Europljani putuju i u tamnocrvenu koronazonu

Kakav posjet turista Hrvatska može očekivati u posezoni i hoće li biti prekida putovanja?

Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Turisti nakon kiše u Puli napustili plaže i krenuli u obilazak znamenitosti
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
Zadar: Broj turista nije se smanjio bez obzira na pogoršanje vremena
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL
Rovinj, najsigurniji grad na Jadranu?
29.08.2021.
u 18:27
Većina je turista koji se odlučuju za odmor u posezoni cijepljena, a na njih se restrikcije pri povratku u većini zemalja ne odnose.
Pogledaj originalni članak

Svake srijede nervoza u turizmu raste. Hoće li Hrvatska idući dan na europskoj COVID karti, koja se redovito ažurira četvrtkom, ostati u narančastom ili joj, nakon što je dugo odolijevala, slijedi crveno?

Domaći turizam još uvijek uživa u plodovima bolje epidemiološke situacije nego što je imaju konkurentske zemlje pa će i ove godine, sa sezonom koja je bolja nego su se i optimisti nadali, ponijeti titulu mediteranskog šampiona. Turistička godina ulazi u posezonu i to mu, nakon špice nalik rekordnim pretpandemijskim, više nitko ne može oduzeti.

Pa čak ni ako se Hrvatska u četvrtak zacrveni na karti Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). Naime, Europljani su ovog ljeta turistički putovali i u područja koja su tjednima prije toga bila u crvenom ili čak tamnocrvenom pa većina onih koji planiraju ili su već rezervirali odmor u rujnu u Hrvatskoj zasigurno neće mijenjati plan zbog promjene boje ne europskom COVID semaforu. Uostalom, dio europskih zemalja uveo je vlastita pravila i boje na karti ECDC-a nisu presudne za režim putovanja njihovih građana u inozemstvo.

Recimo, naši najbrojniji gosti Nijemci oslanjaju se na informacije svog Instituta “Robert Koch”, a ni mediji ne prenose klasifikaciju ECDC-a.

Zemlje kroje svoje uvjete

– Nijemci su i dalje raspoloženi za putovanja, s tim da visokorizične zemlje slabije prolaze. Hrvatska u rujnu može očekivati dobar posjet iz Njemačke ako epidemiološka situacija ostane stabilna. Neće biti prekida putovanja ni ako se situacija pogorša i pojedine hrvatske županije budu proglašene visokorizičnima, jer je veći dio stanovništva koji putuje u posezoni cijepljen i na njih se restrikcije pri povratku ne odnose – tumači Romeo Draghicchio, direktor predstavništva Hrvatske turističke zajednice u Njemačkoj.

Ni mađarske vlasti ne dijele po boji zemlje u koje njihovi građani putuju. Isti uvjeti vrijede bez obzira na to putuju li u narančastu ili crvenu destinaciju, a i iz te zemlje ima najava za posezonske dolaske. Slično zasad vrijedi i za Poljsku, čiji su građani ove godine među najbrojnijim stranim gostima kod nas, a odlične su najave i iz Austrije.

Ne bi smjeli izostati ni Talijani

– Rezervacije za rujan jako su dobre. Hrvatska u Austriji i dalje vodi kao najsigurnija mediteranska destinacija. S obzirom na to da početkom rujna počinje školska nastava, mogu se očekivati parovi bez djece, umirovljenici i nautičari – kaže Branimir Tončinić, direktor HTZ-a u Austriji.

U Češkoj, gdje se nadležni ravnaju prema europskoj COVID karti, i dalje postoji interes za putovanja u Hrvatsku. Rezervacija, kaže direktor HTZ-a Češka Dubravko Miholić, ima do polovine rujna.

– Česima s obzirom na blizinu nije problem bukirati putovanje u Hrvatsku ni u posljednji trenutak. Sve će ovisiti o vremenskim prilikama, ali i o epidemiološkoj situaciji. Hrvatska je, inače, uz Italiju, najbolje pozicionirana inozemna destinacija među Česima – kaže Miholić.

