Nevjerojatna priča

Kako je kutija ginsenga milijunašu promijenila život: 'Lažirao sam svoju smrt i pobjegao iz države'

Foto: Reuters/PIXSELL
Sjeverna Koreja
Foto: Reuters/PIXSELL
Sjeverna Koreja
Foto: Reuters/PIXSELL
Sjeverna Koreja
Foto: Reuters/PIXSELL
Sjeverna Koreja
11.07.2016.
u 21:03
Veliko bogatstvo u takvoj državi i političkom sustavu, donijelo je i veliku opasnost.
Pogledaj originalni članak

Od kutije ginsenga za koju je dobio napojnicu od 300 dolara, do "poslovnog carstva" u jednoj od najzatvorenijih država svijeta i lažiranja vlastite smrti - to je u najkraćim crtama život Korejca Dzhon Khen-mua

Na samom početku Khen-mu je radio kao upravitelj hotela u glavnom gradu Sjeverne Koreje Pjongjangu te je bio jedan od rijetkih sunarodnjaka sa mogućnošću komunikacije sa strancima, piše Guardian. Bogati Japanac ga je sa 300 dolara nagradio za kutiju, u kojoj je bilo bilje ginsenga, koju mu je poklonio, a taj mu je novac potom promijenio cijeli život, objasnio je Khen-mu u Južnoj Koreji gdje živi od 2003. godine. 

Komunistički režim u Sjevernoj Koreji zabranjuje privatnu komercijalnu djelatnost, no 90-ih godina prošlog stoljeća, uslijed gladi koja je ubila stotine tisuća ljudi, "razbukatalo" se crno tržište. Khen-mu je iskoristio priliku te je sa 300 dolara, koje je dobio, počeo uvoziti odjeću i drugu robu i prodavati je ilegalno u svojoj kući. Ubrzo je zaradio 100 tisuća dolara, pravo malo bogatstvo u državi gdje je prosječna godišnja plaća manja od tisuću dolara. Veliko bogatstvo u takvoj državi i političkom sustavu, donijelo je i veliku opasnost.

Bilo je samo pitanje vremena

- Velike količine strane valute u privatnim rukama predstavljale su prijetnju vlastima, posebno ako se taj novac ne dijeli sa državom na način na koji ona želi - objašnjava. Kada su mu poslovni partneri počeli nestajati i on se prestrašio za svoju sigurnost.  - Bilo je samo pitanje vremena. Sutra, dan nakon toga, za tjedan dana... Sigurno bi došli po mene - kazao je. Smatrao je da je preriskantno prijeći granicu sa obitelji pa ju je prešao granicu sam, lažirajući svoju smrt kako bi zaštitio suprugu i dvoje djece od potencijalnih posljedica koje za obitelji prebjega mogu biti strašne. 

Za 50 dolara je kupio lažnu potvrdu da je poginuo u prometnoj nesreći. Na granici sa Kinom je rekao da ide na uobičajeno putovanje kako bi nabavio robu, no nikada se nije vratio. Nakon četiri mjeseca je zatražio politički azil u veleposlanstvu Južne Koreje. 

Sada 60-godišnji Khen-mu radi u Južnoj Koreji kao voditelj na radiju koji pokušava emitirati poruke državljanina Sjeverne Koreje kojima se bore protiv propagande komunističkog režima. Nakon bijega promijenio je ime te nije dozvolio da ga se fotografira kako bi zaštitio svoju obitelj koja je još uvijek u Sjevernoj Koreji.  Iako je pobjegao prije 13 godina, još uvijek ima noćne more u kojima sanja da ga je uhvatila tajna policija Sjeverne Koreje.  

>>Sjeverna Koreja lansirala dvije balističke rakete srednjeg dometa

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

CU
cungalunga
21:28 11.07.2016.

Kim - Jong Zoki i Narodna fronta - po šumama i gorama bi tamo uživali. Deca komunizma kojima je Tito prije Tuđmana iz daleko sentimentalnih razloga kako je zorno objasnio veliki vođa nekad davno kod Ace Stankovića.