Kolumna

Kad eksplodira u 
Gazi, zatrese se i u Bosni i Hercegovini

Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
Kad eksplodira u 
Gazi, zatrese se i u Bosni i Hercegovini
29.07.2014.
u 12:00
No, u BiH ta "različita viđenja" imaju jedno posebno obilježje – nacionalno.
Pogledaj originalni članak

Izraelskoj vladi i Hamasu to sigurno nije važno, ali svojim su sukobom proteklih tjedana prilično uzdrmali i političku i medijsku scenu u Bosni i Hercegovini. Različitih stavova o najnovijoj krizi u Palestini ima i u drugim državama, polemiziraju političari i intelektualci, na palestinsku ili izraelsku stranu se svrstavaju i novinari, nevladini aktivisti pa čak i sportaši. Takve slike viđamo u gotovo u svim zapadnim metropolama.

No, u BiH ta "različita viđenja" imaju jedno posebno obilježje – nacionalno. Odnos prema izraelskoj ofenzivi na Gazu kreira se ovisno o nacionalnoj pripadnosti promatrača. U vremenu zahuktale predizborne kampanje u BiH palestinsko-izraelski sukob vjerojatno je jedina tema oko koje su jedinstveni svi srpski političari s jedne, odnosno svi bošnjački s druge strane.

Srpska politika u BiH je kao nikada do sada izravno stala na izraelsku stranu. Toliko su bezrezervno podržali napade da je čak i izraelski predsjednik osjetio potrebu službeno im na tome zahvaliti. Potpuno drugačija reakcija je u Sarajevu među bošnjačkim političarima, nevladinim udrugama i medijima. Otvoreno se kritizira izraelska politika, napadi na Gazu uspoređuju se sa srpskim napadima na Sarajevo devedesetih godina prošlog stoljeća, organiziraju se ulični prosvjedi. Bakir Izetbegović i Zlatko Lagumdžija, prvi s pozicije predsjedatelja državnog predsjedništva, a drugi iz fotelje ministra vanjskih poslova BiH, poručuju kako "ubijanje djece i civila u Gazi mora odmah prestati". Čak je i vrlo oprezni i umjereni reis Husein Kavazović iskoristio bajramsku propovijed kako bi istaknuo da u mnogim muslimanskim zemljama traju sukobi napominjući kako nepravda neće vječno trajati.

"U svijetu se prolijeva krv nevinih ljudi, a posebno muslimana. Neka zlotvore stigne kazna. Palestina je otvorena rana na savjesti čovječanstva", poručio je Kavazović.

Izvještavanje medija iz Sarajeva i Banja Luke o događanjima u Gazi također su sasvim oprečna. Kao nekada o "našem" ratu, tako i sada o izraelsko-palestinskom, pokazuje se kako se o istom događaju može potpuno drugačije govoriti. Dok sarajevski mediji broje palestinske žrtve, prenose kako izraelski vojnici ubijaju cijele obitelji, oni banjalučki u prvi plan stavljaju korištenje civilnih objekata za napade na izraelsku vojsku i Hamasovo "uporno odbijanje primirja".

Razloge ovako snažne nacionalne polarizacije u BiH prema sukobu koji se odvija tisućama kilometara daleko treba tražiti u činjenici da su Bošnjaci nakon vlastitog stradalničkog iskustva s kraja prošlog stoljeća i svojevrsnog vjersko-nacionalnog buđenja koje je uslijedilo mnogo senzibiliziraniji i osjetljivi na stradanja muslimana bilo gdje u svijetu. Pogotovo kada je u pitanju stradanje od "tuđe" ruke, u ovom slučaju židovske. U Sarajevu mnogi neće prihvatiti ovakvo objašnjenje, već će reći da je u pitanju osjetljivost na stradanje civila. Međutim, kako onda objasniti izostanak takvog senzibiliteta za nemuslimanske žrtve u Sudanu ili dijelovima Iraka i Sirije koje danas kontrolira zloglasni ISIL.

Što tek reći o srpskoj privrženosti Izraelu. Nije odnos Srba ni u Drugom svjetskom ratu, a ni kasnije prema Židovima bio ni bolji ni gori nego što je to bio odnos Bošnjaka ili Hrvata. Baš kao što ni Izrael nije bio posebno od pomoći Srbima u vrijeme ratnog raspada Jugoslavije. Jedino što Srbe iz BiH i Izrael doista povezuje lobističke su veze koje su utjecajni Židovi iz Bosne i Hercegovine i Srbije razvili s vlastima u Tel Avivu. Republika Srpska koristi židovsku lobističku mrežu da bi koliko-toliko promijenila svoj iznimno negativan imidž u svijetu. Potpora napadima na Gazu svojevrsna je protuusluga. I što se sukob u Gazi više rasplamsava, to je politička situacija u Bosni i Hercegovini sve teža. A mislili smo da nas dijele tisuće kilometara.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

ĆA
ćaćaća
12:47 29.07.2014.

čak i rs ima bolju politiku od hrvatske koja se temelji na miloklizju..

KI
kimi
12:38 29.07.2014.

Politika R. Srpske i politika R.Hrvatske prema događajima u Gazi je suštinski ista s tom razlikom što Dodik podržava svakog ko je protiv muslimana a Hrvatska mora da sprovodi politiku mentora sa zapada. Tako je i Hrvarska podržavala Albance sa Kosova po sistemu "neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj" pa kada su vam ti jadni i ugnjetavani prijatelji počeli praviti probleme po Istri sada galamite i gledate kako da ih se rešite. Činjenica je da politika i ljudskost nemaju veze jedno sa drugim a što se tiče sukobu u Gazi tu je matematika jako surova i jasna, preko 1000 poginulih palestinaca ( čitaj civila) prema 45 Izraelaca (čitaj vojnika) uz veliku pomoć Amerike.

Avatar TheJack
TheJack
17:43 29.07.2014.

Koliko ja pratim situaciju samo se Bakir "potresao" uz pokojeg licemjera u vidu nekog hodze ili reisa. I jos da dodam. Niti jedne jedine rijeci nismo culi od "potresenih" dok su koje kakvi odmetnici rusili i ubijali po Siriji i Iraku. To im vjerojatno godi kada bradati i zakrabuljeni degenerik kolje covijeka, ili jede necije srce. Naravno ja ne podupirem izraelsko divljastvo u GAzi, ali moram istaci licemjerstvo ovijeh "bosnjaka" sa kojima smo prisiljeni zivjeti i koji nas vec dugo vremena zah...vaju iz svoje fildzan drzave oko Sarajeva.