Trebaju li sportaši stariji od 45 godina koji su osvajali olimpijske medalje, primati zakonsku naknadu bez obzira na to koliko su novaca u karijeri zaradili ili ne, bio je kamen smutnje tijekom rasprave o izmjenama Zakona o sportu koje su u Saboru u prvom čitanju. Laburist Mladen Novak predložio je zadržavanje imovinskog cenzusa jer smatra da će pravo na naknadu iskoristiti i oni sportaši koji su u karijeri dobro zaradili. Nepravednim smatra i da sportaši to pravo ostvaruju već sa 45 godina starosti, dok obični građani na mirovinu moraju čekati 20 godina dulje.
- Ne želim nikoga apostrofirati, ali smatrate li da je jedan Nikola Dragaš u svom sportu mogao zaraditi koliko Ivanišević, Kukoč ili Rađa - rekao je Novak.Njegov prijedlog podržao je i HDSSB-ovac Zoran Vinković koji je rekao da su oni koji su se bavili atraktivnim sportovima mogli zaraditi mnogo više od prosječnih građana.
- Siguran sam da oni neće iskoristiti to pravo, ali bi zbog moralnosti ipak u zakonu trebalo ostaviti imovinski cenzus - rekao je Vinković i dodao kako bi kao uvjet trebalo dodati trajno prebivalište u Hrvatskoj i plaćanje svih obaveza prema državi.
HSU-ov Željko Šemper podsjetio je kako su neki sportaši tijekom karijere imali prijavljeno prebivalište u drugim državama s manjim poreznim stopama, a sporna mu je i visina naknade za sportaše u visini prosječne plaće. Kaže kako obični građanin koji do 65. godine ima 40 godina staža i uz prosječnu plaću mirovina mu ne može biti veća od 3.000 kuna.
Ministar Jovanović oštro je odgovorio da nikakav cenzus ne dolazi u obzir.
- Ovo što predlažemo je nagrada za izvrsnost, za promociju Hrvatske. Gotovo nijedan građanin Hrvatske nije dao toliki doprinos da država bude prepoznata u svijetu i tu nikakvi cenzusi ne dolaze u obzir - zaključio je Jovanović.
>> Jovanović Ćiri: Neka pročita Zakon o sportu dok je na odmoru