NACIONALNO VIJEĆE ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE ISTRAŽUJE ŠVERC NAFTE?

Jovanović (SDP): Nešto je trulo u carinskoj upravi

31.03.2009.
u 14:42
Pogledaj originalni članak

Nešto je trulo u carinskoj upravi. Među njezinim službenicima vlada nesrazmjer prihoda i sredstava koje primaju, a ne mogu ih opravdati. Dio carinika živi od državnih prihoda, a treba vidjeti kakva primanja istinski imaju pa će tada stvari biti jasne - poručio je Željko Jovanović (SDP), predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije nakon današnje troipolsatne sjednice na kojoj je prvi put svjedočio jedan hrvatski građanin, pokušavajući dokazati korupciju u državnim redovima.

Riječ je o nekadašnjem voditelju službe za suzbijanje krijumčarenja u carinskoj upravi koji je, kako je danas priznao pred novinarima, čekao šest godina da ga netko iz državnih institucija sasluša vezano uz krijumčarenje nafte i kave koje je radeći u carini otkrio i za to, kako ističe, prikupio dokaze.

Po okončanju trosatnog saslušanja na sjednici Matijević je novinarima poručio da je u šest godina svoga upozoravanja na krijumčarenje koje teško oštećuje državni proračun izgubio zdravlje, dobio nebrojene prijetnje, a zauzvrat nije dobio ništa od onog što je očekivao.


Robert Matijević, Arhiv VL

Matijević: Šest godina upozoravam na kriminal, a dobio sam samo bolest i prijetnje
- A očekivana sigurno nije bila financijska korist, jer bih to dobio da sam šutio, a možda čak i dogurao do mjesta zastupnika u Saboru - otkriva Matijević.
- Tražim samo jednu temeljitu i ozbiljnu istragu koja će pokazati tko stoji iza krijumčarenja, koliko to duboko seže te koje to političke strukture štite one koji se njime bave. Vjerujem u pravnu državu i nisam izgubio nadu ni nakon šest godina - optimističan je Matijević, koji je 2004. godine zbog ovog slučaja štrajkao glađu ispred Sabora ne bi li pokazao problem.

Iznio je kako nema previše detalja što je dosad napravljeno glede njegovih optužbi i materijalnih dokaza o švercu, osim jedne nepravomoćne presude te jednog procesa u tijeku. Na kraju je novinarima rekao o kolikoj je šteti riječ - 2,2 milijarde kuna vrijedno loživo ulje koje je, prema njemu, u Hrvatskoj netragom nestalo u posljednjih šest godina.

Vijeće je nakon Matijevićeva saslušanja, sukladno svojim mogućnostima, dalo preporuku carinskoj upravi da se napravi analiza i prevencija u njezinim redovima jer se na temelju današnjeg saslušanja stječe dojam velikih rizika korupcije. Vijeće je poručilo da su se nadležna istražna tijela ponašala sukladno ovlastima, ali brzina i rezultati njihova rada nisu zadovoljavajući.

Također, Vijeće je zatražilo od Ministarstva gospodarstva analizu naplaćenih poreza na naftne derivate s obzirom na Matijevićevu pritužbu o 2,7 milijardi litara loživa ulja navodno utajenog u Hrvatskoj.

Pogledajte na vecernji.hr