Mirela Holy distancirana je, pristojna i formalna. No, suprotno očekivanju, iza tih osobina izvire otvorena i izravna žena koja o svemu govori bez ograde. Racionalna je i disciplinirana. Bori se za jednaka prava svih ljudi bez obzira na spol, rasu ili vjeru, a sama se ne želi udati. Ne želi, objašnjava, formalizirati emocije i obvezati se na bilo što. Istovremeno, za razliku od mnogih političara koji proklamiraju obiteljske vrijednosti i vjernost, Holy je već 17 godina vjerna dečku Siniši Bužanu.
Ne želi ni djecu. Ne zato što ih ne voli. Smatra da je za odgoj djeteta potrebna potpuna posvećenost, čemu nije dorasla te ne bi bila "roditeljica" kakvu svako dijete treba i zaslužuje. Postojano se drži svojih principa, radi kojih je i otišla iz SDP-a nakon petnaest godina stranačkog života. Nije, objašnjava, željela ostati u vladajućoj stranci mora li pljuvati po sebi odustajući od programa zaštite okoliša koji su obećali biračima i koji je sama pisala. I nije joj nedostajalo hrabrosti da napusti sigurnost i lagodnost stranke i krene u osnivanje nove stranke na političkoj sceni. Rezultat je Održivi razvoj Hrvatske, ORaH, zelena, lijeva stranka, treća po snazi na političkoj sceni, koja je na posljednjim izborima za Europski parlament samostalno izišla i osvojila jedan mandat. Prva je zelena stranka iz tranzicijskih zemalja članica Europske unije koja je dobila mjesto u Europarlamentu.
Mirela Holy, 42-godišnja političarka, rođena je Zagrepčanka koja je rano djetinjstvo provela na Knežiji. S dvanaest godina preselila se s roditeljima, obrtnicima koji su danas u mirovini, u obiteljsku kuću u Remetama, a Mirela je Osnovnu školu Matije Gupca zamijenila Osnovnom školom Vladimira Nazora. Mirelin otac Boris imao je građevinski obrt, a majka Vesna keramičarski i zajedno su radili.
Oboje roditelja također su rođeni Zagrepčani, ističe Holy čije je prezime češkog porijekla.
– Često se piše da mi je otac rođen u Češkoj. To nije točno. Rođen je u Zagrebu, ima češko državljanstvo i jedno je vrijeme, kao dijete, živio u Češkoj. No, deda je prodao svu imovinu ondje i vratio se u Hrvatsku. Ostala je jedna kuća od više od tisuću kvadrata u Pragu, koju su tata i njegov brat dobili u povratu i prodali. Još imamo rodbinu u Češkoj – pojasnila je svoje korijene.
Naučili je govoriti istinu
Završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna, smjer tekstilnog dizajna. Već tada isticala se osebujnim stilom – nosila je duge haljine i plašteve, visoke kape i šešire... I premda je u javnosti percipiraju kao darkericu, ona tvrdi da to nije. Taj stil, osim tamne odjeće, podrazumijeva i određen sustav vrijednosti i stil života, kojima ona ne živi.
U tinejdžerskoj dobi izlazila je u Jabuku, Lapidarij i Gjuru, no brzo je odustala od izlazaka. Zato što joj se nije dalo podnositi licemjerje ekipe, predstavljanje za ono što nisi. Od tada zapravo ne izlazi. Domet su joj kino i, povremeno, izložba. Roditelji joj nikada nisu zamjerali osebujnost i dali su joj slobodu jer je bila odlična učenica i pristojna djevojka. Holy ističe da im je zahvalna što su joj omogućili slobodu i naučili je govoriti istinu. No, po njihovu mišljenju, prešla je granicu tolerancije tek kada je obrijala prednji dio glave, a straga ostavila dugačku kosu. Za kaznu je morala nositi kapu sve dok joj kosa nije izrasla.
Nakon završetka srednje škole (kao odlična učenica bila je oslobođena mature), opet je došla na ideju od koje se roditeljima digla kosa na glavi. Poželjela je otputovati sama na Tibet. I dok se s njima prepirala zbog te ideje, od koje se ubrzo ohladila, odlučila je pauzirati godinu dana prije studija. Nije pristala na nagovore profesora da upiše fiziku jer je briljirala u matematici i fizici, a Tekstilno-tehnološki fakultet otpao je jer je zaključila da neće dovoljno na njemu naučiti. Tijekom tog razdoblja organizirala je nekoliko modnih revija. No, u to vrijeme, ranih devedesetih, kada je zemlja bila u jeku rata, moda nikoga nije zanimala, a osobito ne njezini nekonvencionalni modeli. Nakon jednogodišnje stanke, odlučila je upisati etnologiju i indologiju na Filozofskom fakultetu, no kako nije bila talent za jezike, indologiju je ubrzo zamijenila komparativnom književnošću.
Odmah nakon završetka studija obrazovanje je nastavila magisterijem i doktoratom. Magistrirala je na znanosti o književnosti te doktorirala na kulturalnim studijima, u sklopu znanosti o književnosti. Usporedo s obrazovanjem javljala se na oglase za posao, no nije imala sreće. Radila je tek povremeno i honorarno.
Priznaje da je bezuspješno tražeći radno mjesto potpuno izgubila samopouzdanje, kada je Vlada raspisala natječaj za službenika za odnose s javnošću. Prihvatila je volonterski posao u resornom uredu Ministarstva zaštite okoliša te su je godinu dana nakon toga zaposlili kao vježbenicu. Ministarstvo zaštite okoliša odgovaralo joj je jer se još od srednjoškolskih dana zanimala za "zelenu agendu" o kojoj tada, u vrijeme kada nije bilo interneta, nije bilo dovoljno informacija. S vremenom je svoje interese širila i prema ekofeminizmu i obrazovala se na tom području. U Ministarstvu se zadržala do 2004. godine, kada je prešla u agenciju za odnose s javnošću Maksima, čiji je vlasnik Ivan Račan.
