Život kao u Staljinovo režimsko doba ponovno se vratio u Rusiju. Neprijateljska i paranoična atmosfera vlada zemljom Vladimira Putina gdje se pokreću istrage, kazneno prijavljuju i gone te otpuštaju s posla oni koji izreknu bilo što protiv ruske agresije na Ukrajinu. Slučajevi se prijavljuju policiji ili Federalnoj službi sigurnosti (FSB), a osim u rat s Ukrajinom, Rusi su ušli i u međusobni rat, prenosi The Washington Post.
Ruski svećenici su zbog zagovaranja mira umjesto pobjede u ratu dobili osude župljana, a učitelji su ostali bez posla nakon što su djeca rekla da se protive ratu. Susjedi su dobili priliku cinkati svoje dugogodišnje neprijatelje. Radnici se okreću jedan protiv drugog. Čak su i privatni razgovori u vagonima ili restoranima kao i poruke u privatnim grupama na društvenim mrežama postali uzrok da netko bude proglašen izdajnikom i neprijateljem te da mu FSB pokuca na vrata.
- Ovaj val osuda jedan je od znakova totalitarizma, kada ljudi razumiju što je dobro, sa stajališta predsjednika, a što je loše, pa 'tko je protiv nas mora biti procesuiran' - rekao je Andrej Kolesnikov, politički analitičar iz Zaklade Carnegie za međunarodni mir iz Moskve. Kolesnikov je u Rusiji proglašen "stranim agentom". Putinov režim opisao je kao autoritaran s elementima totalitarizma, a smatra da su ispred Rusa teške godine.
- Siguran sam da se neće vratiti u normalu. Putin nije lud u medicinskom smislu, ali je lud u političkom, kao i svaki diktator - rekao je Kolesnikov. Putin je u ožujku prošle godine pozvao da narod da izdajnike očisti "kao komarce" nakon čega je poslao još nekoliko mračnih upozorenja pod tvrdnjom da se Rusija bori za svoj opstanak.
VEZANI ČLANCI:
Od početka ruskog napada na Ukrajinu uhićeno je skoro 20.000 ljudi, a s kaznenim postupcima suočilo se njih 584. Mnogi su doživjeli zastrašivanje i uznemiravanje od strane vlasti, izgubili posao ili su im na meti bili rođaci dok se, prema grupi za ljudska prava Memorial, u Rusiji nalazi 558 političkih zatvorenika.
Jedan od najrizičnijih javnih prostora postale su učionice, osobito ponedjeljkom ujutro kada je država odredila da se održavaju "Razgovori o važnim stvarima". Tada nastavnici učenicima drže predavanja o ratu u Ukrajini, ruskom militarističkom pogledu na povijest i drugim temama koje nameće država.
FOTOGALERIJA: Pogledajte posljednje posljedice velikih ruskih napada na Kijev
U restorane su postavljene kamere kao i u moskovskoj podzemnoj željeznici uz sustav koji prepoznaje lice. Tako je u podzemnoj uhićena medicinska sestra u dječjem hospiciju, Kamilla Murashova, nakon što je netko fotografirao bedž s plavim i žutim bojama ukrajinske zastave na njezinom ruksaku, a Murashova je optužena za diskreditaciju vojske.
Podzemnom željeznicom vozio se i četrdesetogodišnji voditelj prodaje Yuri Samoilo, a suputnik je uočio pozadinu zaslona njegovog telefona na kojoj je bio simbol ukrajinske vojne jedinice Azov. Suputnik je prijavio Samoila koji je osuđen za prikazivanje ekstremističkog materijala "neograničenom krugu ljudi".
Socijalna antropologinja Alexandra Arkhipova provodi studiju o brojnim prijavama u Rusiji nakon što je i sama bila osuđena zbog svojeg komentara na nezavisnom ruskom televizijskom kanalu Dozhd. Arkhipova i kolege su tijekom istraživanja identificirali više od 5500 slučajeva optužbi. Ona smatra da u Rusiji većinu izvještaja podnose “domoljubi” koji sebe vide kao čuvare svoje domovine.
Arkhipova i njezine kolege s fakulteta bili su prijavljeni s mail adrese koja pripada ženi imena Anna Vasilyevna Korobkova. Korobkova tvrdi da je njezin djed također pisao prijave te da ona slijedi njegove stope. Prema njezinim riječima, od svibnja prošle godine napisala je 1046 izvješća o oporbenim osobama koje su komentirale nezavisne medije blokirane u Rusiji što ispada otprilike dvije prijave dnevno. Također je izjavila da je njezino prijavljivanje u siječnju dovelo do likvidacije najstarije ruske skupine za ljudska prava poznatije pod nazivom Moskovske helsinške skupine. Mete su joj novinari, liječnici, učitelji, borci za ljudska prava kao i obični ljudi.
Korobkova je prošlo ljeto prijavila i učiteljicu Tatyanu Chervenko nakon što se usprotivila ratu u intervjuu za njemački Deutsche Welle. Chervenko je rekla da je dobila optužbu za širenje propagande u razredu te da je Korobkova izmislila prijavu. Školska uprava odbacila je prijavu, a Korobkova je zatim napisala izvješće Putinovoj povjerenici za dječja prava, Mariji Lvovoj-Belovoj, koju je Međunarodni kazneni sud, zajedno s Putinom, optužio za otmicu ukrajinske djece.
Učitelji i upravitelji dobili su zadatak nadzirati nastavu, posebno ponedjeljkom “Razgovore o važnim stvarima”. U školu je bila pozvana i policija, a roditelji su tražili otkaz Chervenko do kojeg je i došlo u prosincu. Arkhipova je objasnila da korištenje doušnika od strane države te mnoga nasumična uhićenja služe kao moćni alati društvene kontrole.
- Možeš biti uhićen svakog trenutka, a nikad ne znaš hoćeš li biti uhićen ili ne. Na meti je nekoliko učitelja na nekoliko mjesta, samo da bi svaki učitelj znao da treba biti tiho. Poanta je u tome da svi osjećaju strah - zaključila je Arkhipova.
VIDEO Kijevske vlasti objavile snimku štete nakon granatiranja grada
Isto kao i za vrijeme Jugoslavije. Ipak ima još bolesnika koji slave Titov rođendan sa krvavom zvijezdom petokrakom .