CSKA Sofija

Kako je bratko bankrotirao

CSKA Sofija
Foto: UESyndication/PIXSELL
Hristo Stoičkov
CSKA Sofija
Foto: REUTERS
Hristo Stoičkov
14.10.2015.
u 17:00
Sofijski CSKA, najtrofejniji bugarski klub, izgubio je profi-licencu zbog dugova prema poreznoj upravi i raznim dobavljačima te je prebačen u treću, amatersku ligu. Priču donosi tjednik Max!
Pogledaj originalni članak

Bi li Dinamo i Hajduk mogli završiti u trećoj ligi? Ili naši susjedi Zvezda i Partizan? To nam se čini nemogućim jer "narod bi se pobunio" pa bi političari intervenirali. Vjerojatno su tako donedavna razmišljali i u Bugarskoj, no ljetos se dogodilo ono nemoguće. Sofijski CSKA, najtrofejniji bugarski klub, vlasnik 31 ligaškog naslova, 19 kupova i četiriju superkupova, izgubio je profi-licencu zbog dugova prema poreznoj upravi i raznim dobavljačima te je prebačen u treću, amatersku ligu zajedno s Lokomotivom iz Sofije, Marekom i Haskovom.

Klupski dug doseže 15 milijuna eura, od čega 6,5 milijuna otpada na porezne obveze. Tužna sudbina za klub u kojemu su se proslavili Hristo Stoičkov, Lubo Penev i Emil Kostadinov i koji je skinuo više velikih europskih skalpova nego Dinamo i Hajduk zajedno.

Triput bolji od euro-prvaka

"O, jadni Liverpoole, pokopasmo tvoju slavu, srušismo te s vrha kule, al' ne lij suze, digni glavu. Juve, Inter, Ajax, Nottingham, prije tebe bijahu ovdje, ali CSKA-ov stadion i za njih je post'o groblje."

To je slobodan prijevod poeme koju je neznani navijač napisao u čast pobjede CSKA nad Liverpoolom u proljeće 1982. na stadionu Vasil Levski. Bilo je to treći put da bugarski "vojnici" izbacuju aktualne prvake Europe iz Kupa prvaka. Prvi su put to postigli 1973., kad su sredili trostrukog prvaka Ajax s ukupnih 2:1 (0:1 i 2:0). Sljedeća je žrtva bio dvostruki osvajač Nottingham Forest, koji je 1980. pao s dvaput po 1:0. Liverpool je srušen treći kad je CSKA u uzvratu s 2:0 nadoknadio poraz na Anfieldu od 0:1.

A to nisu bile jedine slavne žrtve najtrofejnijeg bugarskog kluba. Sofijci su iz Europe izgurali i Crvenu zvezdu (1958.), Juventus (1961.), Real Sociedad (1981.), Monaco (1982. i 1984.) i Parmu (1991). Juventus je još dvaput pao na Vasilu Levskom, iako je poslije nadoknadio zaostatke. Na istom je travnjaku Bayern poražen dvaput, a Atlético, Valencia, Borussia D. po jednom.

Europski su klubovi strepili od puta u Sofiju, a do kraja osamdesetih CSKA je triput dogurao do polufinala europskih kupova. Najbliže je finalu došao 1967., kad je s Interom dvaput odigrao 1:1 i minimalno pokleknuo u majstorici.

Bayern je 1982. bio prejak s Kalleom Rummeniggeom, Dieterom Hoenessom i Paulom Breitnerom, iako je nakon 20 minuta u Sofiji gubio sa 0:3. CSKA je 1989. prijetio Barceloni Johana Cruijffa, ali je nakon velike borbe izgubio obje polufinalne utakmice.

Hristo Stoičkov je tom prilikom "uvalio" Andoniju Zubizarreti tri gola, zaradio transfer na Camp Nou i promijenio Barcinu sudbinu. Stoičkov je bio jedan od junaka sjajne generacije CSKA, koja je s reprezentacijom na SP-u 1994. u SAD-u zauzela četvrto mjesto. Uz njega, bila su tu još dva vrsna strijelca, Luboslav Penev i Emil Kostadinov, zastrašujući stoper Trifon Ivanov, a poslije i Jordan Lečkov i Nasko Sirakov.

Klub koji je 1948. osnovala bugarska vojska (CSKA znači Centralni sportski vojni klub) nije se snašao u demokraciji. U 25 godina od pada komunizma i smanjenja vojne uloge u društvu osvojio je samo pet naslova – zadnji 2008. Već se te godine našao na rubu ponora kad mu je Uefa zbog dugova zabranila nastup u pretkolu Lige prvaka. Krivcem za krizu označen je tadašnji predsjednik Aleksandar Tomov, koji je nakon Uefine zabrane dao ostavku i uskoro završio u zatvoru pod optužbom da je izvukao milijune leva iz tvornice metala Kremikovci.

Na kocki se našao i nastup u prvoj ligi, no novi su gazde u zadnji tren uspjeli pokriti dugove prodajom gotovo cijele momčadi. Nakon što je navukao dugove, CSKA je još nekoliko puta promijenio vlasnika te je 2013. opet došao u ruke nikom drugom nego Tomovu, koji je preuzeo klub kao čelnik skupine poduzetnika.

Idila je trajala godinu dana, nakon čega je nastupio raspad sustava. Još jednom potonuvši u "crveno", Tomov je proljetos odstupio, prodavši CSKA dvojici uspješnih biznismena, Griši Gančevu i Julijanu Indžovu. Na mjesto sportskog direktora i trenera dovedene su klupske legende Plamen Markov i Hristo Janev, koji je najavio da bi volio izgraditi veliki CSKA samo od bugarskih igrača.

Nezgodna je okolnost za CSKA činjenica da mu je ostalo 11,5 milijuna eura dugova. Ako se i plasira u drugu ligu, neće moći nastupati u njoj ako ne dobije profesionalnu licencu, a da bi to ostvario, mora otplatiti ili reprogramirati dugove. Jedna je mogućnost proglašenje stečaja, tijekom kojeg bi se klub mogao natjecati u profesionalnoj ligi pod vodstvom stečajnog upravitelja. Stoičkov, najveća klupska legenda i europska Zlatna lopta 1994., kratko je radio kao trener u ljeto 2013., ali je odmaglio prepoznavši kaos. Njegova se povezanost s nogometom u međuvremenu svela na komentiranje aktualnih zbivanja te na prepucavanje s trenerima koji su mu se zamjerili.

Tako je ljetos odgovorio Barcina Pedra Rodrígueza od potpisa za Manchester United upozorivši ga da je "Louis van Gaal prosječan trener i zao čovjek". Stvarno, Pedro je potom prešao u Chelsea.

>>Nogomet mojih Bugara uskoro će biti na razini Lihtenštajna

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.