Josipović nakon doručka.
Iskorak i na BiH
Idući sastanak “osmorke” trebao bi se održati u Sloveniji, a plan je da na svakom takvom sastanku uz njih sudjeluje i neki od predsjednika ili premijera zemalja članica i te neki od visokih europskih dužnosnika.
– Imamo dobru želju francuskog predsjednika Françoisa Hollandea da na idućem sastanku bude s nama, kao i netko od visokih predstavnika Europske unije, i to bi bio model po kojem bismo radili u budućnosti – objasnio je Josipović.
Svi gosti ovog sastanka ulazak Hrvatske u Europsku uniju vide kao znak da je EU spreman za nova proširenja te kao šansu da upravo njihova zemlja bude sljedeća koja će postati dio željene Europe.
Nebojša Radmanović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, čestitao je građanima Hrvatske na ulasku u Europsku uniju, ali i EU na poruci koji ovim ulaskom šalje, a to je nastavak proširenja.
– Građani Bosne i Hercegovine očekuju brže i odlučnije korake prema proširenju. BiH je od danas zemlja koja ima najdužu granicu s EU, ali i jednu specifičnost s kojom se EU još nije sreo, a to je da BiH na jednom mjestu prekida EU. Mi nećemo praviti nikakve probleme Europskoj uniji, ali očekujemo da Europska unija napravi iskorak i proširi se na BiH – poručio je nakon sastanka Radmanović.
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović ulazak Hrvatske u EU pak vidi kao priliku da ta zemlja, jedina koja trenutačno vodi pristupni proces s EU, otvori dva nova poglavlja pregovora.
– Ulazak Hrvatske u Uniju pokazao je da ona nije zatvorila vrata proširenju na zapadni Balkan. Nadam se da ćemo u Sloveniji i Hrvatskoj imati najboljega promotora svojih ambicija – primijetio je Vujanović.
Otvorena vrata Balkanu
Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, kojemu je ovo prvi dolazak u Hrvatsku otkad je preuzeo čelno mjesto u Srbiji, nakon sastanka se žurio natrag u Srbiju pa nije razgovarao s novinarima. Iako je naš protokol njega i predsjednicu Kosova Atifete Jahjagu cijelo vrijeme ove proslave ulaska Hrvatske u EU “držao” na različitim dijelovima dvorana i stolova, početak radnog doručka ipak je obilježilo njihovo rukovanje. I Jahjaga se, kao i ostali predsjednici, nada da je ulaskom Hrvatske u Europsku uniju upućena poruka da EU ostavlja otvorena vrata i za ostale zemlje zapadnog Balkana.
>>Pogledajte kako su nas predstavili na stranicama EU parlamenta!