STANJE UNIJE

Juncker: Žao nam je zbog Brexita, ali Europska unija nije ugrožena

j
Foto: VINCENT KESSLER/REUTERS/PIXSELL
Jean-Claude Juncker
Autori Vecernji.hr, Hina
14.09.2016.
u 09:19
Govor dolazi nakon što su građani Velike Britanije na referendumu glasovali za izlazak iz EU
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u Europskom parlamentu danas je održao govor o stanju Europske unije. Govor dolazi nakon što su građani Velike Britanije na referendumu glasovali za izlazak iz EU.

– Žao nam je zbog Brexita, ali Europska unija nije ugrožena – rekao je, između ostalog, Juncker tijekom govora.

U nastavku možete pratiti tijek govora:

 

Juncker je rekao da je govoreći o stanju u Uniji prije godinu dana rekao da mnogo toga treba popraviti, da nema dovoljno Europe i da nema dovoljno Unije, te da to još uvijek stoji.

– Postoje mnoge stvari koje se nisu poboljšale, što je povezano s nekim elementima krize s kojima smo suočeni u Uniji. Prednost se daje nacionalnim interesima. Europske integracije ne mogu se obavljati na štetu nacionalnih interesa – rekao je Juncker.

– EU nema namjeru uništiti nacionalne države – nismo protiv kršćana ni oni koji žele uništavati. Europa se ne nalazi na putu da postane država, ali nikada neće postati jedinstvena država. Često postoje pukotine, jazovi i rascjepkanost – poručio je Juncker.

Udvostručenje investicijskog plana

Predložio je Juncker i povećanje Investicijskog plana za dodatnih 200 milijardi eura i njegovo produljenje do 2020. godine.

- Predlažemo da se udvostruči trajanje fonda i udvostruče njegovi financijski kapaciteti. Europski investicijski fond osigurat će najmanje 500 milijardi eura do 2020. godine, a radit ćemo na tome da dosegnemo 630 milijardi eura do 2022. godine. Ako zemlje članice daju svoj doprinos možemo ići čak i brže - rekao je Juncker u svom govoru o stanju Unije pred zastupnicima Europskog parlamenta okupljenim na plenarnoj sjednici u Strasbourgu.

Prvotni Junckerov investicijski plan, pokrenut 2015. godine, predviđao je da se do 2018. godine mobilizira 315 milijardi eura. Juncker je također najavio i investicijski plan za Afriku.

- Danas pokrećemo ambiciozni investicijski plan za Afriku i susjedstvo, koji bi mogao dosegnuti 44 milijarde eura, a mogao bi se popeti na 88 milijardi ako zemlje članice daju svoj doprinos - rekao je Juncker, dodajući da se moraju napasti uzroci masovnih migracija.

 - Novi plan nudi pojas za spašavanje onima koji bi u suprotnom bili prisiljeni da se upute na opasno putovanje. To se mora učiniti - rekao je Juncker.

 Juncker je rekao da EU poštuje odluku Velike Britanije o odlasku, ali da sama EU nije zbog toga u opasnosti. - Poštujemo britansku odluku, zbog koje nam je žao, ali opstojnost EU-a tom odlukom nije ugrožena - , rekao je Juncker.

>> Juncker: 'Čitam kako mislim svima uvesti euro, no na to ni ne pomišljam'

>> U EU ogorčeni što Barroso radi za američki G. Sachs

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

AA
aabbcc
14:10 14.09.2016.

Žao nam je.. a sta drugo kada oni nisu ko Grci pa da im Markel prijeti tenkovima,

DA
danebi
12:30 14.09.2016.

A sto onda nisu dopustili da ta **rana Grcka nestane iz Unije - ako se moze bez Britanije onda bi se bez Grcke jos lakse moglo. Ovako pokopavamo milijarde u tu rupu bez dna.

Avatar superhik74
superhik74
15:53 14.09.2016.

Da nije ugrozena ne bi o uopce govorio, ali EU elita se vec godinama ponasa poput noja zabijajuci glavu u pijesak i odbijajuci vidjeti realnost koja je svakim dano sve gora i gora. Bez radikalnih reformi i totalne transformacije iz ovakove neoliberalne tamnice, EU ce se u vrlo kratkom vremenu raspasti. Ako mu Brexit nije bio zvono za uzbunu onda taj stari pijanac nema vise niti 3 neurona u glavi koja rade.