Cijena života

Karlovac zasad bez cjenika, ali trebao bi jedan za sve hitne

Foto: 'Borna Filic/PIXSELL'
Karlovac zasad bez cjenika, ali trebao bi jedan za sve hitne
26.06.2013.
u 12:20
Zbog obrade onih koji nisu hitni trpe oni čiji su životi možda ugroženi. U Karlovcu u 24 sata oko 30 intervencija, u županiji i do pedeset
Pogledaj originalni članak

Neugodna bol u prsima, simptom je zbog kojeg će gotovo svatko pomisliti da će doživjeti srčani udar. Kada Zavod za hitnu medicinu Karlovačke županije dobije takav poziv ekipa odmah juri na teren. Međutim, često se uspostavi da je osoba prije toga nosila drva ili obavljali neki drugi fizički posao zbog čega su nastupile i takve zdravstvene tegobe, koje u tim situacijama ipak ne ugrožavaju život.

 Trpe životno ugroženi

 Takvih intervencija je puno, a postale su opet aktualne nakon odluke zadarske Hitne da ih naplaćuje. Cjenik su uveli nakon što ih je kontrola HZZO-a upozorila da im čak osamdeset posto intervencija nije hitno. U pitanju je jadransko odredište koje zbog brojnih turista ima i više posla. Međutim, odmah se postavlja pitanje i što je s ostatkom Hrvatske, hoće li hitne usluge ubuduće plaćati i u Karlovačkoj i drugim županijama.

 – Ne razmišljamo o uvođenju naplate usluge, ali trebalo bi donijeti jedinstveni cjenik za čitavu državu. Da se hitna pomoć ne traži i zbog najmanje sitnice, ne bismo sada razgovarali o cijenama.

Građani moraju biti svjesni da zbog obrade onih koji nisu hitni slučajevi zapravo trpe oni čiji su životi možda ugroženi. Može se dogoditi da odemo u tridesetak kilometara udaljeni Krnjak u kojem se uspostavi da nije riječ o hitnosti, a istovremeno se dogodi teška prometna nesreća u Karlovcu – upozorava zamjenik ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu Karlovačke županije Mario Vrabac.

Na području Karlovca u 24 sata imaju tridesetak intervencija, a u županiji taj broj raste i do pedeset. Liječnicima njihov moral i Hipokratova zakletva ne dozvoljava da pacijenta ne pregledaju, ali traži se i razumijevanje građana. Ne trebaju zvati hitnu zbog povišene temperature, bolova u grlu i slično.

 Ciljano u bolnicu

 – Ako nije riječ o hitnom slučaju trebali bismo pacijenta uputiti tamo gdje bi trebao riješiti svoj zdravstveni problem – objašnjava Vrabac.

 Još veći problemi javljaju se u bolnicama. Mnogi tamo ciljano odlaze da bi obavili pretrage na koje bi inače čekali mjesecima. Za EKG, radiološke i brojne druge pretrage potroši se i nekoliko tisuća kuna.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.