Pulske umirovljenice

Kad pritisnu godine, a djeca nemaju vremena, pomoć je dobrodošla

Foto: Marko Prpić
Kad pritisnu godine, a djeca nemaju vremena, pomoć je dobrodošla
25.03.2010.
u 22:01
Dragica, Đana, Bojana i Tanja dio su organizirane ekipe od 36 volonterki okupljenih u udrugu osnovanu prije šest godina pri Sindikatu umirovljenika.
Pogledaj originalni članak

Procjenjuje se da u Istarskoj županiji živi oko 33.000 građana starijih od 55 godina. Među starijom populacijom najviše je nonica i nonića starijih od 75 godina, približno 11.600, a starijih Istrana od 70 do 74 godine je približno 9400. Ukupno gledajući, na poluotoku je svaki šesti stanovnik starija osoba.

Generacijska potpora

Najviše ih je na Puljštini, gdje živi više od 10.000 građana u dobi do 75 i više godina. Dakle, svaki treći stariji stanovnik Istre živi u Puli. To je možda i razlog da je upravo u Puli osnovana volonterska udruga za pomoć staračkim kućanstvima. Posebnost udruge jest što su i sami volonteri umirovljenici, a prva je takva u Hrvatskoj. Osnovana je prije šest godina u sklopu Sindikata umirovljenika.

– Okupljamo 36 žena koje su uglavnom umirovljenice i žele volontirati. Sve su prošle tečaj, a skrbe se ukupno o 105 sugrađana koji najčešće žive sami – priča Tanja Šegota, viša medicinska sestra, koja volonterkama preporučuje kome trebaju pomoći. Dragica Runko, i sama umirovljenica, volonterka je od prvih dana, skrbi se o sedam starijih osoba preko udruge, ali i o umirovljenicima iz svoga bivšeg poduzeća “Arenaturist”. Bojana Pletikos i Đana Planinc također su volonterke penzionerke. Slažu se u tomu da starijim ljudima najteže pada samoća.

– Jednoj starici tri godine nitko nije pospremio stan – priča Dragica Runko, no ipak joj je najtužnija priča 73-godišnjakinje, koja četiri godine nije izlazila iz kuće.

– Žena je prepisala stan nećaku, a nakon toga od obitelji više nije bilo ni traga ni glasa. Najgore je što nonica nema novca za starački dom – kaže Runko.

– Mnogi imaju djecu, ali ona za njih nemaju vremena, a njima treba netko kupiti kruh, lijekove, malo očistiti stan – kaže B. Pletikos, a T. Šegota sjeća se kako je jednoj 86-godišnjakišnji kći došla u pomoć iz drugoga grada. Međutim, i kći se razboljela pa se volonterka Đana morala skrbiti o obje žene.

Muškarci nisu zahtjevni

Primjećuju da je među staračkim kućanstvima više žena jer dulje žive, ali da su muškarci bolji za skrb jer u poznim godinama nisu zahtjevni.

Osim zadovoljstva, plaća im je besplatna mjesečna karta za gradsku vožnju, božićnica i jedan izlet te večera što je organizira Sindikat umirovljenika.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.