Nevenka Jurak, vlasnica marketinške agencije Fimi media, i Mladen Barišić, bivši ravnatelj Carinske uprave i rizničar HDZ-a, od ponedjeljka navečer opet su na slobodi. Dvoje bliskih prijatelja i ključnih aktera afere u kojoj se utvrđuje povezanost Fimi medije, Barišića, HDZ-a i Ive Sanadera, pušteno je na prijedlog USKOK-a nakon što su pred istražiteljima iznijeli obrane te potpuno priznali izvršenje kaznenih djela – aktivno sudjelovanje u izvlačenju oko 80 milijuna kuna iz državnih tvrtki.
Ležerno nosio odijela
Iz Remetinca nisu išetali zajedno, što se već danima nagađalo kao jedan od mogućih scenarija njihova izlaska iz zatvora. Nakon što im je sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić na kraćem istražnom ročištu priopćio da će se u daljnjem tijeku postupka moći braniti sa slobode, oboje su u pravosudnoj marici vraćeni u Remetinec. Prošli su uobičajenu proceduru razduživanja u zatvoru, pa je oko 20 sati prvi kroz vrata zatvora ležerno izašao nekadašnji šef Carine. Vidljivo mršaviji, no ipak dotjeran i ukusno odjeven, bivši Sanaderov intimus u rukama je nosio vreće s odijelima te ubrzo pobjegao na manje parkiralište pokraj zatvora gdje ga je već čekao spreman i uključen automobil.
– Nema ništa! – usput je dobacio brojnim novinarima okupljenima pred zagrebačkim Okružnim zatvorom. Jedan od muškaraca koji su Barišića dočekali na parkiralištu, iživciran valjda zanimanjem medija, u jednom je trenutku nasrnuo na snimatelje i fotoreportere, a Barišić je pak iskoristio priliku da brže-bolje sjedne u automobil.
Nekoliko minuta nakon Barišića, u bijeloj sportskoj jakni, ruku punih plastičnih vrećica, iz zatvora je izašla i Nevenka Jurak. Bila je dobro raspoložena, nasmijana, no na razgovor s novinarima ipak nije pristajala. Samo nekoliko sati prije nego što su pušteni na slobodu, dvoje osumnjičenika je u USKOK-u u Gajevoj završavalo s iznošenjem svojih iskaza pred istražiteljima. Njihovi odvjetnici, zadovoljni jer im je ukinut boravak u istražnom zatvoru, kasnije su objasnili da su Jurakova i Barišić dužni odazivati se pozivima USKOK-a za moguća nova ispitivanja vezana uz daljnju istragu o Fimi mediji.
Nikome od njih dvoje nije nakon izlaska dodijeljena policijska zaštita, kao što je to bio slučaj s Ivanom Mravkom, bivšim šefom uprave HEP-a. Odvjetnici tvrde da zaštitu za svoje klijente nisu tražili jer je procijenjeno da još uvijek nisu ni u kakvoj opasnosti zbog iskaza koje su iznosili u USKOK-u. A poslovni suradnici, za koje se šuška da su zapravo u ljubavnoj vezi, nisu lako pristali ispričati cijelu priču o poslovanju Fimi medije pred istražiteljima. Jurakova, uhićena kao najslabija karika u cijelom korupcijskom lancu sredinom kolovoza zbog “pranja” 16,5 milijuna kuna zajedno s dvoje svojih prijatelja, isprva je negirala kazneno djelo tvrdeći da nema veze s isisavanjem novca iz državnih poduzeća, ministarstava i agencija, pa je sukladno tome i završila iza zidina remetinečkog zatvora. Ondje joj se potkraj rujna pridružio i Barišić koji se pak za uhićenja, prema preporuci odvjetnika, odlučio braniti šutnjom.
Torbe pune novca
Bivši šef Carine dulje je vrijeme kalkulirao i sa svojim odvjetnicima sklapao mozaik obrane, a onda, kada su već bili dogovoreni uvjeti, progovorio o svemu. U jednom od svojih iskaza priznao je da je Sanaderu nosio u njegovu vilu u Kozarčevoj ulici torbe pune novca te mu predao oko 40 milijuna kuna.
Saznavši za kazivanje svog prijatelja u USKOK-u, Sanader je odvratio da je Barišić takvo što učinio zbog prisile te ustvrdio da nema nikakve veze s izvlačenjem novca preko Fimi medije jer, kazao je nezavisni zastupnik Sanader, “tako se nešto nikad nije dogodilo”. U javnosti se, pak, govorilo da je Ivan Mravak, bivši čelnik HEP-a, optužio Sanadera da mu je naredio fiktivno zapošljavanje Rade Buljubašića, povratnika iz Australije, u HEP-u.
sav lopovluk u Hrvatskoj se odvijao pod blagoslovom kaptola i crkve !