PUTOVANJA Na poznatim europskim trgovima doček Nove posebno je zabavan i privlačan

Kako Silvestrovo slave metropole

17.12.2008.
u 17:25
Pogledaj originalni članak

Bilo nam je prekrasno. Veselo. Mladi, stari, ljudi su dovodili i djecu... Kako se bližila ponoć, tako je sve više Pražana izlazilo na ulicu. Atmosfera je bila baš prijateljska. Neki su donosili i kolače ispečene kod kuće – prisjeća se jedna zagrebačka studentica, koja je iskusila ispraćaj stare godine u Pragu, a ove godine planira u London.

Tri dana zabave
Među milijunima slavljenika koji se tradicionalno 31. prosinca okupljaju na najpoznatijim svjetskim trgovima kako bi zajedno, u kozmopolitskom duhu, ušli u novu godinu, uvijek bude i Hrvata. Tako će biti i kad za otprilike dva tjedna otkuca ponoć.

Iako ispraćaj stare godine na otvorenom ima dosta sličnosti u svim velikim europskim gradovima, svaku ipak obilježava poseban ugođaj. Upravo spomenuti praški doček ide u toplije, pitomije. Valja, inače, znati da se u tom gradu nude dvije dominirajuće opcije – doček na glavnome starom gradskom trgu, gdje se okupi najveća masa, i nešto intimniji, uz rijeku, na nekom od mostova. Više mogućnosti nudi i Budimpešta. Tri su glavne ulične zabave – na trgu Vorosmarty traje čak tri dana, a smjenjuju se bendovi iz cijelog svijeta.

Na trgu Nyugati sviraju, pak, domaće grupe, a u Oktogonu je zabava uz DJ-a. Na sva tri mjesta održava se i vatromet.

Na doček u Beč, pak, mnogi odlaze zbog onoga što se događa tek 1. siječnja, dvosatnog koncerta u jutarnjim satima Filharomijskog orkestra.

Otkucaj Big Bena
Doček Nove u Londonu je među dinamičnijima. Diljem svijeta je poznat onaj na Trafalgar Squaru koji tradicionalno krasi bajkovito ukrašen veliki bor. Kada Big Ben otkuca ponoć, mnogi se okupaju u nekoj fontani.

Vatromet je, naravno, nezaboravan. Podjedanko kao i onaj koji organiziraju domaćini u Parizu. Oni koji su imali priliku doživjeti ispraćaj Stare godine na Elizejskim poljanama kazuju kako je to jedan od najljepših mogućih dočeka. Dva kilometra duga pariška avenija omeđena je parkovima, ekskluzivnim dućanima, kinima, barovima, kazalištima i glavno je mjesto brojnih parada i događanja u Parizu. Sam vatromet se, pak, upriličuje s Eiffelova tornja, što svemu daje posebnu čaroliju.

U društvu predsjednika
“La Festa di San Silvestro”, kako Silvestrovo zovu Talijani, u Rimu također izgleda čarobno. Za Rim i Rimljane to je noć plesa, pjesme i općenito ponajvećeg veselja u godini. Sami Rimljani prvi dio večeri obično provedu u svojim domovima, u obiteljskom druženju, a onda se pridržuju stotinama tisuća posjetitelja iz cijeloga svijeta.

Klasični koncert na otvorenom vani – na Quirinalu – rimski doček Nove godine čini posebno atraktivnim. U Rimu nije ništa neobično, pa ni to da se uličnoj proslavi u nekom trenutku pridruže i najviši državni uglednici iz vlade i javnog života, a ponekad i sam predsjednik zemlje.




Nije kasno da se kovčezi skinu s ormara

Nije kasno za odluku da se Nova godina dočeka na nekom od najpoznatijih svjetskih trgova. Većina zrakoplovnih polazaka je 30. ili čak 31. siječnja, a cijene se, kod Generalturista recimo, kreću od najnižih 1790 kuna za doček u Budimpešti ili Pragu, preko otprilike dvije tisuće kuna za Beč, te nešto manje od četiri tisuće kuna za Pariz, London ili Rim. Sve agencije, dakako, nude mogućnost otplate na brojne rate, pa doživljaj ispraćaja ove godine među stotinama tisuća slavljenika iz cijeloga svijeta ne mora biti pretjeran šok za kućne budžete. Inače, većina novogodišnjih aranžmana temelji se na četiri dana, odnosno uključuje tri noćenja.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr