Grad Bihać prestao je pružati usluge kampu Vučjak koji je označen kao neadekvatan za migrante te je pred zatvaranjem. Pokrenut je i “rat” na relaciji Vlada Federacije BiH - Unsko-sanska županija jer Vlada USŽ-a, prema tvrdnjama Vlade Federacije, nije usmjerila novac koji je od njih dobila, a radi se o četiri milijuna maraka, Crvenom križu koji pomaže migrantima, nego za projekt izgradnje zgrade Policijske postaje u Bužimu. Sada su se uključile i lokalne zajednice, a bihaćki vijećnik Sej Ramić poručio je Vladi Federacije da zadrži novac u Sarajevu, ali i neka migranti ostanu u glavnom gradu BiH.
Međutim, neovisno o četiri milijuna, pravo pitanje je gdje su 34 milijuna eura za skloništa, hranu, vodu, sanitarije, odjeću i druge potrepštine za migrante, a koje je Europska unija još prošle godine poslala u ovu zemlju.
Eskalacija krize
Dok se pokušava otkriti gdje je nestao novac, migranti se slobodno šeću diljem BiH, a u nekim mjestima problemi su dosegnuli kritičnu točku, pa su se i žitelji počeli samoorganizirati, a lokalni lideri odgovarati na prozivke ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića koji se žali da lokalne zajednice ne žele na svom teritoriju prihvatiti ilegalne migrante, a država ih sama ne može pozicionirati gdje bi željela. Mektićeve izjave i potezi dulje vrijeme iritiraju same žitelje BiH, ali i njegove kolege iz Ministarstva te druge, ozbiljne političke čimbenike.
Nadljudski napori
Problem s migrantima jest i taj što je u BiH proteklih godina došlo do iseljavanja, pa oni traže priliku “useliti” se na neko vrijeme u tuđe domove, a pritom bude pričinjena i materijalna šteta, kao što je to u USŽ-u redovito, a primjera je bilo i u nekim kućama kod Mostara, Ljubuškog... Ističe se i kako su sve agresivniji. Upravo su pogranična područja najzanimljivija migrantima jer odatle žele u inozemstvo, pa je s područja općine Grude za vikend policija više njih vratila na lokaciju s koje su krenuli.
Borba s onima koji su ovdje traje, a pripadnici Granične policije BiH nadljudskim naporima zaustavljaju priljeve novih migranata, a spriječeno je krijumčarenje sedam stranih državljana koji su izjavili kako dolaze iz Egipta i Sirije. Krijumčario ih je 22-godišnji A. D. koji je, uz migrante, prevozio i manju količinu marihuane. Također, spriječeno je krijumčarenje još četvero migranata koji su izjavili da dolaze iz Irana, a prevozio ih je 39-godišnji V. M. Treba li napominjati da migranti nisu posjedovali nikakve identifikacijske dokumente? Samo u devet mjeseci ove godine pripadnici GP-a BiH spriječili su ulazak 10.200 ilegalnih migranata.
Neka i vrate odakel su dosli , Bosna ima sama svoje probleme jos treba migrante. Zasto se ljudi ne dignu i odu u Sarajevo blokiraju sve sto se moze blokirati granicu vladu ona tri metuzalema.