U pripremi predstojećeg rebalansa proračuna u Ministarstvu financija, kako doznajemo, pripremaju vrlo ozbiljnu strategiju kojom bi trebali “napasti” ukupnu masu plaća koju isplaćuje država s više strana.
Uz to što će se u svim resorima i službama prebrojavati svaki višak zaposlenika, Ministarstvo financija iznova se priprema otvoriti priču o raznoraznim dodacima na plaću zbog kojih se ukupna masa osnovnih plaća uvećava 15-ak posto. Upravo je nevjerojatno u kolikoj se šumi odredbi u kolektivnim ugovorima i raznoraznim pravilnicima skriva mogućnost povećanja plaća temeljem pretežno logičnih, ali često i apsurdnih dodataka na plaću.
To je problem u koji je pokušalo zagristi više hrvatskih vlada, ali su zbog složenosti problema, inercije ili snažnih otpora dosad odustajale od racionalizacije.
Dodatak za birokrate
Tako se, primjerice, prije godinu i pol pisalo o čak 284 različita dodatka na plaću, ne računajući vojsku i policiju. Kako doznajemo, u sustavnoj analizi plaća u Ministarstvu financija sada se doguralo do zastrašujuće brojke od 367 različitih dodataka na plaću. Česte su situacije da se dodaci na plaću dobivaju čak i za administrativne poslove.
Nema sumnje da u Ministarstvu financija iznova postoji volja da se obračunaju s neujednačenom i stoga nepravednom praksom obračuna dodataka na plaće. Novi analitički alati i sustav centralnog obračuna plaća koji su zaživjeli u Ministarstvu financija omogućit će Ministarstvu jaču argumentaciju, ali ipak je nejasno koliko ima manevarskog prostora u pravnom smislu.
– Većina dodataka na plaće koji su ugovoreni kolektivnim ugovorima nastajala je kao kompenzacija za nepovećavanje osnovice plaća – upozorio je ekonomist Željko Lovrinčević te naglasio kako bi zapravo bilo nužno govoriti o reformi sustava plaća, a ne o samo o ukidanju pojedinih dodataka.
Reforma sustava
Prema Lovrinčeviću, u reformi sustava plaća trebalo bi utvrditi potpuno nove osnovice te usto poukidati nepotrebne dodatke na plaću. Prema stručnjacima, uopće nema dilema o tome da je fiskalna situacija takva da se mora zagrabiti u ukupnu masu plaća te stoga i dodatke. Međutim, Lovrinčević upozorava da će se teško brzo bilo što napraviti s velikim brojem dodataka na plaću koji su zajamčeni kolektivnim ugovorima jer treba računati s otkaznim rokovima. Ta je prilika propuštena nakon izmjene Zakona o radu.
Ovako će u pokušaju ministra Lalovca da napravi reda u “sustavu” dodataka na plaću biti nužan angažman vrhunskih pravnih stručnjaka jer se sasvim sigurno mogu očekivati sindikalne ili pojedinačne tužbe.
Ukidanje svakog dodatka bit će poseban slučaj za vrhunske stručnjake u radnom pravu. Sve su to razlozi zbog kojih Lovrinčević sumnja da će ova vlast do kraja ovog mandata nešto važnije napraviti kad je u pitanju rezanje šume raznoraznih dodataka na plaću.
Usto je još nejasno hoće li ministar financija za svoju akciju rezanja dodataka na plaće dobiti podršku kolega ministara ili će se cijela ideja zbog političkih strahova raspršiti i prije sasvim sigurnih sukoba sa sindikalnim čelnicima. Otvoreno je i pitanje hoće li rezanje dodataka u pojedinim službama dovesti znatan broj obitelji do granice siromaštva te koliko će te mjere utjecati na potrošnju.
>>Više nema izbora. Šteta da plaće nisu rezane još 2009.
>>Ministri će biti pozvani na red jer zapošljavaju unatoč zabrani
lalovac želi srezati dodatke na placu radi uštede s, druge strane u imunoškom propada 40 t krvne plazme koju cemo platiti 110 milijuna kuna uvozeci ju + xy milijardi za uništenje ove koja propadne..... i, onda ce netko i dalje pricati o nužnim rezovima i uvođenju reda.....pa, ovo je ništa drugo nego cisto i sustavno uništenje hrvatske i njenog naroda od strane politicara i politike...