U nadolazećim tjednima ne bi smjeli izostati ni Talijani, posebice vikendima ako vrijeme bude služilo. Iako, kako napominje direktorica HTZ-a u Italiji Viviana Vukelić, to puno ovisi i o novim uvjetima inozemnih putovanja koja bi trebala biti objavljena u ponedjeljak. 

Pravila za povratak

Njemačka

Građani koji se vraćaju iz visokorizičnih područja, a nisu cijepljeni ili preboljeli COVID, moraju u desetodnevnu karantenu, koja se nakon pet dana može skratiti negativnim testom.

Austrija

Na povratku iz zemalja visokog epidemiološkog rizika potrebno je predočiti EU COVID-19 potvrdu, obvezno se registrirati pri ulasku u zemlju, a potom u karantenu deset dana.

Poljska

Za one s valjanom COVID potvrdom nema ograničenja, osobe koje nisu cijepljene na povratku moraju u karantenu. Takva pravila vrijede od početka srpnja, a jedini je izuzetak Turska.

Češka

Po povratku iz crvenih i tamnocrvenih zemalja Česi koji nisu cijepljeni moraju na PCR testiranje i u karantenu ako su stigli javnim prijevozom, a oni u vlastitom prijevozu samo u karantenu.

Mađarska

Tko posjeduje sigurnosnu iskaznicu (védettségi igazolvány), ne podliježe dodatnim ograničenjima na povratku, a oni koji je nemaju moraju u desetodnevnu samoizolaciju.

Italija

Talijani na povratku moraju popuniti PLF obrazac, imati potvrdu da su primili obje doze cjepiva ili da su preboljeli COVID ili pokazati negativan test ne stariji od 48 sati. I ne moraju u karantenu.

VIDEO Milanović: Mjere više nemaju smisla, ja bih radio kao Švedska

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

DU
Deleted user
20:12 29.08.2021.

uspješna tur. sezona će biti kad naše domaće ratarstvo i stočarstvo budu stimulirani. dok mi uvozimo trulo povrće i voće a domaće bacamo u jarak,dok uvozimo meso prababa krava a zanemarujemo naše kvalitetno meso ništa od svega toga.

BR
Breoxs
20:09 29.08.2021.

Vrijeme je loše. Prerano je došlo zahladnjenje. Talijani će ići na Sardiniju i Siciliju. Nijemci imaju povoljne letove za grčke otok i Tursku. Puno ovisi o vremenu.

Avatar @promatrač
@promatrač
19:55 29.08.2021.

Što više zaraženih to ćemo se prije izvući iz općeg gulaga. St. Louis / Missouri-Čak i ako antitijela u s vremenom opadaju nakon prevladane bolesti, infekcija SARS-CoV-2 mogla bi ostaviti trajan imunitet. Američki istraživači pronašli su dugovječne plazma stanice u koštanoj srži pacijenata koji su prebolili infekciju, koje su, prema njihovom izvješću u Natureu (2021; DOI: 10.1038 / s41586-021-03647-4), zajedno s B memorijskim stanicama u krvi, spriječiavaju ozbiljnu bolest u slučaju ponovne infekcije. Za imunologa Alija Ellebedyja s Washington School of Medicine u St. Louisu / Missouriju, smanjenje antitijela potpuno je normalan proces koji malo govori o trajanju imuniteta. Formiranje dugovječnih plazma stanica u koštanoj srži i B memorijskih stanica u krvi odlučujuće su za održivu zaštitu od infekcije. Čak i 11 mjeseci nakon bolesti, pacijenti su i dalje imali određenu razinu zaštite antitijela. Međutim, ta protutijela više nisu dolazila iz plazma stanica nastalih tijekom akutne infekcije. Ove su stanice sada nestale iz krvi. Ellebedy pretpostavlja da su dugovječne plazma stanice u koštanoj srži preuzele proizvodnju antitijela.