Tvornica kalašnjikova u ruskom gradu Iževsku je pred bankrotom. To, na žalost, još uvijek ne znači da je u svijetu manje ratova, nepravdi i ubijanja. Uzrok recesije je nešto drugo. Kalašnjikov je u krizi ponajviše zbog crnog tržišta i bezočnog kopiranja najpoznatijega ruskog izvoznog brenda.
Jeftin i pouzdan
Procjenjuje se da u svijetu ima desetak tvornica koje, uglavnom bez naknade, “štancaju” i prodaju te vrlo cijenjene automatske puške. Kalašnjikov koriste vojske u više od 60 država diljem svijeta, a posebno je popularan među pobunjeničkim pokretima i mafijom. Zastupljenost kalašnjikova u tim “društvenim krugovima” viša je od 80 posto.
Cijenjen je prije svega zbog niske cijene (od 50 do 200 dolara), zatim dostupnosti u svim dijelovima svijeta, jednostavnosti te, što je u ratu jako bitno, velike pouzdanosti. Svaki hrvatski ratnik iz Domovinskog rata govorit će o kalašnjikovu u superlativima. Najviše su bili na cijeni oni proizvedeni u srpskom Kragujevcu (neki kažu da su bolji od originala), dok kineski te pogotovo rumunjski kalašnjikovi nisu bili popularni jer su se “previše grijali te vrlo često kvarili”.
Iako je glavni problem krivotvorenje, ruska je tvornica zapala u krizu i zbog globalne recesije. Smanjene su narudžbe ruske države, koja se sada koristi zalihama, ali je najveći udarac nastao zbog smanjenja izvoza. Dok je 2007. Rusija izvezla 10,8 milijardi dolara oružja, godinu dana poslije prodaja je pala na samo 3,5 milijardi. U igri velikih brojki trenutačni dug tvornice u Iževsku od 265.000 dolara ne čini se pretjeranim. Tvornica je tražila pomoć države, ali Putin nije bio široke ruke.
Šok u Rusiji
Vijest o bankrotu tvornice kalašnjikova izazvala je nevjericu u Rusiji. Uvriježeno je mišljenje da je proizvodnja oružja rijetko područje u kojemu se Rusija može nositi sa Zapadom i Kinom. Uostalom, tvornica u Iževsku ima dugu tradiciju. Utemeljena je 1807. godine te je preživjela sve ruske revolucije. Slavu je stekla 1947. kad je inženjer Mihail Kalašnjikov izumio automatsku pušku koja je postala svjetski hit. Za današnje je probleme dijelom kriv i komunizam.
U vrijeme “sovjetske ere” komunisti su često, bez naknade, dijelili licencije ideološkim istomišljenicima. Nakon propasti komunizma mnoge su zemlje, sada potpuno ilegalno, nastavile proizvodnju. Nisu proizvodile samo za “vlastite potrebe”, nego su izvozile u treće zemlje te na taj način izravno konkurirale ruskome originalu. To se, uostalom, moglo vidjeti i u vrijeme Domovinskog rata kad su se na našem području upotrebljavali srpski, kineski i rumunjski kalašnjikovi, a ponajmanje ruski originali.
Iako je najava bankrota izazvala veliku pozornost, malo je vjerojatno da će se ugasiti proizvodnja u Iževsku.
Tvornica i dalje dobiva narudžbe. Osim toga, zahtjev za stečaj pokrenuo je lokalni poduzetnik i političar povezan s podzemljem. On jednostavno nije toliko jak da bi mogao uništiti ruski ponos.
Srbijanka bolja, ima tromblonski nišan, što rus nema. A o kineskom i rumunjskom smeću neću nit trošiti riječi.