Bez tweeta

Kako novinari prate vatikanski proces

Foto: Reuters/Pixsell
Kako novinari prate vatikanski proces
30.09.2012.
u 13:09
Ne smiju ni poslati neki twitt u internet, a kamoli agencijsku informaciju ili breaking news. Nakon procesa moraju doći u dvoranu (sala stampu vatikanu) i iznijeti nama ostalima sve što se događalo.
Pogledaj originalni članak

VATIKAN – Proces afere Vatileakes, kako je nazvano curenje informacija iz Vatikana, trajat će kratko. Na svjedočenje je pozvan i papin osobni tajnik mons. Georg Gänswein. To su dvije činjenice kojima je danas u talijanskim glasilima posvećen najveći prostor u izvješćima s jučerašnjeg ročišća prvog važanog kaznenog procesa u Državi Gradu Vatikanu održanog u palači državnog suda protiv bivšeg papina sobara Paola Gabrielea (50) i informatičara Claudija Sciarpellettija (48). Slijedeće ročišće, ali samo protiv Gabrielea, jer će se Sciarpellettiju suditi na odvojenom procesu, održat će se 2. listopada s početkom u 9 sati i cijeli proces bi se mogao zaključiti u tom prvom tijednu listopada. Naime, predsjednik tročlanog sudskog vijeća, Giuseppe Dalla Torre, je kazao kako bi se sve moglo zaključiti u ukupno još četiri audijencije, odnosno tijekom slijedećeg tjedna.

U utorak će biti saslušan Gabriele, optužen samo za krađu i posjedovanje povjerljivih dokumenata, ali ne i za njihovo iznošenje izvan Vatikana. Nije on novinari i piscu Gianluigiju Nuzziju dao materijal za knjigu „Njegova svetost – tajni spisi Benedikta XVI.“ objavljenu u svibnju ove godine u kojoj se govori o „krtici“ koja iznosi povjerljive dokumente iz Vatikana. Tiskane su i fotokopije tih pisama. Gabriele je u istražnom postupku priznao svoju krivicu dodavši kako je bio vođen željom da se rašćisti stanje u Vatikanu i zaštiti papu. No, priznanja u istražnom postupku nisu odlučujuća za proces, jer se do njih moglo doći prisilom ili podmićivanjem. Gabriele bi u utorak mogao izraziti svoju nevinost u cijelom slučaju Vatileakes.

Sciarpelletti je, na primjer, u istražnom postupku izjavio kako mu je jedno pismo dao Gabriele, a sada je njegov odvjednik kazao kako mu je pismo uručio jedan monsignor za Gabrielea. Dakle, tijekom procesa se može opovrgnuti sve ono što je kazano u istražnom postupku.

Svjedočit će i agenti vatikanske žandarmerije

Bitna će, stoga, biti svjedočenja. Ima osmero svjedoka u procesu protiv papina bivšeg sobara. Drži se kako će ključno biti ono papina osobnog tajnika mons. Georga Gänsweina, koji je znao koja sve pisma dolaze na papin stol. No, svjedočit će i Cristina Cernetti, jedna od četvoro laikinja koje rade u papinim odajama, koja bi, također, trebala znati kakvo je kolanje dokumenata u apostolskoj palači. Svjedočit će i šestorica agenata vatikanske žandarmerije: Giuseppe Pesce, Costanzo Alessandrini, Luca Cintia, Stefano De Santis, Silvano Carli i Luca Bassetti.

Procijena talijanskih listova je da će Sciarpelletti, koji nije ni bio uhićen, biti oslobođen optužbe. Gabriele, koji je bio uhićen 23. svibnja ove godine, bi mogao biti kažnjen s najviše 4 godine zatvora, ali ako će dobiti i pola od toga bit će mnogo. Vatikan želi cijeli proces što prije okončati.

Inače tročlana kardinalska komisija (Julian Herranz, Jozef Tomko i Salvatore De Giorgi) koju je imenovao Benedikt XVI. za istraživanje u aferi Vatileakes, završila je svoj posao. Predala je Papi izvješće, koje neće doći na proces. Riječ je dvijema stvarima. Premda je Gabrieleva odvjetnica Cristina Arru na prvom ročišću zatražila da se i to izvješće priloži sudskim dokumentima, prijedlog je odbacilo sudsko vijeće s obrazloženjem da je kardinalska komisija utemeljena na osnovu kanonskog zakonika, a ovo je kazneni proces u kojem kanonska prava nemaju utjecaja.

Četiri novinara se izvlače tajno

Ima glasila koji spočitavaju Vatikanu da je zabranio pristup novinarima i da proces želi držati u tajnosti. To uopće nije točno. Sudnica je stvarno mala i nema mjesta za veći broj novinara. Dakle može prisustvovati svakom ročišću samo deset novinara, od kojih su šest fiksnih, a ostala četiri se rotiraju. Šestorica fiksnih novinara su iz Vatikanskog Radija i vatikanskog glasila Osservatore Romano, te iz četiri svjetske agencije (AFP, ANSA, AP i Reuters). Ta četiri novinara su također akreditirana pri Svetoj Stolici, kao i svi ostali koji žele prisustvovati procesu. Ostalu četvoricu se izabire tajno, odnosno jedna kolegica izvlači njihova imena iz bubnja. Za ročišće 2. listopada iz bubnja su izvučeni: Andres Beltramo (Notimex), Ignazio Ingrao (Panorama), Paddy Agnew (The Irish Times) i Robert Mickens (The Tablet).

>> Papin sobar miran kao kip slušao sutkinju

Svih deset novinara se mora strogo pridržavati pravila poola novinara akreditiranih pri Svetoj Stolici kakva postoje i kada se Papu prati na putovanjima. Oni svojom prisutnošću ne smiju ništa, nikakvu informaciju, zadržati za sebe. Sve moraju iznijeti ostalim kolegama. Ne smiju ni poslati neki twitt u internet, a kamoli agencijsku informaciju ili breaking news. Nakon procesa moraju doći u dvoranu (sala stampu vatikanu) i iznijeti nama ostalima sve što se događalo. Kada završi taj susret, embargo na slanje informacija traje još 15 minuta kako bismo svi mogli doći do naših računala i poslati informaciju. Nitko od onih koji prate proces ne smije pisati u prvom licu, tipa, vidio sam kako se Gabriele osmjehnuo. Novinarski pool znači da oni koji prisustvuju jednom događaju su oči i uši ostalih novinara na tome mjestu.

Inači na ulazu u sudnicu novinari moraju, kao što je to uobičajeno, ostaviti svoje mobitele, a nisu mogli unijeti ni vlastiu kemijsku olovku jer bi u njoj mogao biti magnetofon ili sičušća tv-kamera. Dobili su kemijske iz Vatikana. Ali ni to nije neuobičajeno. Čak se na nekim važnim ispitima na sveučilištima, na primjer, za dobivanje doktorata, ispit ne može pisati s vlastitom olovkom, već se svima podijele provjerene. Dakle ništa neuobičajenoga u Vatikanu.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
13:59 30.09.2012.

dali novinari prate i suđenje u San Francisku?