grčka nakon izbora

Kad bi izašli iz eurozone, Grci bi bili puno siromašniji

Foto: Reuters/PIXSELL
Kad bi izašli iz eurozone, Grci bi bili puno siromašniji
18.06.2012.
u 08:00

Diljem EU mišljenja stručnjaka oko budućnosti eura podijeljena su. Neke europske zemlje ni ne kriju da pripremaju zaštitne mjere.
Pogledaj originalni članak

Izađe li Grčka nakon parlamentarnih izbora iz eurozone, prihodi njezinih građana spustit će se za barem 55 posto, nova nacionalna valuta devalvirat će 65 posto u odnosu na euro, a recesija, u kojoj se Grčka nalazi već petu godinu, bit će još veća – 22 posto. To su procjene iz studije Nacionalne banke Grčke, ugledne grčke financijske institucije u privatnom vlasništvu i s globalno raširenim poslovanjem. Nezaposlenost će, predviđa se u studiji, sa sadašnjih 23 posto narasti na 34 posto, a inflacija će sa sadašnjih dva skočiti na 30 posto.

Širenje zaraze

Napuštanje eura vodilo bi znatnom padu standarda svih građana Grčke, zaključuje se u toj studiji objavljenoj između svibanjskih i ponovljenih nedjeljnih izbora. Sudeći po podacima iz te studije, glas za stranke čija bi politika mogla izgurati Grčku iz eurozone čini se kao pucanj u vlastitu glavu. Alexis Tsipras, predsjednik koalicije radikalne ljevice Syriza, uvjerava Grke da Europa ne može dopustiti da Grčka puca sebi u glavu jer bi to samoubojstvo bilo toliko krvavo da bi unijelo nered u čitavu eurozonu.

Grčki izlazak iz eura mogao bi stvoriti presedan koji bi pokrenuo nekontrolirano širenje zaraze po čitavoj eurozoni. Neke europske zemlje ni ne kriju da pripremaju zaštitne mjere koje će aktivirati u slučaju grčkog izlaska iz monetarne unije. Hrvatska, sudeći po izjavama dužnosnika koji su se do sada javno izjasnili o tome, ne priprema nikakav plan za najcrnji grčki scenarij.

– Kad gledamo udio Grčke u hrvatskom izvozu, velikog utjecaja ne bi trebalo biti. Ne bih rekao da izlazak Grčke može izazvati lančanu reakciju – izjavio je ministar financija Slavko Linić hrvatskim novinarima u Bruxellesu nakon svibanjskih grčkih izbora.

I zamjenik guvernera HNB-a Boris Vujčić tada je procijenio da osobno ne vjeruje u izlazak Grčke iz eurozone.

– Osobno ne mislim da bi to bilo dobro za Grčku, a ni eurozona ni EU ne bi od toga imali previše koristi. Mislim da je većina ljudi toga svjesna, ali to ništa ne jamči. Trebamo vidjeti što će se dogoditi, to će u velikoj mjeri biti posljedica unutarnjopolitičkih odnosa u Grčkoj – rekao je Vujčić, uskoro novi guverner HNB-a.

EU ima plan

Diljem Europske unije, ali i ostatka svijeta, mišljenja stručnjaka podijeljena su oko toga može li se grčki izlazak iz eurozone izvesti u kontroliranim uvjetima, odnosno uz minimalnu mogućnost širenja zaraze. Neki smatraju da ne može, da bi domino-efekt bio neminovan i da bi izlazak Grčke srušio i krizom najviše pogođene Portugal, Španjolsku i Italiju.

Drugi, poput nizozemskog ministra financija Jana Kees de Jagera izjavljuju da je rizik od zaraze puno manji nego prije godinu i pol jer je Europska unija ipak izgradila neke obrambene mehanizme za slučaj velikih potresa u monetarnoj uniji. Ne toliko jake, ali ipak kakve-takve mehanizme.

– Najveći razlog za brigu nisu prvi efekti koje bi izazvao izlazak, nego pitanje što bi nam izlazak Grčke poručio o neslomljivoj prirodi eura – rekao je Jim Reid, analitičar Deutsche Banka.

Taj presedan, dokaz da euro nije neslomljiva valuta kakvom se donedavno činio, mogao bi izazvati financijski i ekonomski potop diljem svijeta i to je najcrnji scenarij grčkih izbora kojega se svi boje.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

MO
modovisisajteMaraschino
09:38 18.06.2012.

pricajte nekom drugom da ti izbori nisu bili namjesteni... ili su grci isti kao hrvati.... ovce za sisanje....

FC
Flash CRO
10:18 18.06.2012.

Ako odete iz Ezone nači če vas babaroga

Avatar Loreley
Loreley
09:44 18.06.2012.

otkrlil ste toplu vodu sad...