Politički se aktivirala 1998. godine. Razlog – dosadilo joj je ispred televizora komentirati loše odluke i izražavati nezadovoljstvo. Godinu je dana nagovarala svog dečka da se učlane u SDP. Na pitanje kako se, s obzirom na to da ne ostavlja dojam vojničke poslušnosti, uklopila u stranačku stegu, odgovara da je veoma disciplinirana. Prošla je čitavu stranačku infrastrukturu – od prve stepenice u bazi pa do ministrice. Brzo je napredovala: puno je radila, uspijevala se nametnuti i uza sve to, priznaje, imala je sreće.
– Uvijek sam nešto predlagala, kolege bi mi se smijali, zvali su me Radoholy, no uspjela sam se nametnuti. Postala sam koordinatorica svih savjeta SDP-ovih politika i tako sam upoznala stranačku elitu. Tada sam upoznala i današnjeg predsjednika SDP-a i premijera Zorana Milanovića. Mjesto koordinatorice mogu zahvaliti kolegici Ivani Mlinar koja je radila kod Račana. Kada je Račan tražio glavnog tajnika stranke, ona me preporučila i on je razgovarao sa mnom. Zaključio je da nisam za to mjesto jer mu treba netko "čvršći". Mislim da se u tome prevario. No, ponudio mi je da budem koordinatorica – otkrila je Mirela Holy kako je došla do središnjice stranke na Iblerovu trgu.
Na pitanje ima li prijatelja među političarima, odgovara: "Uvijek se sjetim gradacije: prijatelj, neprijatelj, stranački prijatelj".
Politika joj je, priznaje, strast pa je u njoj odlučila ostati i nakon što je izašla iz SDP-a. Ideju o osnivanju nove stranke nije pomno promišljala kada je dala ostavku na mjesto ministrice zaštite okoliša, ali je slutila da su joj dani u stranci odbrojeni.
– Naslutila sam kako će se situacija u SDP-u razvijati, no trudila sam se da Plan 21 uspije. Nisam pristala ostati i pljuvati na sebe s obzirom na to da sam radila politiku zaštite okoliša, a taj se program nije provodio. Nakon što je Zakon o zaštiti prirode izglasan, izašla sam iz SDP-a – prisjetila se odluke, ističući da voli politiku i da se u njoj vidi u budućnosti. Čak joj, osobito kao dijabetičarki na injektivnom inzulinu, ne smeta ni stres koji ide s tim poslom.
Dijabetes tipa A dijagnosticiran joj je prije 17 godina. Drži da svaki posao koji se radi iz srca povlači stres. – Zanimljivo je da sam u dvije najstresnije situacije, kada sam izlazila iz Vlade i kada sam pokretala stranku, imala najbolje nalaze – kaže.
Svatko na svojoj adresi
U Europski parlament neće otići već je svoje mjesto predala potpredsjedniku ORaH-a Davoru Škrlecu jer namjerava ostati u Hrvatskoj i učvrstiti stranku da ne ostane jednokratna zvijezda na političkom nebu. U organiziranju stranke vodila je računa o slabostima koje je iskusila u SDP-u. Cilj joj je, ističe, da ORaH mijenja uzuse u politici. U toj se stranci može napredovati samo ako se radi, odnosno svaki član piše dnevnik rada s kojim, želi li se kandidirati na neku funkciju, izlazi pred kadrovsku komisiju. Druga varijanta za kandidiranje je prikupljanje potpisa podrške. Poanta je takve organizacije, kaže, izbjeći napredovanje po poznanstvima, a nada se da će njezin ORaH pridonijeti da se i ostale stranke počnu baviti sadržajem umjesto politikantstvom.
Drago joj je pohvaliti se sa svojih četvero nećaka i statusom "bake-tete". Naime, za razliku od Mirele, njezina sestra Ines živi potpuno drukčijim životom. Majka je četvero djece – dvojice sinova i dvije kćeri – i već je baka.
Mirela Holy, pak, njeguje obiteljski život na svoj način. Ima sreće, kaže, što je pronašla osobu s kojom dijeli pogled na vezu i odnos dvoje ljudi. Ljubav s fotoreporterom Sinišom Bužanom traje sedamnaest godina, no svatko živi na svojoj adresi. Vide se svaki dan. Ona živi s roditeljima u obiteljskoj kući i uživa u blagodatima života u takvoj zajednici. Ima sigurnost koja je čini neopterećenom egzistencijalnim problemima i oslobađa kalkulantskog pristupa uvriježenog u politici. Dobro joj roditelji dođu i kao pomoć u brizi za psa, bijelog škotskog terijera Pena.
Zanimljivo je da je za kućnog ljubimca izabrala bijelog psa, iako bi joj možda bolje pristajala crna mačka.
>> Zašto su propali 'povijesno odgovorni' Kujundžić i Gabrić, a uspjela darkerica Holy?
Koje gluposti pišete. Po izvješćivaqnju hrvatskim medijija, prije izbora, ona bi trebala dobiti barem 3-4 eurozastupnika. Isto je i sa gabrićevom strankom. Suprotan slučaj je sa strankom Milana Kojunđžića, koja umalo nije dobila eurozastupnika a mediji su tu stranku predstavljali maltene kao ultra desnu. Po svim pokazateljima ta stranka je istinski pobjednik zadnjih euroizbora.