Europska komisija za narednih 12 mjeseci ne predlaže nove konkretne korake u procesu pridruživanja zemalja Zapadnog Balkana, no želi otvoriti dva nova poglavlja u pristupnim pregovorima sa Turskom, piše EUObserver.
U svom godišnjem izvještaju o stanju u državama kandidatima za članstvo u EU, Komisija šestu godinu zaredom predlaže da državama EU da otvore pregovore sa Makedonijom. No, dodaju i da je pristupni proces Makedonije zašao u "slijepu ulicu" zbog usporavanja demokratskih reformi, oporbenog bojkota parlamenta, kao i nedostatka napretka u 19-godišnjoj raspravi oko imena sa Grčkom.
Napredak Srbije povezan sa Kosovom
Za razliku od prošlogodišnjeg izvještaja kada je Bruxelles dao uvjetnu preporuku da Albanija postane službeni kandidat i da se otvore pregovori sa Srbijom, u ovogodišnjem ne preporučuju nikakve pravne korake u regiji. Crna Gora je odmakla najdalje te je otvorila 12 poglavlja pristupnih pregovora. No, umjesto preporuke o otvaranju novih poglavlja, Komisija traži od Podgorice da učini više u borbi protiv korupcije i ubrzaju istrage slučajeva kršenja prava novinara.
Srbija je počela pregovore, no nije otvorila niti jedno poglavlje. Komisija upozorava na "rasprostranjenu korupciju" te je zatražila konkretne korake u borbi protiv organiziranog kriminala. Ističu da je napredak Srbije povezan sa "normalizacijom" odnosa sa Kosovom.
Juncker najavio da u pet godina neće biti proširenja
Albaniju su pohvalili zbog provođenja reformi. No, oporba je bojkotirala parlament i Komisija u izvještaju nije spomenula ništa o pokretanju pristupnih pregovora. Za BiH pišu da ima je napredak u zastoju zbog političkih borbi između etničkih skupina.
Izvješće u kojem nema preporuka za konkretne mjere u pristupanju država Zapadnog Balkana objavljeno je nakon što je novi šef Europske komisije Jean-Claude Juncker ranije kazao da u njegovom petogodišnjem mandatu niti jedna nova država neće ući u EU. Da mu proširenje neće biti prioritet u mandatu, Juncker je pokazao i time što je taj resor dao jednom od najvećih skeptika prema proširenju u državama EU, Austrijancu Johannesu Hahnu.
Cijeli izvještaj Europske komisije pročitajte OVDJE
Bar 100 godina neka ostane ovako,dobro je!