U Iraku je situacija i dalje kaotična: u pet dana prosvjeda poginulo je više od stotinu ljudi, a ranjeno njih više od četiri tisuće pa je čak i UN zatražio da se zaustavi nasilje. Iračani već 16 godina, od američke invazije, žive ispod razine ljudskog dostojanstva zbog korupcije, nepotizma i uhljebljivanja, a to nijedna vlada nije uspjela suzbiti.
Međusobne optužbe
– To se mora zaustaviti. Oni koji su odgovorni za nasilje trebaju odgovarati – kazala je Jeanine Hennis-Plasschaert, šefica misije UN-a u Iraku.
Demonstranti kažu da prosvjeduju protiv nezaposlenosti, slabih javnih službi i korupcije. Prosvjedi su izbili u Bagdadu, ali su se ubrzo proširili i na druge iračke gradove na jugu zemlje, Nasiriyah, Amarah i Hillah, gdje je većina šijitskog stanovništva.
Evidentno je da su prosvjede protiv teške ekonomske situacije iskoristile i političke stranke koje pod utjecajem nekih susjednih zemalja za nemire optužuju susjedne zemlje. I dok sunitske političke stranke u iračkom parlamentu, koje su pod utjecajem Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata te Katara, optužuju šijitske paravojne formacije, podržane od Irana, da njihovi snajperisti ubijaju prosvjednike, proiranske šijitske političke stranke pak optužuju SAD i Saudijsku Arabiju za izazivanje nemira kako bi destabilizirali Irak.
Svi ubijeni “mučenici”
Irački premijer Adel Abdel-Mahdi najavio je niz mjera kako bi smirio protuvladine prosvjede. Abdel-Mahdi nakon sastanka vlade u subotu navečer rekao je da će se novim mjerama svi ubijeni u prosvjedima proglasiti “mučenicima”, a njihovim obiteljima zajamčiti povlastice. Svi ozlijeđeni njegovat će se na račun države. Isto tako, irački premijer rekao je da će vlada uspostaviti program obuke 150 tisuća nezaposlenih Iračana i onim uspješnima dati zajmove za pokretanje malih i srednjih poduzeća.
Svuda gdje se političari postavljaju od velikih sila, korupcija je neizbježna .Nemoguće je da se korumpirani političari i korumpirani biraći ponašaju nekorumpirano poslije izbora, na prekidač OFF-ON.