Hrvatska će u NATO-vu misiju u Afganistan poslati još 29 instruktora, najavio je nakon dvostranoga razgovora s glavnim tajnikom Sjevernoatlanstkoga saveza Andersom Foghom Rasmussenom u subotu u Bruxellesu hrvatski predsjednik Ivo Josipović.
Razgovarali su na rubu petoga sastanka Brussels Foruma, na kojemu sudjeluje mnoštvo visokih svjetskih dužnosnika, gospodarstvenika i analitičara.
- Sve je to priprema Afganistanaca da preuzmu svoju sudbinu u svoje ruke i dio je šire strategije pomoći Afganistanu ne samo vojno, nego i kao društvu – napomenuo je Josipović.
- Vrlo cijenim suradnju s Hrvatskom, koja je od samoga početka pokazala jasnu predanost našemu Savezu. Vrlo cijenim i snažan hrvatski doprinos našoj misiju u Afganistanu. Potičem sve saveznike da dodatno pridonesu obuci afganistanske vojske i policije, kako bi mogle preuzeti brigu za sigurnost u zemlji - rekao je Rasmussen nakon razgovora.
S predsjednikom Svjetske banke (WB) Robertom Zoellickom bilo je riječi o projektima kojima WB pomaže preobrazbu hrvatskoga gospodarstva i pravosuđa, a posebice o zemljišnim knjigama.
- WB je vrlo zaineteresiran da se projekte koje financira kvalitetno završi – upozorio je Josipović.
Josipović je za večerom u petak sjedio za stolom sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem, te s predsjednikom Europskoga vijeća Hermanom van Rompuyem i bivšom američkom državnom tajnicom Madeleine Albright.
- Tadić i ja potvrdili smo pozitivne trendove sa sastanka u Opatiji i pozivamo naše vlade da riješe pitanja koja opterećuju hrvatsko-srpske odnose – rekao je Josipović.
Tadić je istaknuo “izuzetnu razinu razumijevanja” između njega i Josipovića.
- Doboko vjerujem u njegove najbolje namjere. Visoko ga poštuju u području, a i u EU već ima vrlo zapažen položaj. Vidio sam kako europski dužnosnici z velikim zanimanjem prate što Josipović govori. Nas ćemo dvojica nastaviti surađivati ne smo u dvostranim nego i u područnim pitanjima jer Srbija i Hrvatska mogu uvelike pomoći u rješavanju područnih teškoća. Glede BiH, suglasili smo se da nema nametanja rješenja, da moramo insistirati na razgovoru. Međunarodna zajdnica u ovome trenutku nema konkretno rješenje za izazove s kojima se BiH suočava i moramo za njime zajedno tragati – rekao je Tadić.
S Van Rompuyem je glavna tema bila “stanje u pordručju”.
- Zajednička je želja je da se područje stabilizira i da postane primjer uspješne suradnje – naglasio je Josipović koji je za subotu predvečer, zajedno s Tadićem, europskim povjerenikom za proširenje Štefanom Füleom i američkim senatorom Georgeom Voinovichem, najavljen kao sudionik panela “Balkan 2010.”.
- Govorit ću o hrvatskome doprinosu područnoj suradnji i želji da u partnerstvu sa susjedima pridonesemo nužnim preobrazbama, da Hrvatska sutra, a nešto kasnije i druge zemlje u području uđu u EU – najavio je Josipović.
Glede BiH, “naš je strateški interes da tri konstitutivna naroda nađu rješenje”.
- Mi možemo, na načelima koja su su prihvaljiva sa stanovišta učinkovitosti države i jednakopravnosti naroda, biti u tome katalizator – zaključio je Josipović.
Na Brussels Foruma sudjeluje i predsjednica Nacionalnoga odbora za praćenje pregovora s EU-om Vesna Pusić.
To je cijena vaseg clanstva u natu, mladi HRVATI koji ce se vracati u lijesovima