Prije četiri, pet desetljeća rijetkost su bili parovi koji su ulazili u brak nakon četrdesete i pedesete godine jer se smatralo da je njihovo vrijeme za život prošlo, no vremena se mijenjaju i neke predrasude iskorjenjuju. Ne samo da je posljednjih godina u porastu broj muškaraca i žena koji se vjenčaju nakon 50. godine, nego smo u minulih četvrt stoljeća dvaput imali muškarce koji su se oženili u dobi od 97 godina i žene koje su se udale u dobi od 92 godine.
To su ujedno najstariji ženici i nevjeste u Hrvatskoj prema podacima koji su nam u povodu Valentinova dostavljeni iz Državnog zavoda za statistiku (DZS). I ne, u dvojicu najstarijih ženika ne ubraja se Joža Manolić koji se 2016. oženio u dobi od 96 godina, jer su dvojica 97-godišnjih mladoženja rekordera svoja vjenčanja imali prije njega. Cinici će reći da zaljubljenost i ljubav nerijetko nemaju veze s brakom, pa time ni brak kao ekonomska zajednica s Danom zaljubljenih, ali u očima mnogih brak doista znači život u dobru i zlu sa svim licima i naličjima ljubavi, što treba poštovati.
Tradicionalno društvo
– Brak u današnjem svijetu sigurno nije samo ekonomska zajednica, jer imate sve više žena koje mogu samostalno živjeti i ne udaju se zbog ekonomske sigurnosti. Ljubav, intima, povezanost ne mora nužno biti povezana s brakom, ali to ne znači da se ne stavlja u formalne okvire kao što je brak. No, to ne znači da ljubavi nema izvan braka i izvan bilo kakvih (ne)formalnih zajednica – kaže Andreja Brajša–Žganec, znanstvenica s Instituta Ivo Pilar i sveučilišna profesorica kolegija psihologije.
Pogledajte video: U braku su 70 godina
Regionalno gledano, braku su kod nas još uvijek najskloniji Slavonci. Dok se u cijeloj Hrvatskoj na 1000 stanovnika sklopi 4,9 brakova, top-županije koje prednjače sa stopom sklopljenih brakova na 1000 stanovnika su one slavonske. Najveću stopu sklopljenih brakova imaju Vukovarsko–srijemska županija (6,3), Požeško–slavonska (6,2) i Brodsko–posavska (5,7). Slavoncima je očito brak važan iako je s druge strane zanimljivo da se najviše brakova sklapa baš u Slavoniji iz koje se i iseljava najviše mladih.
– Ipak je slavonski prostor sredina u kojoj se sačuvao tradicionalan odnos prema braku. Kad smo prije nekoliko godina radili istraživanje pokazalo se da je brak još uvijek vrlo visoko na ljestvici vrijednosti u Hrvatskoj, a Slavonija ima izražen taj tradicionalniji odnos prema braku, više nego što ga ima Istra ili Zagreb u kojima je više izvanbračnih zajednica. To je otprilike isti odnos kakav ima južna i jugoistočna Europa u odnosu na skandinavske zemlje u kojima je daleko više izvanbračnih zajednica. Tako i unutar Hrvatske imamo, uvjetno rečeno, odnos juga i sjevera s tradicionalnijim i manje tradicionalnim odnosom prema braku – govori nam demograf iz Vukovara Dražen Živić.
I Andreja Brajša – Žganec slaže se da smo mi još uvijek tradicionalno društvo, kao i da je u manjim sredinama izraženije poštivanje tradicionalnih obitelji, socijalnih normi, pa se češće i događa da mladi ljudi nakon što završe školovanje i zaposle se, stupaju u brak. U našoj zemlji izvan braka rađa se danas petina djece, ali to je još daleko manje od prosjeka na Zapadu, pa se i dalje ubrajamo u krug tradicionalnih europskih zemalja. Inače, u Hrvatskoj je 2017. godine sklopljeno 20.310 brakova, dok ih se raspalo 6265, što je gotovo svaki treći.
Volimo brakove u jesen...
Dok je davne 1960. godine prosječna starost ženika bila 25,8 godina, 2017. muškarci su se u prosjeku ženili u dobi od 31,3 godine. Pomakla se i dob u kojoj su se žene udavale nekoć i sada, pa su se tako 1960. godine u prosjeku udavale u dobi od 22,6 godina, a 2017. u dobi od 28 i pol godina.
Najpopularniji mjesec za vjenčanja bio je rujan u kojem je sklopljeno 3098 brakova.
Izgleda da nije slučajno Đorđe Balašević opjevao jedno jesenje vjenčanje u baladi “Svirajte mi Jesen stiže dunjo moja...”
Po ljubavne savjete otišli smo na Trešnjevački plac, evo što su nam rekle kumice:
Pitam se, je li to zadatak novinarima Večernjeg zabavnika da u svaki i najbezazleniji tekst moraju dodati nešto iz “regiona”, i to baš iz jedne sasvim određene države? Kakve veze ima Đorđe Balašević sa brakovima u Hrvatskoj? Očekujem da uskoro u receptima za štrukle pročitam nešto o Karleuši ili Breni.