Pojavili su se pred novinarima tvrdeći da su stari prijatelji i opisujući vremena "stare slave" kad su oboje radili na pristupanju Hrvatske u članstvo Europske unije. Sada su se prvi put sreli na novim pozicijama: Jean-Claude Juncker ne više kao premijer Luksemburga, nego predsjednik Europske komisije, a Kolinda Grabar-Kitarović ne više kao ministrica vanjskih poslova nego kao predsjednica Republike Hrvatske. No, kad mu je usred press konferencije zazvonio mobitel, Juncker je hladno svoju staru prijateljicu ignorirao pred kamerama i javio se na poziv.
Kolinda Grabar-Kitarović samo je nastavila pričati:
- Prošlo je evo gotovo dvije godine od stupanja u članstvo. Još uvijek je to razdoblje pomalo učenja za stolom, međutim mislim da je došlo vrijeme da Hrvatska puno snažnije odradi svoju ulogu kad je riječ o kreiranju zajedničkih politika…
Juncker je za to vrijeme nešto nerazgovjetno mrmljao u mobitel:
- Halo?!
Na zajedničkoj konferenciji za novinare bilo je vrućih pitanja, nevezanih za njihov sastanak, i za Junckera i za Grabar-Kitarović. Dok su Junckera strani novinari ispitivali o mogućnosti da Mađarska uvede smrtnu kaznu, koja ne postoji nigdje u EU, te o danas objavljenim izvješćima o tome da je njemačka tajna služba BND pomogla američkoj NSA da prisluškuje institucije EU, predsjednicu je dočekalo pitanje kako komentira jutrošnje izjave premijera Zorana Milanovića sa sjednice Vlade o tome da svojim ponašanjem potiče građane na izbjegavanje plaćanja poreza. Kako se u tom trenutku press konferencija već odvijala na engleskom jeziku (predsjednica je uvodno obraćanje imala na hrvatskom jeziku, i bila je prisutna prevoditeljica), Grabar-Kitarović je odgovorila na engleskom: "I'm sorry but I don't know what you're talking about"…
- Žao mi je, ali ne znam o čemu pričate - rekla je, u prijevodu, što je bilo upućeno novinarki Nove TV, no moglo je biti upućeno i izravno premijeru Milanoviću.
- Ako mislite na prebacivanje novca za kampanju, moja poanta je da taj novac ide ljudima, kao što sam rekla. Da građani Hrvatske dobiju taj novac, a ne da ide natrag u proračun. Jer sam kroz cijeli kampanju govorila da, kad mi država dodijeli taj novac, neću od toga uzeti niti jedne jedine kune, nego da ću dati taj novac potrebitima. U tome je poanta. Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez. Sav taj novac može otići onima koji trebaju novac - objasnila je.
Oboje su odgovorili i na naše pitanje o tome može li Hrvatska uvesti euro 2020. godine, što je predsjednica najavila kao mogući scenarij u intervjuu za agenciju Bloomberg.
- Rekla sam da najranije Hrvatska može biti spremna za euro 2020. - pojasnila je Grabar-Kitarović, naglašavajući riječ "najranije". - Naravno, teško je reći točan datum, no moj odgovor je bio: ne prije 2020. - dodala je.
Juncker je također naglasio riječ "najranije" kad je govorio o 2020. godini, ali i dodao da "Hrvatska zapravo ima prirodno poslanje da postane članica eurozone". No, Hrvatska prije toga mora dovesti javne financije u red, dodao je predsjednik Europske komisije, mora smanjiti previsoki proračunski deficit i provoditi strukturne reforme.
>> Juncker: Hrvatska može biti spremna za euro najranije 2020. godine
>> Grabar-Kitarović o napadu iz SDP-a: To je podcjenjivanje inteligencije građana
>> Stoltenberg predsjednici Grabar-Kitarović: Dobro došla natrag u NATO!
Pomislio sam da je autor clanka Peđa Grbin,,,,