Ne kupujte mačka u vreći

Znate li prepoznati piratske i krivotvorene proizvode na internetu?

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Znate li prepoznati piratske i krivotvorene proizvode na internetu?
23.02.2016.
u 14:28
Kupovina putem interneta je zakonit i popularan način jednostavne kupovine iz udobnosti vlastitoga doma, no upravo na internetu lako možemo biti prevareni, rekao je Ninoslav Babić iz Carinske uprave.
Pogledaj originalni članak

"Ne kupujte mačka u vreći" naziv je u utorak predstavljene nacionalne kampanje kojom se građane želi informirati kako prepoznati i zaštiti se od kupovine piratskih i krivotvorenih proizvoda koji mogu naštetiti njihovoj sigurnosti i zdravlju.

Cilj je kampanje podići razinu svijesti građana o piratskim i krivotvorenim proizvodima, koji se na internetu prodaju kao originalni, i upoznati ih sa svim rizicima takve kupovine te ih informirati kako se zaštititi, rečeno je u utorak na predstavljanju kampanje koju je pokrenula Koordinacije za provedbu prava intelektualnog vlasništva u suradnji s nadležnim institucijama.

Kampanja će se provoditi putem službenih web stranica i društvenih mreža Koordinacije, jumbo plakata te radijskih i video spotova. Informativni materijali za građane dijelit će se i u uredima Hrvatskih pošta, kinima, trgovinama Algoritam i Tisak Media, a bit će postavljeni i na stranicama internetskog oglašivača Njuškalo.hr.

 Kupovina putem interneta je zakonit i popularan način jednostavne kupovine iz udobnosti vlastitoga doma, no upravo na internetu lako možemo biti prevareni, rekao je Ninoslav Babić iz Carinske uprave. 

Naveo je da su u prošloj godini svega tri od 3407 proizvoda koje je Carinska uprava zaustavila u poštanskom  i ekspresnom kurirskom prometu zbog sumnje na povredu prava intelektualnog vlasništva, bila originalna. Stoga, uistinu valja i pripaziti da na internetu ne kupimo "mačka u vreći", rekao je Babić dodavši da ljudi ne razmišljaju da jeftiniji proizvod pokatkada može biti može puno skuplji jer šteti zdravlju i sigurnosti kupca. 

Najviše je bilo krivotvorene odjeće i obuće, a veseli podatak da nije zabilježena kupnja krivotvorenih lijekova i prehrambenih dodataka.  U Hrvatskoj je po tom pitanju vrlo rigorozna kontrola i lijekovi se mogu kupovati u samo zakonski određenim mjestima, ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama, navela je glasnogovornica Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) Jasminka Tadin.

 Što se tiče lijeka kojeg su nedavno roditelji djece s autizmom ocijenili korisnim te zatražili da se legano može nabaviti i u Hrvatskoj, a ne da po njega odlaze u Sloveniju, Tadin je rekla da taj lijek nigde u svijetu nije registriran i odobren i da je riječ o sredstvu za čišćenje čija konzumacija može imati itekave štetne posljedice za zdravlje. 

Apelirala je da se ne kupuju lijekovi preko interneta, jer, naglasila je, krivotvorine su štetne zbog toksičnih tvari. Iznijela je podatak Svjetske zdravstvene organizacije da je 50 posto lijekova koji se prodaju putem interneta krivotvoreno. 

 Ivana Jurin Puhalo (na fotografiji) iz Udruge nositelja prava na žig istaknula je kako se potrošače mora svakodnevno informirati i educirati o ileganim proizvodma i kako ih prepoznati. Upravo je naša udruga sudjelovala u brojnim edukacijama carinskih i drugih službenika koji se susreću s ilegalnim proizvodima, naglasila je. 

Prije kampanje provedena je anketa u kojoj je 56 posto građana izjavilo da ne kupuju putem interneta , a od onih koji to rade najviše su kupovali filmove, glazbu, odjeću i obuću. Kampanja na svojoj službenoj stranici ima i besplatan broj 0800122 na koji građani mogu nazvati i prijaviti krivotvorinu.

>> 'Senor...senor...' Okrenuo sam se i poprilično iznenadio ugledavši dva do zuba naoružana policajca

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.