Nedopustivo je da ministar može biti toliko zaboravljiv. Takve se stvari, ako ste na čelu obavještajne zajednice, ne smiju zaboraviti. I ako se ne sjećate, onda, po meni, prikrivate stvari - prozvao je saborski zastupnik SDP-a Marin Jurjević ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka zbog izjave da se ne sjeća u kojem je svojstvu raspravljano o navodnoj spremnosti Drage Mačeka, osumnjičenog u aferi Brodosplit, na suradnju s policijom i tužiteljstvom.
- Jurjević tvrdi da je Karamarko prikrio činjenice bitne za istragu. Od ministra očekujemo da se bolje sjeća takvih stvari, a ministrova izjava pobuđuje 'novu sumnju' - smatra Jurjević.
- Neka Karamarko kaže javnosti je li Maček i u kojem svojstvu nudio suradnju policiji i tužiteljstvu. Ministar je dužan hrvatskoj javnosti kazati je li Maček tražio da bude zaštićeni svjedok-pokajnik i što je prouzročilo da ne bude ni suradnik niti zaštićeni svjedok-pokajnik i kako objašnjava ponašanje policije. U protivnom, postavljam retoričko pitanje: hoće li netko i u vlasti uskoro tražiti status zaštićenog svjedoka-pokajnika - ironičan je bio Jurjević.
Afera traje već pet godina, uzburkala je cijelu Hrvatsku i Europu kada je u pitanju hrvatski ulazak u EU i mogućnost da je splitska policija "očito opstruirala istragu". Nečuveno je da su iz policije u više navrata tvrdili da u Brodosplitu nema nikakvih nezakonitosti.
Zbog toga jer DORH prvi put u povijesti Hrvatske pokrenuo proceduru ne čekajući više početak policijske istrage jer je shvatio da policija nikad neće dovršiti tu istragu. Sada je očito da se i vlast želi osloboditi tog balasta pa će na kraju iz pragmatičnih razloga dovesti do kraja tu istragu - tvrdi Jurjević.
U više navrata postavljao sam pitanje Brodosplita, a da pritom na nj bivši premijer Sanader nije odgovarao. Ali pokazalo se da međunarodna zajednica ipak nije zaboravila niti će zaboraviti i tolerirati takvo ponašanje koje govori o sprezi vlasti, korupcije i kriminala u Hrvatskoj - zaključuje Jurjević.
jel to Marin Jurjević pjeva borbene, Marin sin Ante Jurjevića Baje koji je vodio pokolj na Daksi i koju u svom izvještaju Vrhovnom štabu 1948 piše da su morali u Dubrovniku izvršiti mnoga hapšenja jer je narod bio prema njima neprijateljski raspoložen. 18.10.1948 ušli su u Dubrvonik u kojem nije bilo ni talijanskih ni njemačkih snaga i iduče jutro počeli s hapšenjima neprijateljskog naroda. Uhienike su odveli na Daksu i pobili. Od Baje ni čedo mu ne može biti bolje