Širom Kalifornije, a najviše pred saveznim zgradama u Los Angelesu, protivnici smrtne kazne okupljaju se na demonstracijama zbog prvog smaknuća koje bi se u toj saveznoj državi moglo izvršiti još od 2006. Međutim, otkako je sudac Jeremy Fogel potpisao u utorak novu odgodu kazne nakon što mu je troje sudaca Saveznog prizivnog suda za devetu oblast to preporučilo, upitno je hoće li kazna uopće moći biti izvršena.
Naime, posljednjoj zalihi natrij-tiopentala, barbiturata koji čini jedan od tri sastojka u koktelu za smrtonosnu injekciju, rok trajanja istječe u petak, a ta se kemikalija već godinu dana na američkom tržištu teško može nabaviti, kako kaže FDA (Food and Drug Administration - savezna agencija za hranu i lijekove). Zbog strogih propisa o izvršenju kazne, neispravni sastojci za injekcije mogli bi značiti odgodu izvršenja presude na nekoliko mjeseci.
Danas 56-godišnji Albert G. Brown od 1982. čeka smrtnu kaznu na koju je osuđen jer je 1980. oteo, silovao i ubio 15-godišnju učenicu Susan Jordan i zatim nazivao njezinu obitelj i rugao im se. Taj zločin počinio je neposredno nakon puštanja iz zatvora u kojem je služio kaznu zbog silovanja jedne 14-godišnjakinje.
U ponedjeljak je guverner Arnold Schwarzenegger potpisao odgodu izvršenja kazne sa srijede na četvrtak, a iste se večeri prizivni sud pozabavio tim slučajem te je uslijedila preporuka Fogelu. Fogel je izjavio da u vrijeme kad je dobio preporuku nije bio upoznat s mogućim teškoćama izvršenja kazne zbog problema sa satojcima injekcije, i nije imao razloga da posumnja u to da Brownov odvjetnički tim koristi sve moguće smicalice da bi odgodio izvršenje kazne.
Sudac Fogel je 2006. zaustavio sva pogubljenja zbog različitih nepravilnosti u državnom načinu pogubljenja, a na njegove primjedbe državne vlasti reagirale su pooštrenjem propisa i izgradnjom nove komore za smrt u zatvoru San Quentin kod San Francisca. Prvi osuđenik koji je trebao u njoj biti pogubljen je Albert Brown, koji zbog novog odlaganja možda neće imati čime biti pogubljen. Takva mogućnost užasava Roda Pacheka, okružnog tužioca za okrug Riverside, koji je uložio mnogo napora da bi osigurao da Brown bude pogubljen i podnio guverneru Schwarzeneggeru peticiju od 25 stranica u kojoj navodi razloge za pogubljenje:
– Zlo postoji na ovom svijetu, a on jest zao. Nije pokazao nimalo kajanja.
James Clark, koordinator za smrtnu kaznu južnokalifornijskog odjela udruge za građanska prava ACLU (American Civil Liberties Union), kaže da je upravo Brownov primjer dobra ilustracija zašto bi smrtnu kaznu trebalo ukinuti i zamijeniti je doživotnom robijom bez prava na pomilovanje:
– Da je Brown osuđen na doživotnu bez pomilovanja, njihovo čekanje bilo bi okončano prije 28 godina. Cijeli proces osude na smrt bolan je za obitelji žrtava, a pravni kaos to samo čini još gorim.
H. J. Brown, suprug žrtvine mlađe sestre, kaže da je obitelj silno ogorčena tolikim odgodama smrtne kazne:
– Obitelj nije našla utjehu u činjenici da je ubojica njihove voljene osobe proveo 30 godina gledajući televiziju, baveći se tjelovježbom, dobivajući tri obroka na dan i besplatnu medicinsku njegu dok je podnosio neprekidnu bujicu žalbi. Albert Brown dobio je milosrdnu doživotnu osudu umjesto smrti koju je zaslužio.
ma pustiti ga van da pobije jos vise njih???????????????????