Pokrenuti veću domaću proizvodnju koja će količinom i cjenovno biti konkurentnija nego što je to danas ključni je imperativ i projekt na kojemu Vlada želi graditi svoju poljoprivrednu politiku. Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić smatra kako većom proizvodnjom Hrvatska može smanjiti uvoz proizvoda koje mogu proizvoditi naša gospodarstva, ali i povećati izvoz, i to posebno proizvoda više dodane vrijednosti.
Posebno se taj cilj može i treba postići kroz maksimalnu iskorištenost sredstava dostupnih iz fondova EU te primjenu novih tehnologija i osiguravanje usjeva u sve većim klimatskim promjenama.
Sve spomenuto razlog je što Večernji list nastavlja svoj serijal konferencija “Hrvatska kakvu trebamo” s namjerom da otvori ključne teme te postavi smjernice budućnosti Hrvatske. Današnja konferencija kojoj će nazočiti i predsjednik Vlade Andrej Plenković u zagrebačkom hotelu Esplanade trajat će od 9.30 do 14 sati, a posvećena je “Poljoprivredi za 21. stoljeće”.
Kroz tri uvodna tematska izlaganja, koja će održati ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, njegov pomoćnik za fondove EU Krešimir Ivančić te Matija Žulj, osnivač i vlasnik uspješne poljoprivredne startup tvrtke Agrivi, želimo progovoriti o tome koji su izazovi hrvatske poljoprivrede (uvodno predavanje ministar Tolušić), kako modernizirati poljoprivredu novcem iz fondova EU (pomoćnik ministra Krešimir Ivančić) te koliko su važne nove tehnologije za poljoprivredu i podizanje konkurentnosti (Matija Žulj, Agrivi).
Stvaranje robnih marki
Dražen Klarić, glavni urednik Večernjeg lista, kaže kako je konferencija zamišljena tako da se kroz tri važna panela otvore teme o povezivanju poljoprivrede i turizma (kako povezati OPG-ove s prehrambenom industrijom i turizmom), koliko su fondovi EU važni za modernizaciju i podizanje konkurentnosti hrvatskog poljoprivrednika te kako osigurati poljoprivrednu proizvodnju u uvjetima klimatskih promjena.
Prva panel-diskusija nosi naziv “Kratki lanci opskrbe i lokalne robne marke: Kako povezati OPG s prehrambenom industrijom i turizmom?”. Na pitanja zamjenika glavnog urednika Mislava Šimatovića – što je potrebno napraviti da se poljoprivrednici udružuju, stvaraju svoje robne marke i imaju količine po konkurentnim cijenama koje će potom moći ući jače u turizam – odgovarat će ministar Tomislav Tolušić, Goran Filipović, član uprave Jadranke d.d.; Marin Pucar, predsjednik uprave Podravke d.d., Nikola Velicki iz tvrtke RABO te Mijo Pranjić, pobjednik izbora najboljeg OPG-a “Zlata vrijedan 2017.” koji tradicionalno provodi Večernji list.
Drugi panel usmjeren je na iskorištenost fondova EU. Jesu li “fondovi EU u službi hrvatskog poljoprivrednika”, odgovorit će nam Dragan Jelić, pomoćnik ministrice regionalnog razvoja i fondova EU, Krešimir Ivančić, pomoćnik ministra poljoprivrede, Ivan Čupić, upravitelj LAG-a Laura, Vjeran Vrbanec, predsjednik uprave HAMAG BICRO-a, te Dario Periškić, jedan od osnivača proizvođačke organizacije (proizvođača svinja) i njezin budući upravitelj.
Zaključci 5. listopada
“Kako osigurati poljoprivrednu proizvodnju u klimatskim promjenama” tema je trećeg panela na kojem sudjeluju Marija Vučković, državna tajnica u Ministarstvu poljoprivrede, Hrvoje Pauković iz Hrvatskog ureda za osiguranje, Marijan Kralj, član uprave Croatia osiguranja, Ivana Tomašević, agrometeorologinja (DHMZ) te dva poljoprivrednika – Marijo Puškarić i Marijan Balić.
Dan nakon konferencije, u četvrtak 5. listopada, zaključci i naglasci svih izlaganja i rasprava bit će objavljeni u specijalu Večernjeg lista, dok će se live stream konferencije moći pratiti na Poljoprivrednoj TV.
Samo blebetanje.Rijesite vi novu izmjeru, katastar i zemljisnu knjigu tj ono za sto ste vec uzeli lovu a Europi i nama mazete oci. Pojednostavite procedure za bespovratna sredstva, to je sve sto mi od vas trebamo!