Američki dužnosnici kazali su da je u ponedjeljak iz zatvora u američkoj bazi Guantanamo Bay na Kubi u Ujedinjene Arapske Emirate prebačeno 15 zatočenika, što je najveći pojedinačni transfer zatočenika iz tog zloglasnog zatvora za vrijeme administracije Baracka Obame.
Nakon odlaska 12 Jemenaca i trojice afganistanskih državljana, u Guantanamu je ostao još 61 zatočenik – većina je ondje zadržana više od desetljeća bez optužnice ili suđenja, što je izazvalo brojne međunarodne kritike. Od njih 15, za šestoricu zatočenika ocijenjeno je da više ne predstavljaju sigurnosni rizik, dok je za devetoricu preporučen transfer jer njihovo zatočenje "više nije neophodno za smanjivanje rizika koji predstavljaju".
Obama, koji se nadao zatvoriti Guantanamo tijekom svoje prve godine u Bijeloj kući, u veljači je iznio novi plan zatvaranja tog zatvora, no suočio se s protivljenjem brojnih republikanskih zastupnika, kao i nekoliko demokrata. Oni tvrde da puštanje zatvorenika i njihov transfer u druge zemlje predstavlja "prijetnju za američke građane".
Pentagon je priopćio da je zahvalan Ujedinjenim Arapskim Emiratima "na njihovoj humanitarnoj gesti i želji da podupru napore SAD-a u zatvaranju zatvorske institucije Guantanamo Bay".
>> SAD dovršio plan zatvaranja zloglasnog zatvora Guantanamo
I nama bi trebao tako neki zatvor , recimo Goli otok , sve političare i pravosudne mafijaše prebaciti na otok pa onda redom češljati imovinu .tko dokaže da je stečena radom po moralnim načelima ( ne HR zakonu) može doma , ostali 20 godina robije !