Kako je zapovjednik obalne straže De Falco u siječnju neuspješno tjerao kapetana Francesca Schettina da se, nakon što je nasukao Costu Concoriju na hrid pokraj otoka Giglio u Tirenskom moru, vrati na brod i pomogne u evakuaciji putnika, tako je neuspješno bilo i inzistiranje brodolomaca da se Schettino pojavi na današnjem početku preliminarnog dokaznog postupka u Grossettu.
Nakon nesreće, kako mu je cinično prigovoreno, bojao se mraka, a danas – priznao je sam Schettino, reakcije putnika pa je ostao kod kuće. Više od 200 ljudi naguralo se u kazalište Moderno – prikladno mjestu za rekapitulaciju drame u kojoj su stradale 32 osobe te u kojoj ulogu imaju, kao u petparačkom romanu, plavooki kapetan brončane puti, plavokosa Moldavka, seks, droga i alkohol.
Uz Schettina, za masovno ubojstvo iz nehaja – od 4234 osoba na brodu, 25 ih je mrtvo, a za sedam se traga – optuženo je i četvero časnika te tri dužnosnika Costa Crociere, a glavno je pitanje utvrditi slijed događaja. Vještačenje je povjereno profesorima i admiralu lučke kapetanije. Sljedeće ročište sazvano je za 21. srpnja kada će svoje nalazi iznijeti vještaci koje je angažirala sutkinja za preliminarnu istragu Valeria Montesarchio.
Montesarchio je odlučila da kao oštećenu stranu neće prihvatiti brodara Coste, ali ni razne udruge za zaštitu okolice, ministarstvo za okolicu, regiju Toscanu itd. Oni su se na procesu protiv odgovornih za nesreću broda Concordia htjeli prijaviti kao oštećena strana, ali je sutkinja odbila sve zahtjeve, osim dakako zahtjeva putnika. Brodar će moći prisustvovati procesu, ali zbog gubitka broda. Crna kutija bi trebala otkriti ne samo detalje o plovidbi broda, već i komunikaciju časnika s lučkom kapetanijom prije i poslije udara u hrid pokraj otoka Giglija, položaj upravljača, radarsku kontrolu, djelovanje svih uređaja itd.
– Bojim se da slučaj ne ode u zastaru, posebice sada kad su u Italiji donijeli novi zakon o kraćim rokovima. Na kraju nitko neće odgovarati – govori Daniele Turković, jedan od 127 putnika iz Hrvatske. Umažanin dobro poznaje talijansko pravosuđe.
– Mi se bunimo da imamo sporo pravosuđe, a u Italiji je puno gore, procesi traju unedogled. Do podizanja optužnice moglo bi proći i do pet godina – objašnjava.
Svakodnevno izlaze na vidjelo detalji o ponašanju Schettina i časnika na putovanjima. Pilo se i drogiralo pod zapovjednikom Schettinom, brod je bio pravi bordel.
– Rekli smo da je kapetan tu večer pio i bio u društvu plavokose žene. Osim toga, bilo je vrlo očito: u svakoj luci ukrcavale su se žene koje se sigurno nisu došle vozikati brodom. Jedini je krivac za nesreću kapetan. Odluku o skretanju s kursa donio je sam – siguran je Daniele Turković.
U Remetincu će ostati Josip Krmpotić i Velibor Šolaja. Trojica suboraca puštena su na slobodu jer protiv njih nije bilo dokaza. Rođače jesi li ti hrvatina koja je popušila u hrvatskoj skupa samnom nas 300 prevareni od mafije sa stanovima 1997-1999 ? - Rogar - Tutunović - Racković I naš pametni demokratski sud odredi demokratski 95 % zastara : Tj . pušione za sve kupce nakon godine i godne jalovog skupog uzaludnog traženja malo makar 5 % pravde od strane pravosuđa RH ?