Istraživanje

Kad odabiru što bi željeli raditi većina mladih ne razmišlja kako će se zaposliti

Foto: Kristina Stedul-Fabac/PIXSELL
Kad odabiru što bi željeli raditi većina mladih ne razmišlja kako će se zaposliti
19.02.2014.
u 16:52
Samo četiri posto ispitanika kaže da im je u odabiru budućeg zanimanja bio važan ugled, a na osam posto je utjecala obitelj
Pogledaj originalni članak

Unatoč dugogodišnjem čekanju posla u pojedinim zanimanjima, unatoč njihovoj potplaćenosti te stimuliranju deficitarnih studija i krizi koja sve jasnije pokazuje da su pojedine profesije posve besperspektivne, većina mladih u Hrvatskoj svoje zanimanje ipak odabire prema osobnim sklonostima. Pokazalo je to i najnovije istraživanje koje je portal “Moj posao” proveo na 600 ispitanika nastojeći utvrditi što im je bilo ključno za odabir svog zanimanja. Najviše ispitanika, njih 70 posto, kazalo je da su se pri odabiru zanimanja vodili osobnim sklonostima, a većina ih tvrdi da u tome nisu pogriješili.

– Kad se posao voli i kad je čovjek motiviran, lakše mu je nositi se sa stresnim situacijama i olakšano je napredovanje u struci – objasnio je jedan od anketiranih dodajući da mu je cilj bio raditi ono čemu se veseli jer se više od polovice života provede radeći. Ipak neki ispitanici koji su se pri izboru zanimanja vodili osobnim afinitetima priznaju da su pogriješili.

– Šteta, trebala sam razmišljati i o zapošljavanju – kazala je jedna od anketiranih. Za 18 posto anketiranih zapošljivost je bio presudan kriterij za izbor zanimanja. – Upisala sam fakultet s kojim ću, pretpostavljala sam, brzo naći posao, zaraditi novac i kasnije upisati ono što sam stvarno htjela – kazala je. Druga ispitanica zaključuje da je lijepo imati zanimanje koje voliš, ali od nečega treba i živjeti. Pri izboru zanimanja na osam posto anketiranih utjecaj je imala obitelj, a ugled u društvu bio je presudan za četiri posto ispitanika.

>> Farmaceuti, inženjeri strojarstva i šivači traženi su u malim tvrtkama

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

KA
kafka
22:10 19.02.2014.

Žalosno i prežalosno je čuti da netko nije niti razmišljao o zaposlenju pri odabiru struke za koju se školovao. Za život treba nešto raditi i zaraditi. Ide se u školu kako bi se steklo znanje i vještine koje će nam pomoći zaraditi i plaćati troškove života. Ako treba ponovno se ide u školu s istim ciljem. Zar to nije normalno? Tko ide u školu samo da mu prođe vrijeme, da se zabavi, a usput možda i dohvati kakve papire troši svoje vrijeme i roditeljski i državni novac.

NI
niks100
19:25 19.02.2014.

Kad vec unaprijed znaju odgovor.

AA
aabbcc
19:06 19.02.2014.

mladih ne razmišlja kako će se zaposliti_____ Vi bi da mladi odmah razmisljaju ko Ministri !