Hrvatski kampovi već su se lanjskim poskupljenjima svrstali u srednje skupe, uz bok austrijskih i francuskih, a ove godine ponovno su povećali cijene. Goste će ove sezone dočekati sa 12 posto višim cijenama u prosjeku. Na najveće poskupljenje, od čak 18 posto, odvažili su se na Kvarneru, Istra se uklapa u 12-postotni prosjek, a jedino su dalmatinski kampovi ostali u granicama koje tržište uglavnom tolerira bez većih potresa i očekivanja. Dalmatinci su naime podigli cijene u prosjeku pet posto, a računa se da gost na korekcije do sedam posto ne postavlja previše pitanja. No zato poskupljenja iznad toga moraju biti i te kako utemeljena u novoj kvaliteti.
Ulaganja u Istri
Međutim, jedino iz Istre stiže nešto više potvrda o velikim ulaganjima. Pulski Arenaturist priprema investiciju u kampove veću od pet milijuna eura, u porečkim turističkim tvrtkama Rivijeri i Plavoj laguni također govore o milijunskim iznosima, a znatnije zahvate u održavanju najavljuju i neki manji istarski kampovi. Na Kvarneru se zasad zna samo za poveće ulaganje u kamp Kovačine na Cresu, a južnije - jedino za Šimune na Pagu i Zaton kod Zadra. Više cijene najavom investicija trenutačno tako opravdava samo nekoliko od oko 400 kampova, čije su nove cijene objavljene u cjeniku tiskanom u 100.000 primjeraka na slovenskom, njemačkom, nizozemskom, talijanskom, engleskom, češkom i poljskom jeziku.
Dobra potražnja očito se mnogima u kampovima, kao i u dijelu hotelskih kuća, učinila dobrim razlogom za povećanje cijena. Lani su naime i kampovi, poput turizma u cjelini, uknjižili desetak posto bolji posjet nego godinu prije, ostvarivši gotovo 13 milijuna noćenja. Samo to, međutim, nije dovoljan argument za desetak posto više cijene, a u Kamping udruzi strepe što radovi u kampovima već nisu u tijeku. Pribojavaju se da bi izostankom ulaganja koja bi opravdala poskupljenja sve moglo završiti kao čista prijevara europskih gostiju.
- Domaći čine samo oko 2,5 posto gostiju u kampovima, a najbrojniji su Nijemci i Slovenci. Njih i druge Europljane više cijene neće odvratiti, ali očekivat će i višu kvalitetu. Budu li ove godine prevareni, dogodine neće doći. Stoga apeliram na kolege - a neki su podigli cijene i 60 posto - da sada kako umiju i znaju ulažu u kvalitetu i organizaciju smještaja i uređenje okoliša - kaže Jerko Sladoljev, tajnik Kamping udruge Hrvatske.
Korekcija cijena
Dnevni boravak za dvije osobe, dijete, karavan i auto sada u istarskim kampovima u prosjeku stoji nešto više od 22 eura, na Kvarneru otprilike 19, a u Dalmaciji oko 17 eura. Takvim korekcijama cijena kampovi su se priklonili rizičnoj cjenovnoj politici hotelijera. Na europskom turističkom tržištu nakon 11. rujna vlada velika neizvjesnost, mnoge receptivne turističke zemlje već su krenule sa sniženjima da privuku pokolebane Europljanje, a i Hrvatskoj se ispostavljaju prvi zahtjevi za popustima. Stoga je veliko pitanje kakve će biti posljedice poskupljenja.
Radmila Kovačević