Državne blagajne europskih država ostale su zakinute za milijarde i milijarde eura poreza zbog lukavih aranžmana koje su multinacionalne kompanije sklapale s luksemburškim vlastima. Skupina međunarodnih istraživačkih novinara objavila je danas nekoliko stotina dokumenata koji dokazuju da su gotovo 343 kompanije – među njima i Ikea, Pepsi, Procter & Gamble, Heinz, JP Morgan, FedEx, zatim Amazon te Deutsche Bank – sklapale aranžmane s luksemburškim vlastima: osnovale bi podružnice u toj zemlji, a zatim internim posuđivanjem unutar kompanija uspijevale izbjeći plaćanje poreza u sjedištima.
Zauzvrat su plaćale poreze u Luksemburgu, ali znatno povoljnije nego što bi to platile u zemljama u kojima imaju sjedište. Prema uvidu u dokumente, nijedna kompanija nije imala izravne veze s Hrvatskom. Takve tvrdnje inkriminiraju novog šefa Europske komisije Jean-Claudea Junckera, koji je od 1995. do 2013. bio luksemburški ministar financija i premijer.
Glasnogovornik Komisije Margaritis Schinas komentirao je da je riječ o pitanju koje spada u područje državnih potpora. – Riječ je o tipičnom slučaju državnih potpora – rekao je Schinas, dodavši da sve zemlje članice nastoje stvoriti povoljnu investicijsku klimu za privlačenje ulagača, a da je na Komisiji da istraži i osigura provedbu europskih pravila o tim potporama.
>>Jean-Claude Juncker na čelu EK: Izazovi za Europu ne mogu čekati!
>>Hrvatska na dnu i zbog klime nesigurnosti Vladinih reformi
Treba tako , red je da državne blagajne puni sve siromašnije europsko građanstvo, a ne oni koji imaju , sve ostalo predstavljalo bi uvredu za poredak .