Viviane Reding:

'Kampanje nije bilo, za to su odgovorne sve stranke'

Foto: Sanjin Strukić/Pixsell
'Kampanje nije bilo, za to su odgovorne sve stranke'
15.04.2013.
u 20:28
Nesvjesni EU: 
Građani ne znaju da u slučaju nesreće ili kriminala imaju pravo na odvjetnika.
Pogledaj originalni članak

S Viviane Reding, europskom povjerenicom za pravosuđe i temeljna prava, razgovarali smo o rak-rani Hrvatske – vladavini prava i korupciji. Budući da je razgovor vođen dan nakon izbora za EU parlament, neizbježno smo se dotaknuli teme o maloj izlaznosti. Vrlo je oštro prokomentirala nepostojanje kampanje, neinformiranost građana, ne štedeći ni jednu političku opciju, iako formalno pripada u EPP, čiji je HDZ član.

Zašto bi ulagači čekali?

Je li Hrvatska spremna u ovom trenu, što se tiče korupcije, za ulazak u Uniju?

Kad sam započinjala razgovore s Hrvatskom u rujnu 2009., bila sam vrlo zabrinuta. Mislila sam da nikada neću moći potpisati 23. poglavlje (Pravosuđe i temeljna prava). No i predsjednik i vlada to su pitanje postavili visoko na dnevni red jer je u interesu građana, biznisa i države. Djelotvorno pravosuđe na čvrstim temeljima jamči država. Bez pravne sigurnosti, neće dolaziti ni ulagači.

Ne dolaze ni sada, a jedan od razloga je, kažu, korupcija na lokalnoj razini.

Apsolutno je neophodno izgraditi pravosuđe, a država ima prednost jer ga je gradila od početka, poduzete su zaista ogromne reforme, izobrazba sudaca, novi zakoni... Stvorena je čvrsta baza, a dalje je primjena. Vidjeli smo da sve zemlje koje su se našle u ekonomskim teškoćama imaju i problema s korupcijom i nefunkcionirajućim pravnim sustavom. Ako investitor mora čekati 10 godina, naravno da neće doći.

Uza sve reforme, što reći građanima koji se i dalje žale na korupciju?

Trebat će vremena prije nego što se budu vidjeli rezultati. Još ima ostataka starog sustava, primjerice u broju sudskih spisa, ali je važno da njihov broj ne raste. Uostalom, neki su zakoni doneseni tek u veljači, trebat će vremena dok ne budu u punoj primjeni, što je za budućnost države neophodno. No, kako smo analizirali, Hrvatska je uspjela i mogu reći, sustav se više ne može promijeniti, ali treba raditi.

Kako komentirate neke glasove iz Njemačke da Hrvatska nije spremna, a isto govori i zastupnica iz Rumunjske Monica Macovei?

Rumunjska? Mnogo radim baš na neophodnim reformama u toj državi. Zapravo, uz nju sam nešto naučila. Nismo inzistirali na provođenju reformi prije članstva i zato svi ti problemi nakon ulaska. Rekla sam, to se neće dogoditi s Hrvatskom, Hrvatska će uspjeti prije ulaska u Uniju, i zato jer ima ulogu na Balkanu. Bila sam iznimno zahtjevna i sigurna sam da ministri nisu mirno spavali. Pitajte ih koliko su morali trpjeti. Ponavljala sam im svaki dan, reforme, reforme, reforme, zašto ovo ili ono nije napravljeno, obećali ste, koji je razlog kašnjenju... Mora da su me mrzili. Zapravo, pitala sam ih i rekli su mi: Da, ponekad jesmo, ali je dobro da ste nas natjerali.

Hoće li se ponoviti sudbina Rumunjske?

Uvjerena sam da neće.

Nesvjesni što je EU

Žale li vam se građani? Znaju li kome se obratiti?

Ne, jer nisam sigurna da su svjesni uloge EU, što se i vidi po niskoj izlaznosti. Javnosti nedostaju informacije o važnosti europskih institucija, o tome da je EK vlada, i kao takva je odgovorna da svaka država poštuje Lisabonski sporazum. Ne znaju ni da imaju prava, poput toga da, dogodi li im se nezgoda ili budu žrtve kriminala, imaju pravo na odvjetnika, na dokumente na svom jeziku... Kod vaših izbora za Europski parlament nije uopće bilo kampanje, a ono što se dogovara u Bruxellesu tiče se zakona u Hrvatskoj. Govorim o svim strankama, bilo da su socijaldemokratske ili pučke (SDP i HDZ, nap. a.). Stranke nemaju odgovornost samo prema svojim članovima. Rekla sam im, nije ništa napravljeno, ništa nisam vidjela, a to je loše za demokraciju, imate demokratski deficit. Morate znati koga šaljete, ti će ljudi imati izravan utjecaj na zemlju. Vjerujem da će do sljedećih izbora 2014., javnost biti bolje informirana.

Je li realno očekivati da Hrvatska uđe u Schengen 2015. kao što je najavio premijer Zoran Milanović?

Schengen je tehničko i političko pitanje. Hrvatska će tehnički uskoro biti spremna, ali je u konačnici riječ o političkoj odluci.

>>Sve o europskim izborima pročitajte u našem specijalu

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.