Talijanski liječnik Andrea Borini eminenatan je stručnjak u području potpomognute medicinske oplodnje, specijaliziran za vitrifikaciju, relativno novu metodu zamrzavanja jajnih stanica. Taj voditelj bolonjskog centra Tecnobios Procreazione, čije je rezultate citirao ministar zdravstva Darko Milinović, sutra održava predavanje u Zagrebu.
Domaćim stručnjacima može prenijeti i iskustvo s talijanskim zakonom, koji je bio gotovo istovjetan hrvatskom. Baš je Borini bio predsjednik organizacije Cecos koja je podigla ustavnu tužbu koja je potom rezultirala liberalizacijom zakona.
Vaši rezultati s vitrifikacijom su impozantni.
Vrlo smo zadovoljni – iz odmrznutih stanica rođena su 234 djeteta. Postotak trudnoće kod mlađih žena je i 25 posto, kod starijih dosta niži.
Je li razvoj vitrifikacije vezan uz ograničenja bivšega talijanskog zakona?
Da. Talijanski zakon je – kao i hrvatski – zabranjivao zamrzavanje embrija i ograničavao oplodnju na tri jajne stanice.
Kako ste dočekali odluku o liberalizaciji zakona?
– Sad ponovno radimo svoj posao, sad smo ponovno liječnici. Terapiju prije nije određivao liječnik nego zakon. Zakon je diskriminirao pacijente i zbog toga ga je Ustavni sud ukinuo. Primjerice, 40-godišnjakinja ima drugačije mogućnosti za postizanje trudnoće nego mlada žena.
Može li vitrifikacija ublažiti negativne posljedice restriktivnog zakona?
– Zamrzavanje jajnih stanica – pa ni vitrifikacija – nije čarobni štapić. Rješenje je da liječnicima bude dopušteno oploditi više stanica, pogotovo kod parova s teškim muškim faktorom. Oni su najviše pogođeni zakonom. No, bolje je zamrznuti stanice nego ih baciti.
Humana reprodukcija, kao nijedna druga grana medicine, neminovno povlači pitanje svjetonazora i religijskih dogmi. Je li moguć balans između politike, znanosti i religije?
– Političari ne smiju zakone temeljiti na svom pogledu na život jer postoje i drugi ljudi koji ne misle tako. Pitanjem o početku života trebaju se baviti religija i filozofija.
Koliko IVF-centara postoji u Italiji i koliko ih zamrzava jajne stanice?
Ima ih oko 200. Jajne stanice zamrzava njih 20-ak.
Kad je zakon o umjetnoj oplodnji loš, nijedna metoda nije čarobni štapić
Zbog ovog je pisma srbijanska veleposlanica napustila domjenak SNV-a: 'Ja to jednostavno ne podržavam'
Tradicionani domjenak Srpskog narodnog vijeća za prvoslavni Badnjak prvo je političko okupljanje u novoj godini
Žene su 'niža vrsta', židovi i kršćani su 'krivovjernici', dužnost je 'braniti Alaha'
Od kada su, prije samo mjesec dana, džihadisti u Siriji došli na vlast svrgavanjem diktatora Al-Assada, bičevanja i pogubljenja vraćena su na javna mjesta
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
o svemu trebaju odlučiti i odlučuju samoprozvani bogovi: darko josip, bajs, vladimir, velimir, oni imaju pravo i mogu narod staviti i jesu stavili žene u funkciju zamoraca-pokusnih kunića u Hrvatskoj.