U prepunoj dvorani Hrvatskog državnog arhiva u Zagrebu u ponedjeljak je, povodom obilježavanja 24. godišnjice smrti prvog hrvatskog predsjednika, predstavljena dvodijelna knjiga "Franjo Tuđman - Kronologija života i rada" u kojoj je, u izdanju Večernjeg lista, general i glavni Tuđmanov pobočnik Krešimir Kašpar autorski obradio razdoblje od 1922. do 1994. (prvi svezak), a potom i ono od 1995. do 1999. (drugi svezak). Nakon što je ravnatelj Državnog arhiva Dinko Čutura podsjetio kako je, nakon povratka iz Beograda, kada je osnovao i bio direktor Instituta za historiju radničkog pokreta Hrvatske, u čitaonici Arhiva radio i sam Tuđman, okupljenima se obratio i premijer te predsjednik HDZ-a Andrej Plenković ističući povijesnu ulogu Franje Tuđmana u stvaranju hrvatske države.
Veliki vizionar
- Ostvario je tisućljetni san i zacrtao pravac razvoja Hrvatske. A to mogu samo veliki ljudi. Uloga Franje Tuđmana bila je jedinstvena, snažna i nezamjenjiva. Bio je veliki vizionar. I mi i danas radimo na nastavku ostvarenja njegova sna. General Kašpar uz njega je, blisko surađujući, proveo sedam godina i hvala mu što je u ovoj knjizi napisao sve ono što je znao - naglasio je Plenković koji je na predstavljanje knjige stigao u društvu potpredsjednika Vlade Tome Medveda i Branka Bačića, predstojnika svog ureda Zvonimira Frke-Petešića, ministrice Nikoline Brnjac, a među uzvanicima su još bili i članovi obitelji Tuđman, zatim predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović, Vladimir Šeks, Zdravka Bušić, Ivan Tolj te brojni akademici, generali, časnici, dočasnici...
Potom su o knjizi govorili urednik knjige, ujedno i zamjenik glavnog urednika Večernjeg lista Žarko Ivković, povjesničar s Hrvatskog instituta za povijest Domagoj Knežević, bivši Tuđmanov ministar vanjskih poslova Mate Granić te sam general Kašpar.
- Ovo je jedinstvena i opsežna povijesna kronologija u čija se dva sveska nalazi impresivna količina podataka. Ovakve knjige piše skupina autora, a ovo je kapitalno djelo napisao jedan čovjek koji je u 11 velikih poglavlja prikazao Tuđmanov život i njegove aktivnosti. I čovjek koji pročita ovu knjigu zapita se - otkud je Tuđman crpio toliku energiju. Autor Tuđmanov život donosi faktografski, bazirano na činjenicama, bez osobnih impresija. Navodi mnoge napetosti, dramatična zbivanja, turbulentne promjene... Intrigantan je dio o raznim "mitovima", kao i onaj o Tuđmanovim transkriptima o kojima je Kašpar sakupio sve što se sakupiti moglo. Kašpar je Tuđmana sedam godina pratio poput sjene, no vrlo je diskretan i u knjizi nije otkrio nijedan privatan podatak - kazao je Ivković dodajući kasnije kako je, čim je general Kašpar prije nekoliko godina došao s prijedlogom objave knjige, u Večernjem listu odmah odlučeno da se ide u njeno izdavanje.
A da je to kapitalno djelo o "najvećoj osobi u novijoj hrvatskoj povijesti" ustvrdio je povjesničar Domagoj Knežević dometnuvši kako je Tuđman politički ostvario sve o čemu je povijesno i znanstveno pisao u svojim prijašnjim radovima. Pritom je Knežević kazao i to kako je, u odnosu na Tuđmana, njegov nasljednik Stipe Mesić bio "druga liga".
- U današnje vrijeme ovakva je knjiga izrazito potrebna jer precizno donosi kada se, gdje se, kako se i što se dogodilo. Impresivan je popis ljudi s kojima se Tuđman sreo za svog predsjedničkog mandata, kao i njegova postignuća te prijelomne odluke koje je donio. Ova je knjiga korisna ne samo povjesničarima, političarima, diplomatima i generalima, nego svakome jer govori o utemeljenju hrvatske države - kazao je pak Mate Granić koji je naknadno na pitanje je li Tuđman zajedno sa Slobodanom Miloševićem dijelio BiH, uzvratio: "Od kraja 1993. bio sam na baš svim sastancima koje je Tuđman imao s Miloševićem i nikad razgovora takve vrste nije bilo. Nikakav dogovor Tuđmana i Miloševića oko toga nije postojao". Granić je jedinim primjerom ilustrirao da je Tuđmanu podjelu BiH predložio sam Alija Izetbegović, no Tuđman je njegov prijedlog razmjene teritorija - odbio.
Čuvajmo uspomenu na Tuđmana
- Ovo nije navijačka knjiga. U njoj su samo činjenice. Tuđman nije bio nepogrešiv i savršen, ali ako analiziramo razne "mitove" o njemu onda ćemo vidjeti da je o njemu izrečeno mnogo besmislica. On je bio obrazovana, kulturna, pristojna, emotivna i tolerantna osoba. I mislim da on danas bio zadovoljan Hrvatskom. Čuvajmo uspomenu na Franju Tuđmana - kazao je na kraju general Krešimir Kašpar koji se prisjetio i svog prvog susreta i razgovora s Tuđmanom 1. listopada 1992., da bi već četiri dana kasnije dobio posao kao njegov suradnik, kao i njihovog posljednjeg susreta 1. studenoga 1999.
VIDEO: Knjiga o Tuđmanu u kojoj nema senzacija, ali je senzacija sama po sebi
Ha, ha, sad će gomila komentara. Naslov je crvena krpa za mnoge, naročito iz kulture, medija, politike i civilnog društva...