Ovih je dana važna tema u srbijanskoj javnosti tko sve od stranaca ima državljanstvo te zemlje. Beogradski „Nedeljnik“ objavio je da je samo u 2018. srbijanska vlada dodijelila čak 54 putovnice strancima, među njima bivšoj premijerki Tajlanda Yingluck Shinawatri, osuđenoj na pet godina zatvora zbog korupcije. “Nedeljnik“ tvrdi da postoji mnogo nepoznanica o tome kako je Shinawatra dobila državljanstvo Srbije - ne zna se je li dolazila u Srbiju i jesu li joj uručene putovnica i osobna iskaznica, niti je poznato tko ju je predložio za državljanstvo.
List podsjeća i na to da je „lokacija na kojoj se nalazi Shinawatra misterij“ otkako je pobjegla iz Tajlanda, neposredno prije izricanja presude u procesu zbog korupcije. U vrijeme dok je obnašala dužnost premijerke Tajlanda, Shinawatra nikada nije posjetila Srbiju, niti je zabilježen njezin susret s bilo kojim srbijanskim dužnosnikom, piše „Nedeljnik“.
Njezin brat Thaksin Shinawatra, državljanin Crne Gore od 2013., također je osuđen za korupciju, a izbjegao je zatvorsku kaznu „svojevoljnim izgnanstvom“. Svjetskoj javnosti poznat je i kao nekadašnji vlasnik engleskog nogometnog kluba Manchester City, koji je prodao 2008. godine šeiku iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Mansuru bin Zayed el Nahjanu. Upravo u toj vezi, prema tvrdnjama „Nedeljnika“, mogao bi biti skriven razlog kako su Shinawatre - Thaksin i njegova sestra, dobili državljanstva Crne Gore i Srbije.
Naime, veze prinčevske obitelji Bin Zayed, poglavito prijestolonasljednika Abu Dhabija Muhameda bin Zayeda, rođenog brata vlasnika Manchester Citya, sežu do dviju vodećih političkih figura u Crnoj Gori i Srbiji – do predsjednika Mile Đukanovića i Aleksandra Vučića. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pritom je rekao da u svemu tome ne vidi problem “ako će Srbija imati neke ekonomske ili druge koristi od selektiranog davanja putovnica.”
Tja, kaj se more. Srbijanski korupcionaši prigrlili tajlandsku korupcionašicu kao svoje najrođenije čeljade. Ruka ruku mije, a i kud će suza nego pod oko.